opium si stramoniu pentru un copil de 14 luni | Forumul Medical ROmedic

opium si stramoniu pentru un copil de 14 luni

06-04-2010
gae_goe
Nu este medic/terapeut
gae_goe
buna ziua si Hristos a Inviat
sunt mama unui baietel de 14 luni este un baietel foarte activ energic nervos din orce si nu doarme bine noaptea se trezeste de 3 chiar 4 ori iar de la 6-7 am nu mai doarme am fost cu el la un medic pediatru si mi-a recomandat tonotil-n 10 fiole pe luna timp de trei luni pure Dha si opium prima zi o pastila a doua zi o pastila apoi 10 zile pauza si stramoniu doua pastile pe saptamana vreau sa va cer parerea in legatura cu ultimele 2 pastile homeopate credeti ca trebuie sa i le dau stiind ca opium este un drog in legatura cu celelalte doua sunt multiminerale si dea am inceput sa i le dau dar sunt in dilema cu opium si stramoniu va rog din suflet ajutati-ma
13 comentarii
0
06-04-2010, ora 13:16
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Remediile homeopate nu mai au efectul plantelor si substantelor din care au fost facute ci un efect exact opus. Daca va intoxicati cu opium si luati remediul homeopat facut din opium va antidoteaza simptomele aparute dupa dozele material de opium.
Este similar cu efectul vaccinului sau cu antidotul contra otravei de sarpe si care este facut din...otrava de sarpe.
Cui pe cui se scoate...numai ca cuiul homeopat nu mai contine materie.

In pastila aceea de opium nu mai este aproape nici o molecula din substanta originala si remediul are cu totul alt efect (pozitiv, vindecator) decat de ceea ce va este frica dvoastra.

Remediile homeopate insa vor avea efect numai daca medicul le-a nimerit conform simptomelor copilului, ceea ce nu este mereu posibil. Cooperati cu medicul si spuneti-i daca remediile au avut efect au nu.

In general insa nu prea dati de medici homeopati buni care dau in acelasi timp SI alopate si homeopate.
Un medic homeopat bun nu are nevoei de alopate daca isi stie meseria si nici nu va recomanda ceva toxic unui pacient daca cunoaste toxicologie si farmacologie.

In cazu dvoastra ar trebui sa va speriati de tonotil si nu de remediile homeopate !

Tonotilul lichid este un amestec de substante artificiale al caror efect este putin cuoscut si care contine:
l-phosphoserine: 60mg (aminoacid artificial cu efecte negative)
l-arginine: 150mg (aminoacid artificial cu efecte negative)
sorbitol, pulbere: 4, 5g (un fel de zahar artificial cu efecte negative

Tonotilul este ceva care nu ar avea ce cauta nici macar in casa mea, cu atat mai putin in corpul copilului meu. Varianta solida sub forma de pastile are cu totul alte substante in afara de l-phosphoserine si este si mai toxica.
0
06-04-2010, ora 13:21
zionici
Nu este medic/terapeut
zionici
buna, am si eu un baietel in varsta de 3 ani si 3 luni. vreau sa iti spun ca si baiatul meu pana la varsta de 3 ani, plangea noapte de noapte, de cate 4 sau 5 ori pe noapte. cand era mai mic, adica pana la 2 ani se trezea din ora in ora, si nimeni nu stia ce are. am fost cu el la foarte multi doctori, la preoti si nimic. in septembrie, anul trecut am fost la spitalul Obregia, in bucuresti, la un consult la psihiatru si mi-a spus ca copilul nu are nimic. este foarte bine dezvoltat fizic cat si psihic, vorbeste foarte bine, este istet, destept. si inca se trezeste noaptea, acum doar o data pe noapte, si inca plange, nu spune ce are, plange vreo 10 minute si apoi adoarme la loc. nu i-am dat niciodata ceva de somn, decat sirop de tei, recomandat de doctora de la obregia. asa ca eu zic sa te mai gandesti inainte sa-i dai tot felul de medicamente, care l-ar putea afecta mai tarziu.
0
06-04-2010, ora 13:24
gae_goe
Nu este medic/terapeut
gae_goe
dar multimineralele Pure DHA este indicat sa le ia va rog frumos sa ma sfatuiti ce sa fac pentru ca nu vreau sa ii fac rau copilului
0
06-04-2010, ora 13:28
gae_goe
Nu este medic/terapeut
gae_goe
Scarface deci ma sfatuiti cu incredere ca pot sa ii dau copilului si opium si stramoniu
0
06-04-2010, ora 13:39
gae_goe
Nu este medic/terapeut
gae_goe
zionici dar baiatul tau se odihneste bine ziua la cat se trezeste dimineat si vreau sa stiu daca de cand s-a nascut iti face figuri la somn sau au fost si perioade cand a dormit toata noaptea pe perioada zilei este agitat hiperactiv nu sta nuci un pic locului si f nervos
0
06-04-2010, ora 13:54
zionici
Nu este medic/terapeut
zionici
buna din nou. rares al meu asa a fost de cand s-a nascut. in primele luni a fost cumplit, nu-i faceam fata trei persoane. de aceea am renuntat si la alaptat, pt ca nu reuseam sa ma odihnesc. am slabit in primele doua luni 12 kg, iti dai seama cam prin ce am trecut. dar acum doarme ziua intre 2 si 3 ore, intre orele 14 si 16 sau 16, 30. iar seara mergem la culcare la ora 22 si se trezeste dimineata cam intre orele 7, 30 si 8, ca merge la gradi. este un copil foarte energic, se joaca tot timpul, afara nu sta locului deloc, sta linistit cand se uita la desene, atat. prima noapte care a dormit-o pana la ora sase a fost cand a implinit 8 luni, iti dai seama. deci la noi nu au fost perioade, la noi asa a fost tot timpul. abia spre toamna anului trecut se mai linistise, se trezea doar sa manance laptele, se culca la loc, dar de vreo luna face iar figuri. la 7 luni i-am facut niste analize la sange si i-a iesit o usoara anemie, si i-am dat fier. mi-a dat un medic homeopat sa-i dau sediphyt, seara, dar degeaba, asa ca am renuntat si la asta, in septembrie anul trecut.
0
06-04-2010, ora 15:30
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Gae: remediile date de medicul homeopat pot fi potrivite sau nu. Daca ti le-a dat i le poti da, probabil stie de ce ti le-a dat (sa speram).
Acum nu am de unde sa stiu daca sunt potrivite sau nu, in orice caz un homeopat clasic da numai un remediu de genul acesta deodata si nu 2...astfel de tratamente sunt date des de doctori alopati-homeopati. Poate sa ajute amandoua, poate sa nu, poate sa ajute numai unul, pot sa fie total gresite.
In homeopatie sunt mii de remedii...
In general nu exista insa pericole la tratamente homeopate dar nici bine nu este sa iei remedii nepotrivite.
Sa speram ca remediile sunt potrivite...

In ce dilutie au fost prescrise ?
CH5, CH7, CH9, Ch12, CH15. CH30, CH200..ce scrie pe ele dupa numele lor.

Copilul are frica de intuneric ?
Constipatie ?
Nu vrea sa doarma singur ?
Cate intreabri v-a pus medicul inainte sa aleaga remediile si pt. ce sunt date de fapt ?
Ce alte simptome are copilul ?
-

Multi copii au probleme pshihice si de comportament de pe urma traumatismelor suferite de mama in tinpul sarcinii sau de la nastere. Acestea se mentin tot timpul vietii intr-o forma sau alta daca nu sunt vindecate. De la vaccinari mai se strang si alte daune si probleme.

Aceste daune se pot vedea in probleme diferite: frici, fobii, dereglari de somn, vise urate, agitatie, comportament, dar care de cei mai multi oameni nu sunt recunoacute/intelese ca atare si se crede ca e "normal." Insa multe din aceste lucruri nu sunt deloc normale si este bine sa se vindece copilul.
Insa vindecarea o poate face numai remediul potrivit dar de un homeopat bun.
Cei mai multi homeopati din tara nu fac din pacate homeopatie adevarata ci prescriu homeopate in loc de alopate pt. diferite afectiuni. Aceasta nu este insa homeopatie si de aceea nici nu are cum sa ajute decat din intamplare.

Nu exista un anumit remediu pt. insomnie ci 100.
Nu va ajuta decat acel remediu care corespunde intregului complex de simptome pe care il are un pacient si acest lucru se poate afla numai dupa punerea de multe intrebari si analiza lor temeinica.
Daca se da Stramonium pt, insomnie si altul pt. altceva, aceasta nu este homeopatie.
0
06-04-2010, ora 15:48
gae_goe
Nu este medic/terapeut
gae_goe
baiatului meu i-a prescris opium30 ch cu am mentionat ma sus prima zi unu a doua zi unu si 10 zile pauza iar daca cunosti un homeopat bun sa-mi dai si mie nr lui te rog multumesc frumos si stramoniu tot 30ch
0
06-04-2010, ora 17:29
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Pai in ce oras locuiesti ?
0
06-04-2010, ora 20:11
gae_goe
Nu este medic/terapeut
gae_goe
in bucuresti
0
07-04-2010, ora 08:52
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
In Bucuresti iti recomand cu caldura pe Dr. Silvia Nedelcu si Ileana Randasu, medici homeopati.
Ii gasesti in google. Pentru tratamente homeopate adecvata in general evitati sa mergeti la un medic care face pe langa specializarea lui homeopatia ci la unul care foloseste NUMAI homeopatia pt. ca este putin probabil ca acel medic sa aplice homeopatia cum trebuie din mai multe motive. Homeopatia este minunata, chiar incredibila in efect, insa este si grea si necesita o dedicatie absoluta pt. a fi inteleasa si aplicata cum trebuie.
0
07-04-2010, ora 15:08
gae_goe
Nu este medic/terapeut
gae_goe
buna zionici vreu sa-ti mai pun o intrebare daca ai timp sa-mi raspunzi tu cat timp ai fost insarcinata ai avut o sarcina linistita fara stres
0
05-07-2010, ora 10:18
b.b
Nu este medic/terapeut
b.b
Buna,

am o fetita de 3 luni si 5 zile am fost la pediatru si ne-a recomandat o vizita la neuro, de acolo ne-au trimis sa ii facem o ecografie tranfotanelara, sper ca am specificat corect. Rezultatul la eco a fost: spatiu transfrontanelar 3, 7 mm pe partea dr si 8 mm pe partea stanga, adica marit. Nu stiu de ce ?
Mediucul de la neuro, ne spus ca nu se ridica bine cand o asezam pe burtica, ca nu se impinge cum trebuie in maini, priveste usor in jos si nu deschide palmele. Ne-a recomandat Tonotil N, cate un flacon pe zi, timp de zece zile dupa care sa repetam eco. Nu stiu ca sa fac sa ii dau sau nu ?? avand in vdere ca este atat de micuta!! Ea este vesela, gangurese, zambeste, da din picoruse, din manute, inca nu tine capul f bine cand o tinem ridicata in brate, il mai balangane. Dar nu stiu ca sa fac?
va multumesc anticipat pentru ajutor!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sfaturi pentru un somn odihnitor È™i sănătos la copii
  • Co-sleeping – dormim în acelaÈ™i pat cu bebeluÈ™ul?
  • SiguranÈ›a copilului la somn
  • De cât somn are nevoie un copil?
  • Somnul copiilor cu ADHD, mai scurt È™i mai slab calitativ
  • Noi recomandări privind orele de somn necesare copiilor pentru a fi sănătoÈ™i
  •