operatie fiere si tensiunea arteriala oscilanta

10-01-2011
deeafily
Nu este medic/terapeut
deeafily
Buna ziua.Exista vreo problema in cazul uni pacient caruia i s-a recomandat operatia de fiere dar are tensiunea oscilanta. In urma cu cativa ani a avut o alta operatie laparoscopica de extragere a unor polipi la vezica urinara si dupa operatie i-a scazut tensiunea avand 8 cu 4.Afecteaza cumva anestezia generala in cazul colecistectomiei tensiunea pacientului?Fiind stiut cu astfel de probleme, i se va urmari starea de sanatate pe parcursul si dupa operatie?Sunt persoane care au suferit astfel de interventii avand probleme cu tensiunea?Cum s-au simtit dupa operatie?Va multumesc
13 comentarii
0
10-01-2011, ora 20:29
deeafily
Nu este medic/terapeut
deeafily
Multumesc sunteti prompti!!!!!!!
0
11-01-2011, ora 12:34
anghe
Nu este medic/terapeut
anghe
Buna. nu pot sa iti raspund la intrebarile tale ca nu sunt in domeniu dar sunt operata de fiere cu laser si nu mam simtit grozav dua operatie. misa facut o electrograma inainte de operatie cu un aparat vechi si nu se lipeau ventuzele acelea in jurul sinului si dar au facuto asa si mau bagat in operatie iar dupa 12 ore mau adus la salon de la reanimare si aici au inceput crizele de respiratie si nu ma credea nimeni.Nu teas descuraja dar mai cere informatii si din alta parte
0
15-01-2011, ora 00:09
anghe
Nu este medic/terapeut
anghe
scuze nu am rusit sami termin idea.eu am palpitatii din cauza glandei si mici probleme sau localizat si la inima. mam simtit rau dupa operatie iar acum trebuie sa fac alta si mie frica.au trecut 4 ani de la operatia de fiere si acum sunt bine din punctul acesta de vedere.oricum succes si sanatate
0
17-01-2011, ora 17:03
deeafily
Nu este medic/terapeut
deeafily
Multumesc pt raspuns.Tatal meu are mai multe probleme de sanatate, tensiune, circulatie deficitara, tasare de vertebe.Lui i-e frica din cauza episodului expus de mine mai sus, de problemele cu tensiunea.Multumesc mult!
0
18-01-2011, ora 18:15
anghe
Nu este medic/terapeut
anghe
Buna. Incearca tosusi si un tratament naturist de eliminare a pietrei, de exemplu ceaiuri pentru ca e posibil sa mearga eliminate mie nu mia recomandat nimeni si dupa operatie am am auzit ca se poate elimina si cu produse naturiste.Atunci nu aveam net si nu mam putut informa si silgura solutie a 2 medici a fost sa ma operez.eu sper ca tu sa ceri mai multe pareri si chiar si la mai multe farmacii nat.SANATATE
0
19-01-2011, ora 15:27
deeafily
Nu este medic/terapeut
deeafily
Multumesc pt raspunsuri si multa sanatate!
0
20-03-2011, ora 08:17
antica2503
Nu este medic/terapeut
antica2503
Buna ziua.Poate cam tarziu raspund dar abia acum am vaz. Eu nu recomand tratamente naturiste pentru eliminarea calculilor desi, intradevar exista multe.Motivele sunt la fel de multe in primul rand nu stiti tipul de calcul, dimensiunea care se poate afla totusi, dar ganditiva in primul rand ca, calculul sau calculii care sunt, eu am avut 4 cat unghia de mari, pot bloca canalul colecistic si sa faceti un icter mecanic.Ce urmeaza?..Operatie clasica in urgenta, doamne fereste pancreatita si se lasa mai rau decat a fost.
Eu am tensiunea de obicei 10/6 am fost operata cu succes laparoscopic m-am simtit f.bn, mi sa facut anestezie generala am tasari de coloana, am avut ulcer, dar m-am simtit f.bn.Dupa o luna de la operatie am mancat detoate fara nici o exceptie in limita tolerantei.Le-am introdus treptat exact cum mi sa indicat.Daca nu tolerezi ceva aliment nu renunti de tot la el mai incerci peste 2-3 zile dar putin.Azi ma satur cu orice mancare vreau inclusiv varza moarta, fasole, absolut orice.Ma simt extraordinar de bn.La fel va doresc si voua.SUCCES TUTUROR.
0
28-04-2011, ora 13:04
cristina40
Nu este medic/terapeut
cristina40
Sigur mi-a scazut tensiunea numai cat am citit pe aici.
Te implor, DEEAFILY, mai da ceva vesti
1
28-04-2011, ora 14:53
deeafily
Nu este medic/terapeut
deeafily
Pt Cristina40 -incerc sa fiu prompta si sa iti dau vesti dupa cum ziceai ca astepti.Tata s-a operat de fier pe 1 februarie, laparoscopic(laser). E ok mananca bine, putin regim, operatia s-a vindecat. Nu au fost probleme in timpul operatiei, temerile mele si ale lui nu s-au adeverit, a fost bine cu tensiunea lui oscilanta.Multa sanatate tuturor
1
28-04-2011, ora 15:23
cristina40
Nu este medic/terapeut
cristina40
Multumesc DEEAFILY
Mai am o rugaminte la tine, poate imi dai si o adresa a unui medic.Sunt aproape de CLUJ
Messul meu Jorgery 21
Sanatate multa va doresc
0
28-04-2011, ora 20:59
deeafily
Nu este medic/terapeut
deeafily
Cu multa placere.Tatal meu s-a operat la Medicala 3 (fostul spital evreiesc) in Cluj la medicul Zaharie Florin -un om deosebit.
0
28-04-2011, ora 21:00
deeafily
Nu este medic/terapeut
deeafily
Multa sanatate si numai bine!
0
12-05-2012, ora 17:58
Alexandra.cr
Nu este medic/terapeut
Alexandra.cr
Buna ziua!bunica mea a fost operata de fiere acum o luna(i-a fost scosa fierea din cauza ca avea multe pietricele si mici si totodata si inflamata)A fost diagnosticata cu colecistita acuta flegmonoasa microlitiazica.As dori sa stiu ce inseamna acest diagnostic si in cat timp se va recupera.Inca mai are dureri in capul pieptului si se simte slabita.Va rog, raspundeti-mi cat mai reepede, daca se poate.Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Cum alegi un tensiometru electronic?
  • Tensiunea arterială înregistrează un declin cu 14-18 ani înainte de finalul vieții
  • Topul greșelilor unui hipertensiv
  • Variații tensionale mari sub tratament antihipertensiv - de ce și cum ținem tensiunea mai constantă?
  • Variații mari ale tensiunii arteriale la adulții tineri cresc riscul de boală cardiovasculară la vârsta mijlocie
  • Tensiune arterială fluctuantă
  •