operatie menisc

28-05-2008
Marpa
Nu este medic/terapeut
Marpa
saptamana trecuta m-am operat la menisc. operatia s-a facut clasic cu bisturiul and stuff. a durat aproximativ o jumatate de ora. dupa ce mi-am revenit din anestezie timp de 30 de ore am avut cele mai groaznice dureri din viata
mea. Pur si simplu nu mi-am imaginat vreodata ca o sa fiu nevoit sa suport asemenea dureri. Singura pauza de 3 ore
s-a datorat unei injectii cu mialgin (am citit pe net ca e mai puternic decat morfina). In fine... incet incet durerile au inceput sa dispara. dar nu de tot. Inca mai am dureri... mici, dar sunt acolo :(
Pe dinafara nu se vede decat cusatura :) dar si aia arata ca si cand ar fi fost facuta de un incepator caruia ii tremura mana. Doctorul spune ca operatia a decurs normal (nu ma surprinde)
Piciorul practic il tarasc dupa mine si dupa o saptamana inca nu am indoit genunchiul nici macar o singura data.
Genunchiul este umflat... hai sa zicem ca e normal. dar este umflat si tot piciorul... nu mult dar este vizibil.
Este normal asa ceva? La cat timp dupa operatie am voie sa indoi genunchiul? Ce complicatii pot sa apara?
Ce exercitii sunt recomandate?
Multumesc.
2 comentarii
0
28-05-2008, ora 00:00
Dr.Simion
Identitate neconfirmată
Dr.Simion
Stimate domnule,
Informatiile de pe net sunt utile daca sunt privite cu discernamint, oricine poate posta, fara prea mare control a ce se pune acolo. Mialginul nu e mai puternic decit morfina, e numai un echivalent, care are efectele antalgice dar mai putin pe cele secundare. ale morfinei Nu precizati in mesajul dumneavoastra ce fel de interventie s-a facut, adica s-a scos sau a fost cusut meniscul la loc?
Orice interventie chirurgicala are riscuri, despre care era bine sa va interesati inainte de operatie, interventiile clasice pe articulatia genunchiului nu sunt scutite de riscuri, asta nu inseamna ca trebuie neaparat sa se complice cu ceva., in general se iau toate masurile de precautie ca aceste complicatii sa fie evitate. Despre protocolul de reluare a miscarilor si a mersului e bine sa va intrebati chirurgul, cel mai in masura sa stie detalii despre articulatia dumneavoastra si nu date generale scoase din carti.Va urez o recuperare usoara si cit mai lipsita de dureri
0
28-05-2008, ora 00:00
Marpa
Nu este medic/terapeut
Marpa
meniscul nu a fost cusut. a fost extirpat partial. multumesc pentru urari.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: