Am deviatie de sept si rinita hipertrofica...operatie sau nu? | Forumul Medical ROmedic

Am deviatie de sept si rinita hipertrofica...operatie sau nu?

08-06-2009
brianna-me
Nu este medic/terapeut
brianna-me
Am deviatie de sept si rinita hipertrofica...deoarece deviatia de sept nu este majora si pana in prezent nu am mai avut probleme, m-am decis sa fac decat cauterizarea cornetelor marite..e oare o decizie inteleapta? voi apela la radiofrecventa. Sa fie mai bine oare cu laser? Credeti ca mi se va rezolva problema respiratiei in felul acesta sau este nevoie si de operatia de deviatie de sept? Astept cu nerabdare raspunsul dvs deoarece vreau sa fac ac operatie cat m repde deoarece am mari dificultati in respiratie.Va multumesc.
6 comentarii
0
08-06-2009, ora 22:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca deviatia de sept NU e majora. !
. DA. interventia cu Radiofrecventa, este binevenita!
0
02-03-2011, ora 11:01
lavvy_n
Nu este medic/terapeut
lavvy_n
Buna ziua!am fost diagnosticata cu hipertrofie a septului nazal in special a cornetelor nazale cu obturatia partiala a foselor nazale
Nu pot sa respir bine si am secretii ce se varsa in gat destul de frecvente si deranjante
Am luat clarinase si nasonex dar degeaba
As dori sa stiu ce-mi recomandati avand in vedere ca doctorul la care am fost mi-a recomandat operatia laser
Va multumesc
0
02-03-2011, ora 14:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca deviatia de sept este majora
mai bine faci initial operatie pentru septul nazal.. si posibil dupa operatie sa nu mai fie cazul sa faci ceva la cornete.
numai un medic care vede nasul poate sa.ti spunece e mai bine
0
02-03-2011, ora 18:33
lavvy_n
Nu este medic/terapeut
lavvy_n
medicul care mi- a vazut nasul nu a constatat decat hipertrofia cornetelor si mi-a dat clarinase si nasonex.si nu m-au ajutat.Am citit aici pe forum ca recomandat si colargol 1%.as putea sa incerc si eu ?sau nu se preteaza la problema mea
Va multumesc
0
02-03-2011, ora 21:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. poti folosi 10 zile colargol
daca nu este rezultat faci reductie a cornetelor cu radiofrecventa
0
08-06-2011, ora 14:52
Helen112
Nu este medic/terapeut
Helen112
Buna ziua

Urmeaza sa imi fac operatia de deviatie de sept, dupa interventie pot intra in contact cu apa marii?
Sunt intersize anumite lucruri in urma interventiei chirurgicale?

Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • DeviaÈ›ia de sept: IntervenÈ›ia chirurgicală este o abordare mai eficientă decât utilizarea spray-urilor nazale
  •