operatie polipi

387 comentarii 1 2 ..... 678 ..... 12 13 Înainte ›
0
18-07-2011, ora 14:20
irinamocanu
Nu este medic/terapeut
irinamocanu
Cat reusesc sa-mi dau seama nu e provocata de secretii. Vad ca e tuse productiva si a inceput sa tuseasca si in timpul zilei. Dar starea ei nu e schimbata si nu o doare gatul. Deocamdata nu sunt ingrijorata dar voiam sa aflu parerea dvs. vis a vis de aparitia tusei. Va multumesc pentru promptitudinea dumneavoastra si pentru sfaturi. Cred ca este un efort mare sa gasiti timp sa mai accesati si internetul, lucru inedit si binevenit pentru noi parintii. Va multumesc inca odata.
0
18-07-2011, ora 15:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faceti Inhalatii sau aerosoli? cred ca in acest caz ar fi binevenite si una si alta
0
18-07-2011, ora 15:59
irinamocanu
Nu este medic/terapeut
irinamocanu
Pai aerosoli. Asa ne-ati prescris dvs. Vom face si inhalatii. ( in ceaiul fierbinte se picura 2 picaturi de ulei de eucalipt si se inhaleaza aburii?)
0
18-07-2011, ora 16:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. faceti si inhalatii. in cateva zile.. aceste secretii ar trebui sa se diminueze in cantitate...
0
18-07-2011, ora 17:12
irinamocanu
Nu este medic/terapeut
irinamocanu
O sa facem si inhalatii. Multumim.
0
21-07-2011, ora 21:23
irinamocanu
Nu este medic/terapeut
irinamocanu
Buna seara domnule doctor. fetita tot mai tuseste si a inceput sa tuseasca si noaptea. In nasuc nu mai sunt decat foarte putine mucozitati. Am terminat cele 10 zile de colargol. mai avem 2 zile de tarosin, aerius, si aerosoli. Mai precizez ca nasucul inca se infunda nopatea. In timpul zilei mai putin. Va tog sa-mi spuneti ce facem cu tusea? E tuse plina.
0
21-07-2011, ora 21:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Adaugam la tratament sirop de eurespal si sirop de sinupret linguriti pe zi
tarosin si aerius.. se poate continua inca 5-10 zile
0
21-07-2011, ora 21:38
irinamocanu
Nu este medic/terapeut
irinamocanu
Cate lingurite de eurespal si cate de sinupret? Sinupret putem lua pastilute? Si in legatura cu tusea e normal sa apara si sa persiste? Va multumim pentru promptitudine si ca sunteti alaturi de noi.
0
22-07-2011, ora 06:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se poate si apstie sau lingurite 3 pe zi
in mod normal dupa inhalatii, gargara si un ceai cald de baut.. tusea se linisteste
0
22-07-2011, ora 15:29
oana0107
Nu este medic/terapeut
oana0107
Buna ziua, am o fetita de 2 ani si jumatate, care raceste foarte des. Din mai tuseste incontinuu, am facut tratament cu antibiotic sirop, apoi in iunie penicilina si gentamicina injectabil, i-a trecut, dar la 2 saptamani a racit iar cu febra si toate cele, am ajuns la spital cu penicilina si gentamicina intravenos. la 4 zile a inceput sa tuseasca foarte rau noaptea, tuse uscata, tuseste pana vomita flegma. Tusea tine jumatate de noapte, apoi adoarme. Nasul este foarte infundat. Face foarte des punga de puroi in gat, rosu in gat tuseste foaret des. A facut bronsita asmatiforma a facut tratament cu singulair 3 luni, cu aerius sirop. Pediatrul i-a dat flixotide, apoi seretide, dar tusea revine mereu, la o sapt dupa tratament injectabil. Acum am facut exudat nazo-faringian si asteptam rezultatele. Dar nasul nu a mai curs normal adica pe nas de cateva luni, ii curge in gat tot. Am luat fel si fel de tratamente. orl-isti ne-au recomandat operatia de polipi, alt orl-ist spune ca de fapt e pe fond alergic si trebuie tratata alergia si bronsita recidivanta. Va rog din suflet sa ma lamuriti. Se poate face pe vremea asta operatia de polipi?
Sa astept pana in septembrie in stilul acesta imi va fi foarte greu si mie si copilului. Noaptea este cumplit cu tusea.
Cu multumiri
0
22-07-2011, ora 15:31
oana0107
Nu este medic/terapeut
oana0107
Pe langa toate tratamentele am facut aerosoli cu ser, dexamed si gentamicina, acum facem doar cu ser sau nazomer, punem in nas pivalone, si curatam cu apa de mare apoi aspiram cu pompa, dar nu iese nimic. Cu multumiri.
0
24-07-2011, ora 20:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tusea uscata.. cel mai ds este din cauza iritatiei mucosei faringiene..
aceats iritatie poate fi de la un reflux gastro-esofagian
de la alimente acide, acre, fructe citrice si de la sucuri
O digestie proasta duce si la o imunitate scazuta
1 alimentati copilul sanatos, excludetio Tot ce poate irita faringele si stomacul
2 Aerosoli se face cu ceai de musetel cald si ulei volatil de eucalipt..
3 Colargol 3 pic la 8 ore in nas
4. Faringo-sprey 2 puf la 6 ore in gat
5 Echinacee sirop 1 lingura la 8 ore 3 sapatamani
s.a
daca aveti neclaritati putem vorbi mai concret la
TELEFON 0906 160 908. tarif 1.5 euro/min +tva in retelele vodafon, orange, cosmote, romtelecom
0
28-07-2011, ora 15:42
iuby
Nu este medic/terapeut
iuby
acum 2zile l-am operat de polipi pe baietelul meu 5ani.operatia a decurs bine, la trei ore de la operatie ne-a dat drumu acasa. primazii acasa a decurs foarte bine dar a doua zii are senzatie de somn continuu si astazi mi-a zis ca il doare capu in partea dreapta la timla.in rest este bine, maninca, bea apa, nu mai este infundat pe nas
0
28-07-2011, ora 15:52
iuby
Nu este medic/terapeut
iuby
Am un baietel de 5ani pe car l-am operat de polipi acum doua zile.Operatia a decurs bine, la 2, 3 ore mi-a dat drumul acasa.Prima zi acasa a decurs bine, dar de la a-2-a zi a inceput sa aiba stari de somn, oboseala, moleseala.Va rog sa imi spuneti daca are legatura cu operatia, anestezia sau sunt alte cauze!!
0
29-07-2011, ora 12:20
idmrechitean
Nu este medic/terapeut
idmrechitean
Buna ziua d-le doctor Flueraru! Fetita mea de 6 ani, a fost operata ieri de polipi. Insa ieri, inca din spital, a inceput sa stranute foarte des. De azi dimineata nu mai stranuta, dar are nasucul foarte infundat, si se aud secretii cand respira. Conform recomandarii medicului ORL-ist, ii pun in nasuc picaturi Biorinil. Fetitei ii e teama sa sufle nasul tare, pt ca o doare gatul, si astfel nasucul nu se curata! Pot folosi "batista bebelusului" atat de curand dupa operatie? Sau o pot forta sa sufle nasul cu putere? Va multumesc anticipat.
0
30-07-2011, ora 13:06
magda2
Nu este medic/terapeut
magda2
Buna ziua, ati putea sa-mi spuneti cum se face corect o cura de aerosoli la mare? Ma intereseaza intre ce ore e cea mai mare cencentretie de aerosoli si cat timp ar trebui sa dureze. Va multumesc.
0
01-08-2011, ora 15:13
lumitdr
Nu este medic/terapeut
lumitdr
Buna ziua.

Saptamana trecuta am fost pentru un control ORL la sp. Budimex cu fetita mea de 3 ani si 2 luni, deoarece face detul de des otite medii si respira cu dificultate noaptea, desi nu are secretii. Medicul de serviciu a controlat-o in urechi si mi-a spus ca are otita seroasa la ambele urechi (fetita nu se plangea de urechi si nici nu are auzul diminuat). Apoi a controlat-o si in nas mi-a zis ca are polipii mariti, care-i astupa trompele lui Eustachio si de aceea lichidul din urechi nu se poate drena. Mi-a recomandat operatie de polipi (pana vine frigul) cu anestezie generala si externare in aceeasi zi. In acest fel, chiar daca va mai raci, episoadele de raceala vor fi mai scurte si fara complicatii la urechi.
Dvs. ce parere aveti? Sa o operam? Sa mai ateptam? Daca o operam acum, polipii se vor reface? Faptul ca are otita seroasa, este un argument mai puternic pentru operatie, fata de recidiva polipilor?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Cu stima,

Lumi Tudor
0
01-08-2011, ora 16:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Diagnosticul de otota seroasa.. se poate pune la un consult.. dar numai daca a fost facut si cu microscop.. ( se vede lichidul in spatele timpanului.
2 Acest diagnostic trebuie confirmat neaparat prin Timpanograma..
daca nu aveti aceste 2 investigatii concludente.. NU s epoate vorbi de otita seroasa
POlipii la copii pana la 5 ani.. cel mai frecvent REcidiveaza.. si NU e cazul sa operati polipii pana nu faceti tratamenet cu inhalatii sau aerosoli, spalaturi nazale. Colargol cure cate 10 zile.. pe luna.. macar 3 luni.
daca dupa tratamente.. resiratia nazala NU se inbunatateste.. DA trebuie operat..
0
01-08-2011, ora 18:25
irinamocanu
Nu este medic/terapeut
irinamocanu
Buna seara domnule doctor. Noi tot tusim fara nici o schimbare. E tot productiva tusea. Ba mai mult mi se pare ca incepe sa aiba un wizzing. Credeti ca ar trebui sa o vedeti din nou? In legatura cu tratamentul cu colargol, daca nasul nu se mai infunda, se mai repeta iar cele 10 zile? daca da la cat timp de prima tura de 10 zile? Va multumesc.
0
01-08-2011, ora 19:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca nasul este bine.. curele cu colargol se fac 1 data pe luna.. dar se poate si peste 10 zile de pauza.
TUsea poate fi si traheo_ bronsica?Ar fi bine sa asculte un medic pediatru copilul la plamani.. si dupa mai vorbim
Maine dupa 13.00 o sa fiu in Iasi.
ma puteti suna 0744196583 dupa ce este vazut copilul de un pediatru..
0
02-08-2011, ora 08:29
irinamocanu
Nu este medic/terapeut
irinamocanu
Domnule doctor, am fost la medic si a spus ca nu se asculta nimic la plamani. A ascultat-o foarte atent avand in vedere ca i-am spus ca mie mi se pare ca aud ceva. Mi-a spus sa-i dau fetitei aerius si prospan. Ce facem acum?
0
02-08-2011, ora 08:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. ii dati aerius si prospan
faceti aerosoli cu fioel de ACC
cautati un Faringo-sprei..si administrati de 4 ori pe zi in gat
0
02-08-2011, ora 08:53
irinamocanu
Nu este medic/terapeut
irinamocanu
Da am inteles. Multumim frumos.
0
03-08-2011, ora 17:52
magda2
Nu este medic/terapeut
magda2
Buna ziua, revin cu intrebarea referitoare la cura coracta de aerosoli la mare.
Daca stam la mare 5-7 zile, se poate vorbi de o cura de aerosoli, sau ar trebui 2-3 saptamani?
0
03-08-2011, ora 20:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Magda

daca sub termenul de aerosoli.. intelegeti Briza marii.. atunci puteti sta la mare cat doriti.. si va permiteti
Aerosoli.. in termen medical se face cu aparat de aerosoli.. unde se pun medicamente si se face tratament cu acea substanta dispersata. Durata tratamentului depinde de ce medicament este administrat si ce afectiune se trateaza.
0
10-08-2011, ora 13:03
irinamocanu
Nu este medic/terapeut
irinamocanu
1.Domnule doctor noi suntem mult mai bine. Fata nu mai tuseste, mai are foarte putin secretii in gat. Am inceput din nou tratamentul de colargol la 10 zile pauza de primul tratament de 10 zile pentru ca incepuse sa se infunde aceeasi nara.
2. Voiam sa va spun ca mi s-a oferit ocazia sa merg cu fata la Ocnele Sibului si as vrea sa va intreb daca e benefic pentru fata in vreun fel. Am inteles ca acolo sunt bazine cu apa sarata si ma gandeam daca e bine sa merg cu ea sa faca baie in acele bazine. Astept raspunsul dvs. si va multumesc anticipat.
0
10-08-2011, ora 13:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. este foarte bine sa mergeti.
0
10-08-2011, ora 17:07
mihaela32pa
Nu este medic/terapeut
mihaela32pa
Buna ziua,
Mi-am operat fetita de 5 ani, luni 08.08.2011, de polipi ;totul a decurs bine insa am cateva nelamururi. De cand am ajuns acasa sforaie foarte rau noaptea si respira pe gura iar in nas pare ca are secretii desi ii suflu nasul si nu iese nimic.Dimineata cand se trezeste tuseste un pic ca si cand ar vrea sa scoata ceva flegme din gat si spune ca o doare in gat.Inainte de operatie avea mucisori in nas. As putea-o curata cu ceva in nas sau e ceva normal dupa operatie ? Mi s-a recomandat sa ii pun picaturi Biorinil in nas si la nevoie Nurofen pentru durere.
Va multunesc.
0
10-08-2011, ora 21:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se poate aspira nasul cu batista bebelusului.
ar trebui sa mergeti si la un control la med. care va operat
0
11-08-2011, ora 15:34
elma0625
Nu este medic/terapeut
elma0625
Buna ziua,
Am un baiat de 13 ani care a fost operat de polipi la 4ani si jum.Este alergic la polen de graminee.Are mai tot timpul o nara infundata, iar nopatea sforaie si doarme cu gura deschisa.
Este posibil ca sa i se fi refacut polipii sau datorita alergiei are o rinita ?Daca i s-au refacut polipii, se recomanda acum efecturea unei operatii sau cu tratament se pot retrage?
Cu multumiri
Adaugă un comentariu / răspuns
387 comentarii 1 2 ..... 678 ..... 12 13 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: