operatie tendoni flexori si nerv sectionat

09-04-2014
elena 84
Nu este medic/terapeut
elena 84
in urma cu 2 sapt am suferit un accident de munca, precizez lucrez in italia, din urma caruia m-am ales cu o operatie tendoni flexori si nerv sectionat deget aratator si deget mare.doctorii au spus ca operatia a fost facuta bine, ca tendini si nervul au fost cusuti bine si ca am nevoie de timp pt a ma reface.sunt foarte speriata deoarece degetul aratator a ramas incovoiat si nu il pot ridica decat putin si este amortit, firele mi s-au scos.am sanse de refacere, degetul o sa revina la normal si cat dureaza recuperarea?va rog sa imi raspundeti.am decat 29 ani si sunt foarte speriata ca nu o sa imi mai pot folosi mana.va multumesc mult.
3 comentarii
0
09-04-2014, ora 22:57
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Nu cred ca te poate ajuta prea mult un medic fara un examen clinic al mainii( probabil ca medicul operator te-a chemat la consult, sa il intrebi mai multe ), dar e important sa iti folosesti mana in mod obisnuit, evitand ridicarea greutatilor timp de 6 luni. Cat despre afectarea nervoasa( degetele amortite ), ar trebui sa te reevalueze medicul operaor pentru a aprecia rezultatul neurorafiei nervilor digitali si putem astepta pana la 6 luni pentru regenerare completa, eventual poti lua Milgamma N-1 cpr pe zi, 10 zile pe luna, 6 luni. Numai bine
0
10-04-2014, ora 23:19
elena 84
Nu este medic/terapeut
elena 84
va multumesc pt raspuns.doctorul a spus ca si tendini si nervul au fost cusuti bine, ca este normal sa simt amorteala dar eu sunt foarte sperita.as vrea sa stiu daca degetul incovoiat o sa revina la normal si daca o sa treaca amorteala de la degete.daca o sa mai pot folosi degetul unde a fost rupt tendonul.multumesc mult
0
28-04-2014, ora 00:01
elena 84
Nu este medic/terapeut
elena 84
buna seara!mi s-a dat atela jos.degetul care a fost operat tendonul este incovoiat si nu il pot indrepta nici macar ajutat.doctorita care m-a operat mi-a dat trimitere la fizioterapie.exista vreo sansa sa se indrepte degetul.va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum devin tendoanele mai rigide și mai puternice
  •