operatie menisc intern

23-06-2010
catalyn8
Nu este medic/terapeut
catalyn8
Buna ziua! Ma numesc Catalin am 18 ani si peste o saptamana urmeaza sa efectuez o operatie la genunchiul drept. Diagnosticul: menisc intern rupt, iar operatia se va face prin artroscopie. As vrea sa stiu ce se va intapla in timpul operatiei, imi va fi scos meniscu, sau doar refacut, suturat? voi avea aceasi mobilitate a genunchiului dupa operatie? vor fi consecinte negative? as mai putea sa continui sa joc fotbal? multumesc
2 comentarii
0
24-06-2010, ora 10:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Posibilitatile terpeutice sunt multiple, in functie de marimea si localizarea leziunii de menisc: o leziune mica, periferica va fi tratata prin inlaturare, in timp ce o leziune mare, aproape de insertia capsulara, poate fi reparata, teoretic, prin reinsertie (sutura).
Consecintele depind tot de natura leziunii. In principiu activitatile pot fi reluate la acelasi nivel.
Cat despre foot-ball, eu nu as sfatui pe nimeni sa practice acest sport, extrem de agresiv pentru genunchi, asa cum deja ati remarcat pe propria piele. Continuarea jocului va poate duce si la leziuni mai grave, cum sunt leziunile ligamentare sau cartilaginoase.
Fireste, este optiunea D-voastra sa va protejati sau sa va distrugeti genunchiul, jucand mai departe acest sport...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-02-2013, ora 14:45
eneastefanica
Nu este medic/terapeut
eneastefanica
Buna ziua ma numesc Stefi sunt din Sibiu si am inca probleme cu genunchiul desi merg prin sptale de aproape 4 ani.

In 2010 m-am trezit peste noapte cu genunchiul drept umflat, cu dureri groaznice si nu il puteam indoi, fiind sambata am mers la urgente, acolo vreo 5 medici s-au uitat la genunchiul meu si mi-au spus ca este o probleme de ortopedie eventual entorsa sau ceva de genul... mi-au recomandat niste pastile: antiimflamatoare si creme si repaus.Am stat 1 saptamana si nu sa ntamplat nimic, am consultat un alt medic ortoped acelasi lucru, era umflat si nu puteau sa faca nimic asa mi s-a spus, al treilea doctor ortoped a vrut sa imi scoata lichid dar nu a avut ce si m-a trimis la alt medic care urma sa ma opereze de menisc la o clinica particilara de aici, m-au trimis sa imi fac analize si cand sa ma opereze au vent analizele. ASLO marit. au anulat operatia m-au trimis la spitalul judetean pe sectie de interne, tin sa mentionez ca aveam febra 39 si abia mergeam, m-ai exact ma cara cineva.La spital se bateau care si unde sa ma trimita: am mers pe sectie de boli infectioase au zis ca nu e cazul, si tot asa pana au considerat doctorii ca e ceva ce trebuie tratat pe o sectie de reumatologie.
Ajunsa aici am luat tratament am stat in pat si s-a mai desumflat am plecat acasa cu diagnostc de artrita reumatoida dupa o saptamana sa umflat la loc, apoi s-a desumflat... exact cum vroia genunchiul pentru ca medicul la care am fost mi-a spus ca nu mai trece si ca trebuie sa iau salazopirina in continuare in speranta ca va fi mai bine, iar cand se umfla de nu mai aveam ce face si ma durea groaznic mergeam inapoi la el m-ai stateam 1 saptamana in spital apoi plecam acasa. Am tinut-o asa pana in 2012, perioada in care am fost internata de 3 ori plus alte zeci de consulturi la cabinetul domnului doctor. Nu pot s aneg am avut in aceasta perioada si zile mai bune insa m-a saturasem.
Am hotrat in 2012 in luna octombrie sa merg la Bucuresti sa consult un alt reumatolog. Ajunsa acolo am facut toate analizele de la capat, mi s-a spus ca nu am artrita ca analizele sunt perfect curate, am facut un RMN si surpriza: Leziune menisc intern de gr I, m-am intors la Sibiu nemaiputand sa stau in Bucuresti am consultat un ortoped si am fost trimisa la acelasi doctor care in 2010 intentionase sa ma opereze de menisc si in 20 decembrie a avut loc operatia la clinica particulara in speranta ca aic va fi cel mai bine.
In 2 saptamani am fost complet recuperata genunchiul meu care in tot acest timp a fost ba umflat la maxim ba semiumflat nici decum un genunchi normal, se simtea mai bine insa nu era totusi ca dreptul am tot fost din 2 in 2 saptamani la control si totul parea sa fie spre bine. dupa 7 saptamanii de la operatie brusc.. genunchiul umflat, desi am facut efort minim, doctorul care m-a operat mia recomandat sa merg la un alt doctor pe medicina interna unde am fost internata 1 saptamana timp in care am luat antibiotic atat intravenos cat si tablete si mi s-a facut o analiza a lichidului din genunchi care a demonstrat ca totul este steril. Am fost externata si trimisa la medicul care m-a operat care mia spus ca in urma traumatismelor suferite de genunchi se reface mai greu si prin urmare am 3 saptamani de cand am genunchiul umflat si stau un pat in speranta ca va fi mai bine.

Se desumfla si se umfla la loc stand in pat si fara pic de efort. Am ajuns la capatul puterilor doarece habar nu am incotro sa apuc si nu stiu unde sa merg pentru un rezultat pozitiv. Pe scurt am ajuns de unde am plecat.

Tin sa mentionez ca nu am facut sport niciodata in mod exagerat si ca nu stiu de unde ar putea veni aceasta problema.

Va rog frumos daca puteti sa imi da-ti vreun sfat sa o faceti.
Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul