orhiepididimita

03-04-2007
malexcs
Nu este medic/terapeut
malexcs
am o problema la testicolul stg si vreau daca se poate sa ma ajutati.de circa 2 luni este tare, are consistenta unei masline iar in partea de sus a testicolului unde cred ca este epididimul se simte la palpare ceva moale.am tot cautat pe net si cred ca am orhiepididimita.ce tratament ar trebui sa urmez?nu am fost la un consult medical si nici nu o sa fac acest lucru din motive personale.va multumesc!
13 comentarii
0
04-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Am postat un mesaj personalizat!
0
04-04-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu este absolut evident din cele scrise ca e vorba de o orhiepididimită. Dacă motivele personale sunt atât de puternice încât varianta unui consult medical este exclusă, sigur nu veţi greşi luând un antiinflamator, de exemplu Diclofenac tb 50 mg 1x3 pe zi, după mese. Dacă apare ameliorarea, acest lucru ar putea sprijini ipoteza unei orhiepididimite. Dacă nu apare nici o modificare, trebuie să vă orientaţi mai degrabă spre ipoteza unei afecţiuni non-inflamatorii, aşa cum este, de exemplu, varicocelul.
0
21-05-2010, ora 16:15
cfr4ever
Nu este medic/terapeut
cfr4ever
buna ziua, in urma cu aproape o saptamana, am fost operat cu orhiepididimita dreapta.am 14 ani, sunt din cluj, si vreau sa stiu daca era necesara operatia pentru ca am citit despre orhiepidimita si scrie ca se vindeca cu tratament. si in cat timp o sa pot sa fac tot ce faceam inainte(adica sa ma vindec).
0
02-06-2010, ora 22:06
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca la toate aceste intrebari va poate raspunde medicul care v-a operat !
0
31-07-2010, ora 11:51
Gabier
Nu este medic/terapeut
Gabier
Buna ziua, am avut dureri groaznice in partea drepata, m-am prezentat la urgente.Un medic chirurg m-a consultat si diagnosticat cu orhiepidimita acuta dreapta, testiculul drept era inflamat si foarte dureros, nu ma puteam misca.
Mi-a dat sa fac injectii cu gentamicina si cefort la 8 ore, acum nu mai am dureri, ma pot misca bine, dar fara sa depun vre-un efort. Am fost la consult, testiculul este tot inflamat si putin dureros, Domnu doctor a spus ca isi da drumu in vre-o 3 saptamani sau cam asa ceva, sa port suspensor, si mi-a dat un medicament sa iau: augmentin. Precizez ca nu am avut febra si frisoane, antiinflamatorul dupa reteta care l-am luat a fost nurofen.
As vrea sa iau un antiinflamator serios, sa iau si eu Diclofenac tb 50 mg?
Dumneavoastra ce parere aveti?
Va multumesc.
0
15-08-2010, ora 13:38
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Puteti lua!
0
29-09-2010, ora 15:31
dragao
Nu este medic/terapeut
dragao
As vrea sa asult o parere de medic, referitor la faptul ca am testicolul drept putin mai mare ca volum si mai lasat in jos, fata de cel stang, si asta de multi ani, cred ca de pe la inceputul pubertatii, cel putin atunci am observat.dar nu i-am acordat vreo atentie.
Ce ma face acum sa imi fac griji, este faptul ca la ejaculare simt cum se contracta doar testicolul stang iar cel drept, despre care vorbeam, e inactiv.Poate fi vorba de vreo atrofiere, sau ceva grav?precizez ca nu sunt casatorit!
0
03-10-2010, ora 16:29
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu cred ca este cazul sa va faceti vreo problema!
Tot ce ati relatat pana acum pare sa fie ceva normal.
0
16-11-2010, ora 18:00
eusu
Nu este medic/terapeut
eusu
am fost diagnosticat cu orhiepididimita si sunt sub tratament. medicul mi-a spus ca 2 luni trebuie sa nu am contact sexual, intrebarea mea este de ce? si nici protejat nu merge?
0
21-11-2010, ora 11:16
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca trebuie sa-l intrebati pe medic !
0
18-02-2011, ora 00:58
pbooy
Nu este medic/terapeut
pbooy
Buna,
Am fost la medic si am fost diagnosticat cu boala: orhiepididimita
Vroiam sa va intreb daca aceasta boala se putea transmite prin contact sexual, si daca purtatorul poate fii fata.. desi nu prea cred ea afectand partea masculina.
Pana acum nu am avut astfel de probleme si momentan sunt sub tratament prescris de urolog.
Pot sa am relaxii sexuale in acest timp? Am citit pe net si am vazut ca in timpul tratamentului si dupa ceva timp nu este permis..

Puteti sa ma lamuriti va rog cu mai multe amanunte?

Va multumesc!
0
06-06-2011, ora 20:25
alex.bolnavioru.
Nu este medic/terapeut
alex.bolnavioru.
Buna ziua.am shi eu o intrebare? orhiepididimita se tranzmite prin contact sexual??...m-am culcat cu o fata de 2 ori neprotejat, fata ar fi putut shi ea sa prea de la mn orhiepididimita?? va rog raspundeti-mi shi mie. va multumesc
0
07-06-2011, ora 17:14
alex.bolnavioru.
Nu este medic/terapeut
alex.bolnavioru.
Buna ziua.am shi eu o intrebare? orhiepididimita se tranzmite prin contact sexual??...m-am culcat cu o fata de 2 ori neprotejat, fata ar fi putut shi ea sa prea de la mn orhiepididimita?? va rog raspundeti-mi shi mie. va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testiculul
  • Lovitură la/în testicule
  •