operatie polipi

387 comentarii 1 2 ..... 101112 13 Înainte ›
0
16-12-2012, ora 22:24
panait_nelia
Nu este medic/terapeut
panait_nelia
multumesc pentru raspuns, dar la spital ne-a spus sa nu mai punem in nas ser fiziologic de acum incolo si este exclus sa mai folosim batista sugarului dupa operatie. tusea care inca o are e ceva normal, e provocata de durerea din gat? mai devreme mi-a zis pt prima data in viata lui ca i s-au infundat urechile( nici nu credeam ca stie ce inseamna acest lucru). e ceva normal?
0
17-12-2012, ora 09:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu e normal.
0
08-01-2013, ora 13:40
scurtu elena
Nu este medic/terapeut
scurtu elena
Pentru domnul doctor Flueraru Valeriu.Băiatul meu are 22 ani.de mic are probleme -zic eu-cu polipii.respiră foarte greu când doarme, zici că-şi trage sufletul.mie frică să merg cu el la operaţie.se zice că apar din nou după ce îi scoţi şi răceşti mai uşor.nu există un tratament naturist pentru polipi?ce îmi recomandaţi?
0
09-01-2013, ora 00:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu pot sa va recomand nimic...
fiindca teama Dvs de operatie... a pus copilul in situatia sa sufere toata viata
polipii se operaza la 5_7 ani
ce nu ati facut la timp...duce la complicatii.../ deviatie de sept, rinite hipertrofice, sinuzite.
crec ca la 22 de ani... barbatul poate sa.sinrezolve singur problemele de sanatate si saz decida singur ce e de operat si ce nu
Dvs, , , , ati gresit deja ca nu la.ti ajutat de mic.
0
19-01-2013, ora 23:17
Carla Manea
Nu este medic/terapeut
Carla Manea
Buna seara! Am nevoie urgenta de un sfat.Fetita mea de 10 ani are nasul f infundat de ceva timp.Desi am fost cu ea la un medic ORL nu a pomenit nimic despre polipi.Saptamana trecuta am mers la domnul dr.Chioasca (suntem din Buzau) si ne-a programat la operatie.As dori sa stiu daca nu putem evita aceasta interventie poate cu un tratament.Mai vreau sa mentionez simptomele: se chinuie sa respire daca nu folosim picaturi gen Vibrocil, Nasic, Bixtonim, a acuzat f des dureri de cap si oboseala nejustificata.Astept raspunsul dvs.Va multumesc!
0
20-01-2013, ora 00:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca folositi de mult timp acele pucaturi...ele duc la vazo constrictie...nu numai nazala...dar si a vaselor cerebrake...lucru ce duce la acele simptome de durere de xap si oboseala.
in mod normal... polipii duc la respiratie proasta nazala, copilul respira numai pe gura...si optim operatia se face la 5_7 ani
acum nu stiu ce sa spun
sau copilul a fost prea protejat de operatie=- neglijat din punct de vedere a solutiei corecte a problemei
sau sunt si alte probleme...deviatie de sept, rinita hipertrofica, rinita alergica..s.a
pe forum gasiti sute de oistari cu tratamente care pot evita in anumite cazuri interventia chirurhicala
0
20-01-2013, ora 11:46
Carla Manea
Nu este medic/terapeut
Carla Manea
Multumesc foarte mult pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns!Acest copil a fost dus la doctori si controlat f des fiind un copil nascut prematur cu o greutate de 1200 gr.Problema operatiei acum a aparut ( desi au vazut-o destul de des dr.de familie, dr. pediatru si chiar dr. ORL) si nu vrem sa o protejam neaparat sau sa o evitam.Doar doream sa stiu daca aceasta operatie la 10 ani o mai poate ajuta deoarece am citit pe forum si ne-a confirmat si d-nul doctor ca de la aceasta varsta polipii incep sa se retraga.Cum as fi putut sa-mi duc copilul la operatie de polipi intre 5-7 ani daca nu prezenta simptome pt asa ceva - fapt confirmat pt mine si de vizitele la doctori care nu mi-au facut aceasta recomandare?Dimineata mergem la operatie si sper ca totul sa fie bine.Va multumesc inca o data pt raspuns!
0
20-01-2013, ora 19:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
astept vesti la 5_7 zil dupa opetatie...
0
24-01-2013, ora 14:40
MIRELA A
Nu este medic/terapeut
MIRELA A
buna ziua!in urma unui consult orl, copilul meu de 6 ani, a fost diagnosticat cu rinoadenoidita si otita seroasa bilaterala(timpanograma de tip b);recomandarea medicului a fost tratament medicamentos si apoi chirurgical
-a urmat tratament cu aerius, nasonex si aerosoli(cu dexametazona si bixtonim)
acum, la o luna dupa tratament, copilul nu mai are deloc nasul infundat, respira doar pe nas si auzul s-a imbunatatit, dar nu a revenit total
pe 10 feb.mergem pt un nou consult si speram ca recomandarea sa nu fie cea chirurgicala
putem evita operatia, sau este inevitabil acest lucru??
va multumesc!
0
24-01-2013, ora 18:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da... se poate evita operatia
pe forum gaditi cum se fac inhalatii, aromoterapie, tratament cu colargol.s.a
0
24-01-2013, ora 23:37
adina marinescu
Nu este medic/terapeut
adina marinescu
buna seara.fetita mea a fost operata de polipi acum 2 sapt (la bucuresti) si acum dupa o saptamana de mers la camin mi-a racit, are mucisori si mi-e teama sa nu se agraveze!va apreciez raspunsurile prompte date celorlalti.se intampla ceva daca a racit atat de repede dupa operatie?ce trebuie sa fac sa-i fie bn?
0
25-01-2013, ora 09:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e nimic deosebit.. contactul cu microbii noi..duce la oreactie din partea organismului
inhalatiile, spalaturtile nazale, aromoterapia.. o sa ajute..
0
25-01-2013, ora 13:54
adina marinescu
Nu este medic/terapeut
adina marinescu
va multumesc mult pt raspuns.vibrocilul si serul fiz. ar trebui oare inlocuite cu altceva?pentru gat folosim decasept, ar fi bine sa luam altceva?va multumim pt rabdarea pe care o aveti de a citi si incerca sa ne intelegeti pe toti!
0
25-01-2013, ora 15:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice picaturi vazoconstrictoare / vibrocil, bixtonim...s.a / se administreaza 3_5 zile si se intrerup sau se schimba cu altele , deoarece dau dependenta si reactia ad ersa a lorvestevde a infunda nasul dupa cateva ore de la administrare.
pe forum... gasiti zeci de metode pentru tratamentul nazal /inhalatii, aerosoli, spalaturi nazale, aromoterapie/
0
27-01-2013, ora 17:02
adina marinescu
Nu este medic/terapeut
adina marinescu
de mai mult de 2 ani am o durere de cap in partea dreapta pana in crestetul capului, durere care este zilnic si se suporta destul de greu.am fost la bu curesti si mi s-a pus diagn de nevralgie suboccipitala si mi s-a dat gabapentina, diclofenac.si nimic durerea tot e.un medic din germania a zis ca am o raceala la cap si sa urmez un tratament cu penicilina, coenzima q 10 3 luni, dar nu le-am facut pana acum.ce as putea sa mai incerc?acolo e si o inflamatie suboccipita, mi s-au dat la buc si niste antiimflamatoare...ce as putea incerca?as face orice sa scap de durerea aia..
0
27-01-2013, ora 17:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in medicina.. Nu se practica.Incercarea
face investigatii la stomatolog, orl, reumatologie, neurologie...si cautati si tratati cauza
0
29-01-2013, ora 12:22
panait_nelia
Nu este medic/terapeut
panait_nelia
buna ziua! revin si eu cu o alta problema: baietelul meu in varsta de 3 ani a fost operat de polipi luna trecuta, iar acum a facut laringita. are o tuse uscata, tuseste destul de mult. pana la urma zice ca e o tuse alergica. mi s-a spus sa-i dau augumentin la 12 ore, ketof de 2 ori pe zi si prospan de 3 ori pe zi. e bine acest tratament?d-voastra ce ma sfatuiti sa fac? sa incerc oare si cu aerosoli? nu mai stiu cum sa procedez, de foarte multe ori am avut probleme cu tusea.
multumesc.
0
29-01-2013, ora 18:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aerosoli..sunt obligatorii in tratamentul bolilor orl... ajunge medicamentul direct pe corzile vocale
in rest nunsunt sigur de originea aceste laringite
daca e o laringita bacteriana.. cu febra..s.a simptome de raveala.. Da e bun tratamentul
dar daca e o laringita din cauza unui reflyx gastric? dupa o mancare mai acra, un suc acdulat, fructe citrice?
in acest caz...tratamentul afecteaza si mai mult stomacul...
0
30-01-2013, ora 08:38
panait_nelia
Nu este medic/terapeut
panait_nelia
multumesc mult pentru raspuns! o sa-i fac aerosoli. e bine daca-i fac cu flixotide? nu stiu cu ce altceva sa-i fac. laringita a facut-o pt ca zilele trecute a iesit afara cu sania si a tras aer rece pe gura( e foarte sensil de mic). nu a avut deloc temperatura si nici nu este vreun semn de raceala, doar tuse seaca. tuseste din ce in ce mai des.
multumesc.
0
01-02-2013, ora 19:34
Siegchen
Nu este medic/terapeut
Siegchen
Buna ziua,

baiatul meu a fost operat la 4 ani si trei luni in septembrie 2012 la Marie Curie si totul parea sa mearga normal. Doar ca acum, la doar 4 luni de la operatie, e fonfait si a reusit sa raceasca din nou. Simptomele sunt ca atunci cand avea polipi. Nasul ii curge, dar nu-l poate sufla, pentru ca e blocat. Nu mai sforaie ca atunci cand avea polipi, care erau se pare foarte mari. Si amigdalele erau foarte mari atunci si sunt si acum. Medicul de familie spunea ca aproape se unesc. Acum tuseste foarte urat, se ineaca cu mucozitatile din nas, care se pare ca nu vin de la plamani... nu mai stiu ce sa fac. Ce as putea sa fac? Tratamentele cu Eurespal si Pivalone nu functioneaza deloc. Merge putin Vibrocil, care nu mergea cand avea polipii mari. Multumesc pentru orice raspuns!
0
01-02-2013, ora 21:28
adina marinescu
Nu este medic/terapeut
adina marinescu
buna seara.i-am luat fetitei mele care e operata de polipi de 2 saptamani si ceva, colargol pe care i-l dau 10 zile, apoi o sa fac pauza 10 si pot repeta cu inca 10 zile?nu ni s-a spus de la farmacie cat este valabil acest preparat?il putem pastra si sa-i dam dupa cele 10 zile de pauza?i-am luat si voseptol (pt ca mai tuseste din cand in cand)si cred ca-i f bun.va multumim mult de tot ptr.tot ce ne sfatuiti!
0
01-02-2013, ora 22:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt. siegchen
1 cred ca si amigdalele trebuieau operate odata cu plipii
2. acum e greu de gasit cauza simptomelor..
si alimentatia gresita...si fonul alergic... duc la recidiva polipilor
3 pe forum gaditi sfaturi cum sa facet tratament local si ce alimente trebuie edvitate ca polipii sa nu redcidiveze...
0
02-02-2013, ora 23:18
Siegchen
Nu este medic/terapeut
Siegchen
Multumesc foarte mult domnule doctor. Ma voi informa cu privire la alimente si tratamente locale.
0
03-02-2013, ora 22:10
dorotta
Nu este medic/terapeut
dorotta
buna ziua poate sa ma lamureasca si pe mine cineva?acum cateva zile am operat fetita in varsta de 6 ani de polipi si acum acuza dureri groaznice de urechi si gat nu poate manca deloc durerea este mai mult noaptea i-am administrat nurofen si bixtonim, dar degeaba inca mai sforaie si doarme cu gura deschisa.poate sa imi raspunda cineva va rog.
0
04-02-2013, ora 09:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. poate fi o supra infectie si o coincidenta cu interventia
2 poate fi de la un traumatism local de la interventie
NUMAI medicul ORL.. care a operat este in masura sa.i administreze tratamentul corect
0
05-02-2013, ora 00:25
dorotta
Nu este medic/terapeut
dorotta
va multumesc mult pentru raspuns.dar oare cat o sa ii mai miroasa nasul si gurita dupa operatie?acum nu o mai dor urechile a inceput sa si manance dar inca mai sforaie asa este normal mi.a spus medicul care a operat.o
0
01-03-2013, ora 12:08
gabrielabol
Nu este medic/terapeut
gabrielabol
Buna ziua.
Am 2 copii care au fost operati de polipi nazali. Ei au acum 9 si 10 ani.
Desi sunt operati de polipi, tot stau cu gurile deschise, desi stam cu gura pe ei sa inchida gurile. Poate nu pot respira pe nas si ne gandim ca vor fi recidivat polipii. As vrea sa va intreb daca am putea face un tratament care sa duca la resorbtia polipilor. Nu am vrea sa repetam operatia.
Am citit pe forum cu colargolul. As vrea sa stiu daca se pun 3 picaturi in fiecare nara la 8 ore. As vrea sa mai stiu daca are ceva contraindicatii colargolul.
Multumesc mult!
0
01-03-2013, ora 13:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tot ce ati citit pe forum
inhalatii, aerosoli, aromoterapie, spalaturi nazale.. este val;abil
colargolul se pune in pozitie culcat pe spate2- 3 pic la 8 ore.. 10 zile sa ajunga in rinofaringe
0
01-03-2013, ora 17:46
gabrielabol
Nu este medic/terapeut
gabrielabol
Multumesc foarte mult!
Deci cu colargolul se face tratament timp de 1 luna? 10 zile tratament 10 zile pauza si apoi iar 10 zile tratament.
0
01-03-2013, ora 19:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da
Adaugă un comentariu / răspuns
387 comentarii 1 2 ..... 101112 13 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: