operatie menisc

11-06-2013
oana8484
Nu este medic/terapeut
oana8484
buna ziua am si eu o problema si am nevoie de ajutorul dumneavoastra, tatal meu are dureri f mari de genunchi a facut un RMN si rezultatul este urmatorul
-edem osos condil femural extern, cu leziune meniscala stadiul ii/iii corn posterior menisc intern si stadiul iii corn posterior menisc extern
-ligament incrucisat anterior cu semnal edematos si intreruperi fibrilare
-fluid retropatelar si inchistat de 19/10 mm la nivelul lojei poplitee
-modificari degenerative de tip gonartrozic capsulo-ligamentar

Se poate face bine fara operatie exista o alta cale de vindecare?
va multumesc
1 comentarii
0
26-04-2014, ora 16:58
ramonaalin
Nu este medic/terapeut
ramonaalin
Buna ziua!in anul 2013 am fost diagnosticata cu meniscul intern rupt la piciorul drept si cartilagiul redus dupa un examen RMN.am facut 4luni de fizioterapie si injectii cu acid hialironic.toate acestea au avut efect scurt, dupa care au reaparut durerile si intepaturile.munca mea necesita foarte mult efort fizic si stau in picioare in jur de 15.16 ore pe zi.mi s-a recomandat artroscopia si as vrea SA stiu cat timp dureza recuperarea si dupa ea daca totul Revine la normal si mai pot face aceeasi munca fizica.Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: