orgametril- efect advers:retentie de lichide in tesuturi

10-07-2011
patricia09
Nu este medic/terapeut
patricia09
Buna ziua.am 19 ani si mai demult am fost la ginecolog ca sa-mi prescrie tratament pentru amenoree secundara.Mi-a prescris orgametril(care trebuie sa-mi declanseze ciclu menstrual);dupa aceea din prima zi a ciclului menstrual trebuie sa iau Dyane 35 si laurina.Am asteptat sa termin sesiunea la facultate si in data de 2 iulie am luat 5 zile orgametril 2 comprimate dimineata 2 comrpimate seara timp de 5 zile adica pana in 7 iulie seara inclusiv.Efectul advers a aparut aproximativ joi cand mi-i s-a spus ca m-am ingrasat(auzisem ca orgametrilul intr-adevar ingrasa) desi eu am o greutate potrivita nu sunt nici prea grasa nici prea slaba-am luat aprox 1-2 kg in plus dar eu fac sport.Am inceput sa-mi simt picioarele grele sa ma deplasez mai greu decat inainte si mi-am dat seama ca am edeme la picioare si un pic si la abdomen.Am inceput sa iau diuretice in speranta ca voi scapa de edemele care au aparut "din senin".Intrebarea mea este daca voi scapa de edemele acestea care mi-a provocat medicamentul sau poate sa fie nu numai de la medicament ci si de la caldura?;problema e ca am asteptat 3 zile(asa cum scrie si in prospect )sa-mi vina ciclu dupa ce termin cu tratamentul si nu a aparut pana acum..ce as putea face?pe langa edeme am si o dispozitie depresiva si nervozitate(asa cum scrie in efectele adverse al medicamentului)...astept raspuns va multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.