operatie pentru miopie implant negativ

25-01-2009
madibiank
Nu este medic/terapeut
madibiank
as dori sa stiu care sunt riscurile pe termen lung la o operatie cu implant negativ, cea in care se introduce o lentila in ochi. eu am -8.5 la ambii ochii si astigmatism, cilindru - aprox 0.75. dioptriile nu mi-au mai crescut de 1 an zile.
Am fost deja la clinica Oculus din Bucuresti, iar Dna doctor Moraru care mi-a zis ca cea mai potrivita operatie pt mine este cea de implant negativ, insa mie mi-e f de operatie si as vrea sa stiu daca sunt riscuri mari pe termen lung. am mai citit pe forumuri si toata lumea pare incantata, insa la noi operatia asta se face de doar 9 ani.
pe un alt site cineva mentiona de ENDOTHELIAL LOSS, ca posibil risc major. Stie cineva despre ce este vorba? VAamultumesc
6 comentarii
0
27-01-2009, ora 13:32
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Eu daca te ajuta cu ceva pot sa-ti spun sa ai incredere in aia de la oculus pentru ca au aparatura noua si sigura.Sotul meu a fost operat acolo si se simte ffff bine dar sotul meu a avut si miopie si cataracta si nu i-au facut decat implant ptr cataracta iar miopia ia mai reduso.Este operat la primul och de vreo 8 ani iar la al doilea ochi cand s-a operat era la operatie si cantareata aia Analia Sellis.Incearca totusi sa spui ca vrei sa te opereze dr MORARU sotul doamnei Suzana moraru.PS mai asculta si alte pareri.
0
27-01-2009, ora 13:55
madibiank
Nu este medic/terapeut
madibiank
mersi mult de sugestii, inca mai incerc sa adun informatii daca operatia asta e cea mai buna pentru mine.
Oscilez pentru inca nu imi vine sa cred ca chiar as putea vedea bine si fara probleme dupa operatie, ar fi ca o minune
numai bine
1
13-03-2009, ora 14:04
betiandru
Nu este medic/terapeut
betiandru
dr Moraru m-a operat acum 9 ani de implant de cristalin inainte de operatie aveam-15 cu -2 cyl iar dupa operatie am ramas cu -2 cu-1cylla d si -3 cu -1cyl la s intre timp am si nascut si nu a intervenit nicio schimbere acum ma simt f bine si ii sunt recunascatoare toata viata domnului dr asa ca mult curaj si noroc
0
30-05-2009, ora 18:28
nitzza
Nu este medic/terapeut
nitzza
si am facut o astfel de operatie, ai nascut normal sau prin cezariana?(betiandru)
0
03-06-2009, ora 07:45
betiandru
Nu este medic/terapeut
betiandru
am facut cezariana
0
28-10-2009, ora 16:34
danielactl
Nu este medic/terapeut
danielactl
Ma numesc Daniela Catlabuga si as dori sa impartasesc experienta mea, tuturor persoanelor care au probleme oculare.Am fost diagnosticata cu o miopie de -3, 50 ochiul stang / -5, 00 ochiul drept.
Mi-a fost recomandata o clinica din Bucuresti, Oculus, asta dupa ce am fost la 10 clinici, unde doctorii mi-au spus ca nu pot face nimic pentru mine deoarece am ochii foarte mici.Pana si pupila, normal este de 13, a mea este de 9, chiar dupa ce mi-au pus picaturile.Asadar, oriunde am fost in Romania, doctorii se balbaiau cand trebuiau sa-mi dea pana si dioptriile, d-apai sa mai fac si operatia... nici o sansa mi-au spus.In afara de asta, mi-au cerut un 38 milioane lei vechi pentru un ochi.deci in total 76 milioane lei. De mentionat ca purtam ochelari, chiar si asa cu ochiul drept vedeam in ceata.am citit pe un forum (softpedia parca) de cei de la EyeStar Institute, au chiar si un site in limba romana ( www.eyestar.ro ).Erau foarte multe persoane care recomandau aceasta clinica asa ca m-am decis sa contactez unii din cei care s-au operat la EyeStar.Astfel, am aflat de minunile pe care cei de la EyeStar le-au facut.Asa m-am decis sa-i contactez.Vreau sa mentionez faptul ca ei sunt din Istanbul.Asa ca i-am contactat, m-am programat, mi-am luat bilet de tren si m-am dus cu prietena mea la Istanbul.Pachetul costa 1090 euro ; au cel mai rapid laser din lume, Wavelight Allegretto Wave Eye-Q care lucreaza la 400hz.
Am platit 1090 euro pentru acest pachet, care a inclus :,
1. Tratamentul EyeSTAR: Optimizat Wavefront cu tehnologie de ultima ora.
2. Toate examinarile si medicatiile.
3. Asigurarea EyeSTAR, care acopera vederea mea pe tot parcursul vietii
4. Transferurile de/la aeroport, hotel si EyeSTAR.
Am ramas uimita cand am vazut profesionalismul cu care lucreaza doctorii, felul in care te trateaza personalul.. ( pai sa mergi la un spital in Romania sa vezi cum nu stiu doctorii nostri sa-ti scoata mai repede bani din buzunar si sa te dea afara pe usa...  )
Deci am fost tratata ca un VIP .... Au si personal care vorbeste in limba romana, asa ca nu am avut dificultati in comunicare, si ceilalti vorbesc limba engleza.Este o D-ra, Florentina, care vorbeste limba romana a fost tot timpul langa mine, chiar si in momentul operatiei mi-a explicat tot ceea ceea c ese intampla acolo.. -eram cam speriata cand m-am trezit inconjurata de atatia doctori..parca eram la spitalul de urgenta... Insa totul a fost perfect ... Deci le multumesc, si le recomand tuturor cu incredere sa mearga, a 2-a zi am putut sa merg singura la cumparaturi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.