operatie polipi

387 comentarii 1 2 ..... 789 ..... 12 13 Înainte ›
0
11-08-2011, ora 19:26
elma0625
Nu este medic/terapeut
elma0625
Completez mesajul anterior cu mentiunea ca datorita faptului ca nu poate dormi bine seara, isi pune cate o picatura de Proculin in nara care i se infunda..As putea spune ca e dependent de acesta.Ca sa poata respira mai usor, ce am putea face?
0
12-08-2011, ora 07:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.in medicina naturista exista un crez...
alergie la polen si alte produse apuicole.. fac persoanele care au paraziti intestinali..
produsele apicole fiind un bun antiparazitar.. la administrarea lor. deranjeaza acei paraziti intestinali
faceti nenumaratae teste de coprocultura si tratamente naturiste antiparazitare si de dezintoxicare
2. In nas.. NU cred ca mai sunt Polipi ( vegetatii adenoide ) cum se intalnesc pana la 11 ani
acum poate fi o deviatie de sept, o rinita alergica sau o polipoza nazala alergica
UN consult ORL..est obligatoriu.. ca sa stiti ce tratati si cum
0
13-08-2011, ora 08:35
elma0625
Nu este medic/terapeut
elma0625
Multumiri pentru sfatul dvs.Am vazut in postarile anterioare ca uneori ati recomandat colargol si inhalatii.Ajuta cumva si in cazul baiatului meu pentru moment?Ar ajuta in usurarea respiratiei si un aparat salin?Partea proasta este ca nu-l pot convinge sa mearga la ORL-ist din cauza fricii de operatie.Nici nu stiu cum sa procedez.
Inca o data multumesc pentru raspunsul dvs.
0
23-09-2011, ora 13:00
CallmeV
Nu este medic/terapeut
CallmeV
Bună ziua, vă contactez în legătura cu o problemă cu care mă confrunt în speranţa obţinerii unei sugestii, unui sfat. Acum circa 7 ani, când aveam 17 ani am făcut o operaţie de deviaţie de sept. Mă dusesem la medic pentru un mini disconfort în gât (limba uscată, flegmă uscată, etc), dar acesta mi-a spus că nu am nimic şi că să fac operaţia de deviaţie. Am făcut-o, însă au reapărut problemele şi disconfortul de dinainte, însoţit de o tuse seacă. Nu erau zilnice, ci odată pe săptămâna maxim. Am crezut că poate este de la faptul că beau rece din când în când, etc. Acum cateva luni, au apărut mici dureri de oase. Am ajuns la un medic reumatolog şi de boli interne care mi-a spus că am spondilită achilozantă, boală pe care o are şi tatăl meu. Am început un tratament bazat în mare pe medicamente gen Profenid şi rezultatele nu au întârziat să apară. Apoi medicul reumatolog m-a rugat să fac nişte analize generale, care au arătat că totul este în regulă, mai puţin gâtul, unde am o înfectie. Am fost trimis la un medic orl care s-a uitat şi care mi-a spus că nu este nimic grav, doar că am o mini ciupercă şi mi-a intuit simptomele pe care le aveam. S-a uitat şi în nas şi în urechi şi a remarcat faptul că operaţia de deviaţie a decurs bine. De asemeneam, a remarcat că am un gât destul de larg şi că e recomandabil să nu îmi scot vreodată amigdalele. M-am întors la medicul reumatolog, care nemulţumit de rezultat, m-a trimis la alt orl. Am ajuns acolo, unde am suportat o mini anestezie urmată de acea mini camera în gât şi urechi, care au evindeţia polipi umflaţi şi într-adevăr o mică ciupercă. Pentru ciupercă mi s-a recomandat să fac galgară cu ceai de muşeţel şi să îmi scot polipii. şi mai ales, să îmi scot amigdalele! În urma acestor analize şi a diagnosticului, eu aş prefera să nu recurg la această operaţie, ţinând cont că trăiesc cu această "infecţie" de atâţia ani. Nu am vreo fobie de spitale sau operaţii, însă am rămas cu sechele uriaşe în urma acelei operaţii de deviaţie de sept în care am avut o anestezie care era mai deloc, în care am simţit fiecare os smuls şi fiecare durere si lovitură de ciocan, urma de acele tifoane pline de sânge, abia schimbate de asistente şi pe care le-am suportat 24 de ore, în care eram doborât fizic şi psihic, în care fiecare respirat era un chit şi totul culminând cu voma sângelui înghiţit, imediat a doua zi. Vă imaginaţi ce discomfort am simţit când trebuit acum de curând, să suport iarăşi acea mini cameră în nasul meu.

Vă mulţumesc anticipat pentru răbdarea avută să citiţi ce am scris şi pentru un eventual sfat.

Cu stimă.

Mihai
0
23-09-2011, ora 22:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial ar trebuie sa te vad..sau sa mergi la alt medic ORL..si sa confirmi diagnosticele care le ai...
dupa 3 octombrie vorbim.
acum sunt in concediu
0
19-10-2011, ora 21:49
daniela1106
Nu este medic/terapeut
daniela1106
buna seara ! am un baietel de 7 luni si a facut otita acum 2 luni am fost internata in spital i-a facut tratament si i-a trecut.acasa mi-a dat sa i pun alcool boricat si tratament cu augmentin si ibalgin.luna aceasta a facut din nou otita si ii dau augmentin si picaturi in ureche otis-t.intrebarea mea este de ce face asa des otita se poate face ceva sa il feresc?
nu stiu ce sa ii mai fac ca il doare cand il apas pe ureche si plange.multumesc!
0
20-10-2011, ora 07:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Sun foarte curios sa aflu
1 cine a pus diagnosticul de otita ?
2 in ce sectie ati fost internati ?
3 va explicat cineva ca otita medie este strans legata de respiaratia nazala si problemele nazale?
Daca o sa aveti grija sa aspirati la timp secretiile din nas.. copilul N.o sa faca otita
si asa am mari dubii ca a avut otita !!
daca il apasati bine pe genunchi..sa stiti ca tot plange dar n.o sa ziceti ca are artrita ! nu ?
in secolul 21 exista otoscop.. cu care poate medicul ORL sa se uite in ureche si sa vada ce are.
cel mai frecvent la aceasta varsta copii sunt agitati din cauza greselelor in aliementatie( sau se baloneaza sau nu pot sa digere unele produse care parintiile adauga prea repede in alimentatie fara sa tina cond de imaturitatea tractului digestiv
0
20-10-2011, ora 20:14
daniela1106
Nu este medic/terapeut
daniela1106
buna seara! domnul doctor am fost la orl si a spus dr ca are otita dar nu mi-a explicat ca are legatura cu respiratia nazala.internati am fost la pediatrie in calarasi. in nasuc ii pun ser fiziologic si il aspir cu pompita, dar nu prea reusesc sa ii desfund de tot nasucul ca nu sta.acum vad ca nu prea mai are sensibilitate asa mare la urechiuse de cand ii dau tratamentul.acum sa vedem ce mai spune dr cand ma voi duce la urmatorul consult.va multumesc frumos pentru raspuns.
0
01-11-2011, ora 23:42
CallmeV
Nu este medic/terapeut
CallmeV
Domn doctor, vă salut cu stimă.

Mă pregătesc pentru o operaţie de scoatere a polipilor. Am fost diagnosticat cu artrita reactiva la focar de infecţie aşa că am două întrebări:

1) Care este termenul de reapariţie al polipilor (apar)?
2) Această operaţie, urmată bănuiesc de tratament va elimina în întregime această infecţie din corp?
3) Nu am apucat să discut foarte mult cu doamna doctor, însă cam cât voi sta în spital? (polipii sunt foarte mari şi trebuia să îi scot mai devreme). Voi pleca în aceeaşi zi sau voi mai sta?
4) Din ce am înţeles, trebuie să vomit sânge?

Vă mulţumesc

M.
0
02-11-2011, ora 07:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. la persoanele alergice sau autoimune.. polipii recidiveaza destul de repede.. in 1-2 ani
asa ca e cazul sa tineti un regim aliemnter foarte sever fara condimente, alergeni, euri, coloranti artificiali
sa mancati asa ca un sihastru...
2nu
3.o sa stati internat 5-7 zile
4nu
0
09-11-2011, ora 20:42
CallmeV
Nu este medic/terapeut
CallmeV
Vă salut cu stimă domn doctor,

Vin cu un feedback după operaţia de polipi. Am facut-o luni dimineaţă cu o anestezie generală şi am stat în spital până marţi dimineaţă. Nu am avut febră, dureri, ci doar o greaţă însă destul de slabă şi un disconfort în gât, asemănător cu starea de dimineaţa când te-ai sculat răcit cobză. Nu prea am scuipat sânge, însă din cand în când când mai scuip mai văd o pată micuţă de sănge. Am dormit destul de mult în ultimele 48 de ore şi încep uşor uşor să îmi revin, iar durerea de gât începe să fie din ce în ce mai mică. Azi am mâncat destul de mult, dar doar iaurturi, fructe uşoare şi carfofi copţi + extrem de multe lichide: apă, ceaiuri şi din poftă câte 2-3 guri de santal de mere verzi. Am şi un regim medicamentos bazat pe antibiotic, tantum verde pastile şi spray, parasinus şi apă de mare. Mă simt cam la 50 % din potenţial, doar uşor slăbit. Săptămâna viitoare voi începe si o serie de injecţii cu moldamin.

Îmi mai puteţi recomanda ceva pentru zilele acestea de refacere? Ce aş mai putea consuma?

Vă mulţumesc.
0
10-11-2011, ora 07:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cate 1 fiola de ginseng dimineata.
in rest to ce nu contine coloranti artificiali si condimente
0
10-11-2011, ora 20:26
pasarea phoenix
Nu este medic/terapeut
pasarea phoenix
Fetita cea mica, in varsta de 7ani, are nasucul mereu infundat(polipi).Acest lucru o deranjeaza mai ales in momentul in care canta(este o pasiune).Doresc sa rezolv acest impediment, dar fara interventie chirurgicala.Credeti ca se poate?Nu are secretii nazale si nici febra.
0
10-11-2011, ora 21:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la 7 ani deja NU se mai poate
acum trebuie operata, altfel riscati ca copilul sa se chinuie tata viata cu probleme sinusale si otice
Daca aveti mila de EA.. e mai corect sa o operati decat sa NU o operati
0
10-11-2011, ora 22:43
cio3banu
Nu este medic/terapeut
cio3banu
Buna domn doctor!
Astazi dimineata baiatul meu de 5 ani a fost operat de polipi. Medicul a spus ca operatia a decurs bine. Baiatul are febra 38 si pina in moment nu a scazut, deasemenea mai singereaza nasul. E ceva normal, va fi bine sau trebuie de facut ceva - sunt ingrijorat.

Va multumesc mult!
0
11-11-2011, ora 13:47
MOISE MELANIA
Nu este medic/terapeut
MOISE MELANIA
Buna ziua d-l Doctor,

Fetita mea de 3 ani si 3 luni a urmat un tratament balnear de 10 zile care a constat din :unde medii torace, pulverizatii cu sulf, inhalatii sulf, solux pt.sinusuri.Tratamentul l-am terminat pe 2 noiembrie si de-atunci tuseste iritativ fara sa-i curga nasul, sa aiba febra sau sa fie racita.
Ii administrez ceai de cimbrisor si salbutamol 2, 5mlde 2 ori pe zi, ridichie alba cu miere(sirop), iat tusa nu cedeaza !
Sa fie vorba de parazitii intestinali care ajung in plamani sau ficat?Dar i-am admnistrat 3 zile zentel la indemnul d-nei doctor banear.In mancare le pun usturoi si mananca seminte de dovleac.
CE TREBUIE SA FAC PT.AMELIOAREA TUSEI?Mi s-a spus ca are polipi atat ea cat si baiatul de 7ani si 3 luni!

Va multumesc si astept raspunsul dvs.
O zi placuta!
0
11-11-2011, ora 13:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initila trebuie sa o vada un medic ORL..si sa gasesca originea tusei
( secretiile, iritatia mucoasei faringiene sau alceva de origine traheobronsica)
ca si linie generala
regim aliemnatr fara acru( bors, muraturi, otet) fara fructe citrice si sucuri acidulate
Inhalatii si aromoterpaie cu uleiuri volatile
0
11-11-2011, ora 14:06
MOISE MELANIA
Nu este medic/terapeut
MOISE MELANIA
Va multumesc pt.promptitudine, iar urmatoarea intrebare este :Ce pun in aerosol si de unde procur uleiurile acestea volatile?
Am uitat sa va spun ca este si alergica dar nu stiu la ce anume(e-uri, coloranti,...)


multumesc
0
11-11-2011, ora 14:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la 3 ani..e simplu sa mananci fara E-uri, coloranti..s.a
depinde de Dvs.. ce mananca copilul
excludeti tot ce este de magazin, gatitii acasa simplu si fara adaosuri
uleiurile volatile se vand la farmacie sau plafar
se adauga 1 in 100ml cei de musetel si de acolo se ia cantitatea necesara pentru aerosoli+ 1 fiola de ACC
0
22-11-2011, ora 07:35
ileana12s
Nu este medic/terapeut
ileana12s
Buna dimineata!
domnule doctor
va rog sa-mi spuneti ce aerosoli as putea sa-i fac fetitei mele pentru tuse uneori seaca alteori expectoranta ziua.
mentionez ca seara inainte de culcare are niste crize de tuse de ma sperie pur si simplu.tuseste din minut in minut cred o jumatate de ora pina se epuizeaza.seara tusea este mai mai mult expectoranta.i-am dat calmotusin si se linisteste intr-un final.
am fost la doi medici cu ea.
unul mi-a dat paxeladin sirop si adrenalina daca se sufoca +ketof seara.celalalt klacid +eurespal +ketof seara.
nu a facut febra pina acum si nu are nimic pulmonar mi sa spus.
ce sa fac?
de ce are crize de tuse seara?poate face complicatii daca nu-i dau antibiotic?
fetita are cinci ani si 18.5 kg.
multumesc mult.
0
22-11-2011, ora 07:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e cazul aici de antibiotic
tusea poate fi si din cauza iritatiei mucoasei faringiene
trebuie sa faceti si inhalatii fierbintisi aerosoli cu ceai de musetel+ 2 pic de ulei volatil de euclaipt
cu acelas ceai faceti si spalaturi nazale si gargara
exckudeti din aliemnatie tot ce este acru, acidulat si citric
Puneti Vit A uleioasa in nas cate 4 pic din 4 in 4 ore
0
28-12-2011, ora 09:54
MOISE MELANIA
Nu este medic/terapeut
MOISE MELANIA
Buna ziua d-l doctor,
va rog sa-mi spuneti ce tb. sa-i administrez fiului meu de 7ani si 3 luni, pentru eliminarea flegmei in totalitate(nu tuseste, nu-i curge nasul, nu are febra).Pana acum i-am facut ceai de cimbrisor, iar de 5 zile ii administrez eurespal( a luat si mucosin acum 3 sapt. dar far efect vizibil, prescris de pediatru).pot sa-i fac aerosol cu ulei de eucalipt si acc chiar daca ia eurespal?
Multumesc!
Sarbatori fericite si un an nou cu sanatate!
0
28-12-2011, ora 10:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. faceti aerosoli
2 faceti gargara
3 cititi pe google despre produsele producatoare de MUCUS si le excludeti din alimentatie
0
29-12-2011, ora 12:18
daniela80
Nu este medic/terapeut
daniela80
Buna ziua, d-le doctor as vra sa imi spuneti cand este cel mai bine sa imi operez copilul de 3 ani si 10 luni de polipi, este de preferat un anotimp anume? si cum e mai bine pt el de operat cu anestezie generala sau locala ? va multumesc!
0
29-12-2011, ora 13:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
polipii e bine de operat dupa 4-5 ani.
acum exista 90% riscul ca mai recidiveaza odata pana la 5-7 ani
0
30-12-2011, ora 17:05
daniela80
Nu este medic/terapeut
daniela80
As vrea sa va spun ca intr-un an de zile a facut de 5 ori otita si destul de multe raceli, as vrea sa precizez ca el merge la camin si de aceea m-am gandit sa il operez bineinteles la recomandarea medicului ORL-ist, acum intrebarea mea este cum as putea amana aceasta operatie de polipi sau mai bine zis ; cum as putea evita sa mai faca otita ? va multumesc! SA AVETI UN AN NOU CU BINE !
0
30-12-2011, ora 18:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
copilul trebuie invatat sa sufle corect nasul ( fiecare parte separat)
se administreaza picaturi pentru desfundat nasul dupa care s eface tratament cu colargol cate 10 zile cu pauza 10 ziel
se fac aerosoli, inhalatii, spalaturi nazale, aromoterapie
urechile trebuie mereu incalzite
se scoate din alimentatie tot ce tine de muraturi. otet, fructe citrice, sucuri, ciocolata
aerius 2.5 ml seara 3 saptamani pe luna
0
31-12-2011, ora 12:21
daniela80
Nu este medic/terapeut
daniela80
in privinta alimentatiei chiar nu mananca ceia ce a-ti scris d-voastra inafara de ciocoloata( pt ca este mai pretentios la mancare si nu ii dau decat mancare gatita )dar am sa o scot si pe aceasta,.Am sa va urmez sfatul d-voastra dar o sa va rog sa imi spuneti pe ce perioada, adica cate luni consecutiv pot urma acest tratament, stiu ca pot folosi coralgol cate 2 pic in fiecare nara la 8 ore, aerius am mai folosit si va rog sa imi spuneti cum sa -i incalzesc urechile, va multumesc si ma scuzati ca va deranjez in ajun de anul nou..LA MULTI ANI!
0
06-01-2012, ora 18:32
adriana1979
Nu este medic/terapeut
adriana1979
buna ziua
o intebare, , , se poate de la o raceala in gat netratata cu antibiotic, , sa ajunga sa racesti la plamani?
eu racelile la gat ale baiatului de 5 ani, , nu le tratez cu antibiotic, , atata timp cat nu face temperatura...si am auzit niste discuti pe tema asta, , si de acea am intrebat
va mulrtumesc
0
06-01-2012, ora 22:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu, nu e obligatoriu
poti face pneumonie si pe antibiotic
2. faceti bine si corect ca tratati virozele fara antibiotic.
numain infectiile bacteriene, cu febra si secretii purulente necesita antibiotice
Adaugă un comentariu / răspuns
387 comentarii 1 2 ..... 789 ..... 12 13 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: