operatie pt scoaterea nervului

27-09-2009
MarianaI
Nu este medic/terapeut
MarianaI
Exact asta mi a zis medicul meu ca urmeaza sa mi faca si mai multe detalii nu mi a dat.Nervul care trebuie scos este de la un dinte din fata.Curiozitatea mea este daca este dureros eu fiind sensibila plus faptul ca am frica patologica de dentist.Cam care este procedura cat dureaza?
6 comentarii
0
27-09-2009, ora 17:56
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Nu are de ce sa iti fie frica, pt ca totul se face sub anestezie si nu simti nimic, decat poate o mica piscatura de la ac atunci cand se face anestezia!Dureaza intre 20 si 30 minute, poate chiar mai putin, dar trebuie facut un anumit "ritual" ca sa zic asa, pt ca trebuie curatat foarte bine locul, canalele, apoi ti se va pune un pansament si trebuie sa mai mergi o data dupa aproximativ 7 zile, si de asemeni trebuie facuta anestezia sau sa ii ceri medicului sa iti faca, pt ca a 2-a oara nu este obligatoriu, insa o oarece jena vei simti daca nu ti se anesteziaza locul!
0
27-09-2009, ora 18:55
MarianaI
Nu este medic/terapeut
MarianaI
Cu piscatura de la ac sunt obisnuita deja...ideea de operatia ma speria.Sper sa nu simt nimic:) multumesc din suflet.
0
28-09-2009, ora 13:08
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
nu este OPERATIE !!! operatia presupune pe langa anestezie si o lama de bisturiu.la dvs nu este cazul.
0
28-01-2011, ora 14:24
Apokolokintosis
Nu este medic/terapeut
Apokolokintosis
Va retin atentia cu o intrebare.
In urma unui inceput de paradontoza, incisivul din fata, jos mi-a cazut.
Ceilalti doi incisivi imediat vecini cu cel cazut se miscau si ei amenintator.
Am fost la dentist si s-a ajuns la concluzia ca si acesti 2 "dansatori trebuie eliminati.
S-a purces la scoaterea lor.Deci am pierdut 3 incisivi din fata ( unu a cazut singur si ceilalti doi de linga el au fost scosi, scuzati-mi repetitia)
Gingia s-a refacut f bine in tim de 2 saptamani.
Incisivul de linga caninul din dreapta se misca si el ff putin dar medicul a hotarat ca acesta fiind linga canin, canin care e fff stabil si care v-a deveni unul din stalpi ( dreapta) s-al polizeze si sa-l bage sub coroana.
Deci mi-a polizat caninu din stanga apoi am liber liber liber polizat incisiv polizat canin.
Mentionez ca toti dintii cei inlaturati si cei polizati au fost ( si sunt) sanatosi.
Dupa polizarea incisivului ramas linga caninul pilon din dreapa si asta polizat, acest incisiv a devenit f sensibil
Doctorul a hotarat sa scoata nervul.
E bine sau nu sa-mi scoata nervul ca am inteles ca nu e bine ca devine un dinte mort.
Coroana din portelan va fi de 6 dinti.
Va multumesc
0
29-01-2011, ora 00:01
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
este bine, nu-i nicio problema.
0
29-01-2011, ora 10:10
Apokolokintosis
Nu este medic/terapeut
Apokolokintosis
Va multumesc pentru raspunsul D-voastra.
Cu stima.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dinți sensibili
  •