operatie polipi

387 comentarii 1 2 345 ..... 12 13 Înainte ›
0
26-01-2011, ora 13:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauza formarii este alimentatia.(struguri, rosii, citrice)
numai un medic de la maxilo facial, dupa ce investigheaza copilul o sa va spuna care este conduita terapeutica
0
29-01-2011, ora 07:02
ileana12s
Nu este medic/terapeut
ileana12s
Buna dimineata domnule doctor Flueraru
va rog sa-mi spuneti ce as putea sa pun in aparartul de aerosoli pentru tuse seaca.fetita mea de 4 ani si cinci luni aseara a facut putina febra si a inceput sa tuseasca sec.azi dimineata avea 38.6 si tuse seaca.Nu stiu daca ar trebui sa merg la urgente pentru antibiotic sau sa astept pina luni dimineata cind se deschid cabinetele.are stare generala nu tocmai buna spune ca o dor picioarele si miinile.am incercat sa-i dau ceai cu miere nici nu vrea sa guste.ce ma sfatuiti sa fac?
precizez ca in aparatul meu nu stiu daca pot pune substante uleioase.
Va multumesc.
0
29-01-2011, ora 07:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa toate simptomele. copilul are o viroza si nu e cazul de antibiotic
Nurofen sirop la 8 ore
eurespal sirop la 8 ore
multe lichide calde de baut
propolis cu echinacee de supt 6-8 pe zi
in aparatul de aerosoli pentru primele 3 zile se pune 1/2 giola de dexametazona si ceai cald de musetel
dupa care se face cu ACC 1 fiola + 1 pic de ulei volatil de eucalipt si cei cald.
PS. uleirile volatile adevarate.. NU sunt uleioase ( vivasan.s.a care costa de la 40 pana la 100 lei sticluta)
cele de 3 lei de la plafar.. sunt 1 picatura de ulei volatil si restul ulei de masline sau porumb si normal sa para ulioase)
dacatotusi nu vreti sa riscati cu aparatul.. atunci faceti inhalatii si aromoterapie in camera cu uleiuri
0
15-02-2011, ora 08:59
lisalarisa
Nu este medic/terapeut
lisalarisa
domnule doctor sunt o mamica disperata care nu mai stie ce sa faca !am un baietel de 2 ani si 11 luni.De 6 luni am inceput sa l duc la cresa sa ma pot angaja si eu.Asa a inceput calvarul : in perioada aceasta pana in prezent mi a facut 2 otite, puroi in gat, rosu in gat, tuse spastica si cate nu mi mai amintesc.in perioada acesta doar cateva zile pe luna nu a fost sub tratament cu antibiotic.Am ajuns cu el in stadiul in care 2 medici orelisti ne au recomandat operatia de polipi.Problema mai grava, pe care nu o pot intelege este de ce nu i se mai opreste tusea?Din 19 ianuarie ia pe tratamente pentru tuse, (cu cele mai puternice antibiotice si nu-si mai fac efectul)Se simte doar o ameliorare in cea de a treia zi de tratament si apoi o luam iarasi de la capat.A fost consultat de atatea ori de mai multi pediatrii la plamani si in gat si nu se gaseste nimic(provenienta tusei).In cele din urma Doamna doctor Teban (ORL) ia dat tratament injectabil (gentamicina cu ampicilina) pentru ca sa scapam de acest focar de infectie (diagnosticul exact nu pot sa vi l spun ca nu l stiu mi a zis doar ceva de genul:sunt afectate urechile, gatul amigdalele si pe copil a inceput sa l doara si capul ca de la sinusuri)...toate de odata din cauza polipilor.Problema mea este :dupa 4 zile de injectabil de ce nu i trece tusea???????????? tuseste si acum groaznic spastic, nasucul infundat.Maine trebuie sa ma duc cu el la control sa vedem daca se poate face operatia de polipi...dar slabe sanse daca tusea persista!!!!poate fi operat copilul daca tuseste???Alt tratament nu mai vad pentru tratarea ei.
De mentionat ca ii administrez de 4 luni de zile imunice si vitamina C pentru imunitate si i am facut si un exudat faringian si nazal in urma caruia i iesit un pneumococ sensibil la ampicilina si la o gama larga de antibiotice pe care l am tratat
va rog frumos sa mi raspundeti...se poate face operatia daca tuseste ?pentru mine pare singura solutie sa scapam de tuse
0
15-02-2011, ora 11:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu se poate opera daca tuseste
si nu va puneti toata speranta in acesta interventie.. poate raci si tusi..si dupa operatie
1. Aveti aparat de aerosoli acasa? si faceti aerosoli sau inhalatii?
2. Faceti spalaturi nazale si aspiratia secretiilor nazale
3. alimentatia copilului.. contine acru( bors, muraturi, otet) fructe citrice, sucuri acidulate?/)
4 eurespal, sinupret, aerius ati folosiut?
0
15-02-2011, ora 11:50
lisalarisa
Nu este medic/terapeut
lisalarisa
aerrius folosim de o saptamana iar cu eurespal am inceput de ieri
cat despre alimentatie el nu mananca citrice sau orice este acru ca nu le agreaza
despre aerosoli n am facut niciodata...probabil va fi urmatorul pas
0
16-02-2011, ora 10:31
cristina cry
Nu este medic/terapeut
cristina cry
Buna dimineata Domnule Doctor Flueraru
Am un baietel de 5 ani si 10 luni care raceste foarte des, mentionez ca la 2 ani jumatate a fost operat de polipi (polipi care s-au refacut dupa nici 6 luni de la aceasta operatie) as vrea sa il reoperez numai ca el este iar racit (o forma usoara de raceala) dar are nasul infundat nu poate respira mai ales noaptea se zbate in somn cand ramane fara aer acum urmam un tratament cu Luivac, Esprico, Singulair, Nasonex si aerosoli in fiecare seara cu ser fiziologic si ACC.
Copilul trebuie sa fie perfect sanatos pentru aceasta operatie?
Ar fi mai bine sa asteptam sa ii terminam tratamentul si apoi sa il operam?
Va multumesc.
0
16-02-2011, ora 12:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
operatia se face la 2-3 sapyamani dupa vindecare
0
16-02-2011, ora 13:44
74dana
Nu este medic/terapeut
74dana
Buna ziua d-le doctor Flueraru
Am o fetita de 3 ani si 9 luni, si de o luna jumatate, dupa mai multe raceli (a inceput gradinita din sep.2010), i-au ramas inflamati polipii. Ziua nu are probleme, in schimb noaptea dupa ce adoarme incepe sa sforaie tare si respira pe gurita (dar nu chiar tot timpul). Am avut ca tratament acum 3 saptamani: picaturi in nas Rinonef-T (2 pic/2 ori pe zi) ; nurofen (5 ml/2ori pe zi); aerius seara (2, 5ml) si i-am facut aerosoli 6 zile cu dexamed o fiola si 5 ml ser fiziologic. Dupa acest tratament si-a mai revenit putin in sensul ca avea perioade noaptea cand respira normal, dar acum de doua nopti a inceput iar sa sforaie f.f tare. Mentionez ca din decembrie nu a mai fost racita, in ianuarie facand si o cura de ursuleti de echinaceea si tablete propolis cu vit. C, acum suntem in pauza de 4 saptamani, urmand sa reiau tratamentul de imunitate; iar 4 luni i-am dat si rybomunil.
Ieri am fost iar la medic si la fel mi-a recomandat Rinonef-T, nurofen si aerius si mi-a zis ca peste o sapt pot sa-i mai fac aeorosoli de aceasta data pe langa dexamed si ser fiziologic sa-i pun si o fiola de fluimucil. Mi-a recomandat sa mergem la o salina in primavara si ca ar fi bine sa ma gandesc sa o operam de polipi.
Sincer eu nu vreau sa ma grabesc cu operatia, si va rog frumos sa-mi spuneti ce mai pot face sa i se restranga polipii la loc.
Va multumesc anticipat
0
16-02-2011, ora 15:34
74dana
Nu este medic/terapeut
74dana
Am vrut sa mai adaug ca ea isi tot trage nasul dar cand o pun sa-si sufle nasul nu iese nimic, oricat ne-am chinui, dar se aude ca are mucozitati si de multe ori se ineaca cu ele si ii provoaca senzatie de voma.
0
16-02-2011, ora 16:03
74dana
Nu este medic/terapeut
74dana
Imi cer scuze, dar tot imi amintesc unele lucruri si vreau sa va faceti o parere despre problemele fetitei. De cand are aceste probleme cu polipii, de multe ori am observat ca in timpul somnului fetita are momente de intrerupere a respiratiei de cateva secunde.
0
16-02-2011, ora 16:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cautati si colargol sau Protargol ( se prepara in farmacie..) si dupa a spiratia secretilor nazale puneti cate 3 pic la 8 ore, in pozitie culcat pe spate ca picaturile sa ajunga in rinofaringe
0
16-02-2011, ora 20:00
74dana
Nu este medic/terapeut
74dana
Multumesc mult pt raspunsul dvs.prompt
Credeti ca ar fi necesara operatia, daca continua sa ramana cu polipii inflamati? Momentele de apnee sunt normale in astfel de afectiune si la varsta ei ?
Si va rog sa-mi spuneti daca ar fi de bine sa-i fac un exudat nazal, poate este o infectie si ar putea fi tratata cu antibiotic.
Multumesc
0
16-02-2011, ora 20:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu este infectie.. si nu e cazul de operatie decat dupa 2-3 cure de tratament cu colargol 10 zile tratament, 10 pauza si tot asa )
0
19-02-2011, ora 15:48
teodora_77
Nu este medic/terapeut
teodora_77
Buna ziua,
As dori sa va adresez si eu o intrebare, copilul meu are 5 ani si 3 luni si ii curge nasul din luna octombrie, am incercat tot felul de picaturi, siropuri si antibiotice date de medicul pediatru, dar nu au avut nici un rezultat, mentionez ca el respira pe gura de la 3 ani.Medicul pediatru mi-a zis ca are polipi si ar trebui sa merg sa-l operez, as dori sa stiu daca copilul poate fi operat in conditiile in care ii curge nasul, dar nu este racit.
0
19-02-2011, ora 21:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
de ce nu incercati un consult la ORL ???
0
20-02-2011, ora 03:18
gabinela
Nu este medic/terapeut
gabinela
Buna ziua domnule doctor, am un baiat de 7 ani care in urma cu doua saptamani l-am operat de polipi insa de atunci are o tuse seaca si i-mi spune ca simte ceva in gat.Va rog daca se poate sa-mi indicati un tratament pt. aceasta tuse. Multumesc
0
20-02-2011, ora 08:51
teodora_77
Nu este medic/terapeut
teodora_77
am fost si la orl, medicul mi-a recomandat sa-l operez ca are polipi, dar vroiam sa stiu parerea dumneavoastra, daca este in regula sa-l operez atata timp cat copilului ii curge nasul.
0
20-02-2011, ora 08:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
teodora_77
daca copilul respira pe gura de la 3 ani..demult trebuiea operat


gabinela
inhalatii si gargara si spalaturi nazale.
bioparox sprei 2 puf in nas si 2 in gat din 4 in 4 ore
regim alimentar fara acru, acidulate si fructe citrice
0
20-02-2011, ora 13:42
teodora_77
Nu este medic/terapeut
teodora_77
multumesc de raspuns, atunci maine merg sa-l operez.
0
26-02-2011, ora 15:17
pussi_ada21
Nu este medic/terapeut
pussi_ada21
In urma cu 4 zile m-am operat de polipoza nazala dreapta.Dupa operatie mi s-a recomanda sa folosesc pinosol picaturi timp de 7 zile.
As dori sa stiu daca e normal faptul ca nu mi s-a desfundat deloc nara dreapta.Ma simt la fel ca inainte de operatie.Va rog frumos sa imi dati un sfat ca nu stiu ce sa fac.
0
26-02-2011, ora 20:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu e normal.
polipii ocupa fosa nazala.. si dupa extragerea lor.. e normal sa incepi sa respiri mai bine chear in timpul operatiei
0
08-03-2011, ora 14:56
rujan
Nu este medic/terapeut
rujan
buna ziua, am o intrebare exista in judetu constanta un cabinet unde se fac operati la urechi.multumesc
0
08-03-2011, ora 21:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
operatiile la ureche.. NU se fac in cabinet.
NUmai in clinica ORL.. cu internare.
0
09-03-2011, ora 09:40
teodora_77
Nu este medic/terapeut
teodora_77
Buna dimineata,

Acum 2 saptamani am operat copilul de polipi asa cum mi-ati recomandat, dupa operatie nasul a curs timp de o saptamana, apoi nu a mai curs pana ieri dimineata cand una din nari a inceput sa-ii curga, ceea ce ma sperie mai mult este faptul ca astazi dimineata i-a curs un cheag mare de sange din nara respectiva si sufland nasul in continuare ii curg suvite de sange, ce trebuie sa fac trebuie sa merg la un medic sa-l vada sau puteti sa-mi recomandati dumneavoastra ceva.
0
09-03-2011, ora 12:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa orice interventie chirurgicala.. este normal la 3-5 zile si dupa 10-14 zile pacientul sa fie vazut de medicul care la operat.
0
09-03-2011, ora 13:41
gabrielabol
Nu este medic/terapeut
gabrielabol
Buna ziua.
As vrea sa intreb daca picaturile de lamaie sunt indicate a fi folosite pentru nas infundat?
Daca nu au contraindicatii.
Si ma mai intereseaza daca Vosptolul merge si la tuse?
0
09-03-2011, ora 14:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu am folosit si nu recomand picaturi de lamaie in nas.
Voseptolul este bun la tuse uscata, iritativa...
0
09-03-2011, ora 20:13
teodora_77
Nu este medic/terapeut
teodora_77
Am fost la control la 7 zile si medicul mi-a zis ca, copilul este bine pentru ca asa si era, nu ii mai curgea nasul si respira normal, insa dupa 2 saptamani au aparut aceste probleme, acum nasul ii curge dar nu ii mai curge sange, vroiam sa stiu daca sa ii pun picaturi si ce anume sa ii pun, daca mi-ati putea recomanda ceva(cred ca a racit).
0
09-03-2011, ora 21:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faceti inhalatii cu ulei volatil de eucalipt.
spalaturi anzale cu acelas ceai
SEr.efedrinat. 2 pic pentru desfundat nasul si Colargol ca si tratament
Adaugă un comentariu / răspuns
387 comentarii 1 2 345 ..... 12 13 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: