operatie extirpare glanda tiroida

18-11-2009
ova
Nu este medic/terapeut
ova
Sunt programata pentru operatie glanda tiroida la Institutul Parhon Buc. in 2 decembrie.
Intrebari:
- cam cat dureaza operatia si cat timp este necesar postoperator pentru refacere?
- exista riscul de esec al operatiei (detalii)?
- dupa cat timp organismul intra in normal?
- cat timp se sta in concediu medical?
- in spital este permis accesul familiei?
- in acest spital exista saloane cu confort imbunatatit (cu plata)?
- care este costul operatiei (cam cat se daruieste medicului)? dar anestezistului? dar asistentelor?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri
174 comentarii 12 ..... 5 6 Înainte ›
1
23-11-2009, ora 11:26
ella1965
Nu este medic/terapeut
ella1965
Buna ziua,
Am aceeasi problema cu fata mea, care se va opera in 25.11.2009. Ati primit cumva raspunsuri la intrebari? Va rog, orice amanunte aveti sau informatii, dati-mi si ie de stire!!!!!
multumesc anticipat!
0
23-11-2009, ora 16:26
ova
Nu este medic/terapeut
ova
Imi pare rau dar pana acum nu am raspunsuri la intrebarile puse. Multa sanatate fiicei si curaj!
Daca aflu ceva in timp util va scriu.
0
26-11-2009, ora 10:38
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Ova, si eu tb sa ma operez, cel putin asa mi sa spus. Am programare pe 2 dec. la endocrine.
Operatia nu dureaza f mult, te recuperezi repede, cit despre cit tb sa oferi medicului...nimeni nu-ti pretinde nimic, este gestul tau de recunostinta pt munca lui...deci oferi cit iti poti permite.
Daca ai o situatie mat. grea poti sa-i explici si ei sint oameni si-i inteleg pe pacientii cu pb sociale. Multa sanatate si nu te teme, totul va fi bine.
0
27-11-2009, ora 10:43
ova
Nu este medic/terapeut
ova
Intrebare pentru ella1965: fiica dumneavoastra a fost operata? daca da poate imi furnizati si mie informatii utile? m-ar ajuta mult. Multumesc si multa sanatate.
0
02-12-2009, ora 09:34
ella1965
Nu este medic/terapeut
ella1965
Fiica mea a fost operata de dl dr.Ghemigian pe 26.11.2009. Am fost destul de speriata de operatie... Totul a mers foarte repede. De la doctor la asistente sunt niste oameni deosebiti! OAMENI cu adevarat... Nu am cuvinte sa va descriu grija, delicatetea, bunavointa, rabdarea, bunul simt de care dau dovada pentru fiecare pacient. Mergeti cu toata increderea, va fi bine! Multa sanatate, sa-mi spuneti impresii!
0
08-12-2009, ora 13:44
ova
Nu este medic/terapeut
ova
Buna tuturor
Am trecut cu bine de operatie si subscriu celor afirmate de ella1965, sunt profesionisti si OAMENI cu adevarat, incepand cu medicii si pana la infirmiere. Nu conditioneaza activitatea contra recompensei, stie fiecare ce are de facut si fiecare pacient este tratat ca un OM.
Sunt in refacere si deocamdata totul merge bine. Peste 40 de zile voi merge la control si atunci sper din nou sa fie bine. Sanatate multa va doresc si sa ne auzim cu impresii numai de acest fel.
0
25-12-2009, ora 23:44
colitas
Nu este medic/terapeut
colitas
buna tuturor
Am facut punctie la parhon si rezultatu a fost epitelii foliculare cu marcata hiperplazie cu dispozitie compacta, trabeculara, si maracata discoezivitate, anizocitoza discreta, anizocarioza discreta, prezenta de rare vacuolizari si incizuri nucleare, coloid densificat, centrofolicular prezent si in rest redus cantitativ.arii izolate de colesteatom:nodul cu risc proliferativ(aspect folicular bine diferentiat)
SE SUGEREAZA EVALUARE HP CU EXAMINARE INTRAOPERATORIE.

VA ROG SA IMI ZICA SI MIE CINEVA CE INSEAMNA, DACA E PERICULOS
MULTUMESC MULT
0
05-01-2010, ora 09:46
ova
Nu este medic/terapeut
ova
La multi ani tuturor, un an bun si multa sanatate!
Intrebare catre cei operati: la o luna de la operatie taietura mea arata destul de prost, este rosie, doare si inteapa, simt o apasare permanenta, o jena chiar si la inghitit. Ce credeti? este normal? asa vi se intampla si voua? Astept vesti de la voi.
0
05-01-2010, ora 09:57
ella1965
Nu este medic/terapeut
ella1965
La multi ani tuturor! Cu sanatate in primul rand, apoi tot ce va doriti sa se-mplineasca, numai bine sa dea Dumnezeu!
Nu cred ca trebuie sa va faceti griji prea mari. Probabil v-a fost frig sau poate ca nu ati protejat taietura cand ati mai iesit pe afara! Este important sa va fie cat mai cald, sa nu faceti efort prea mare, macar prima luna!
Fiica mea operata pe 26.11.2009 se simte foarte bine, operatia s-a cicatrizat destul de frumos pana acum... si pe ea o mai doare, mai ales la frig. Trebuie sa aveti grija sa protejati mai ales acum operatia, astfel incat sa nu simtiti frigul... Eu am uns-o chiar la vreo 2 saptamani de la interventie cu o crema de galbenele, tataneasa si alte plante. In prezent este o linie usor rozalie. Pe 14.01.2010 merge la control. Tnem legatura!
0
10-01-2010, ora 14:37
ramona zabava
Nu este medic/terapeut
ramona zabava
buna ziua si eu am probleme cu tiroida, pe zi ce trece mi se umfla gatul si mai rau, ma asfixiez si la caldura si imi e rau si ma pierd, am fost la control la spitalul motru am platit -tsh si mai era inca ceva si mi-au zis k nu am nik, simt k innebunesc.analize bune pacientu mort.ce o sa se intample u gatul meu????
0
16-01-2010, ora 11:52
rodica60
Nu este medic/terapeut
rodica60
Buna ziua! Am fost operata pe 13.01.10 de tiroida la dr. Ghemigian. Mi-a fost foarte frica, dar am intalnit in salon alte patru persoane aflate in aceeasi situatie cu care m-am imprietenit si ne-am inteles extraordinar. Am avut sansa de a fi operata de dr. Ghemigian, care impreuna cu echipa sa, de la asistente pana la dr. anestezist, s-au ocupat de noi cu profesionalism! Toate acestea au facut ca sederea mea sa fie placuta si sa cunosc oameni deosebiti care muncesc pana la epuizare pentru sanatatea celorlalti. Sanatate tuturor!
0
30-01-2010, ora 16:05
allinutzikk
Nu este medic/terapeut
allinutzikk
am si eu o intrebare.operatia la glanda tiroida se poate face cu laserul??????si as mai vrea sa stiu cat costa.si cat dureaza recuperarea.
0
09-02-2010, ora 11:51
bjumuga
Nu este medic/terapeut
bjumuga
buna! eu sunt programata pe 24 martie la Parhon pt a-mi extirpa un nodul localizat pe tiroida. analizele arata ca tiroida mea functioneaza perfect si ma simt foarte bine, nu m-am ingrasat, n-am slabit. insa, din pacate recent am pierdut o sarcina, iar ginecologul meu spune ca poate fi din cauza tiroidei. asa ca m-am hotarat sa ma operez. acum m-ar interesa si pe mine cam cat costa, daca trebuie sa dau bani si la asistente si la anestezist si la doctor (dr. Ghemigiean). detalii din astea tehnice privind economia la negru. cum arata saloanele, cum e mancarea, l-ar lasa pe sotul meu sa stea cu mine?
raman datoare oricui m-ar putea ajuta cu aceste informatii precum si cu sfaturi. mie nu-mi e frica de operatia in sine, cat imi este de contactul cu sistemul medical ramanesc. eu sunt din dr-tr-severin, iar la noi aceste servicii lasa mult de dorit.
1
10-02-2010, ora 11:32
evelyne
Nu este medic/terapeut
evelyne
Si eu m-am operat in noiembrie la Parhon.Tot personalul este amabil. Daca vrei, poti sa dai bani tuturor(medici, asistente, infirmiere) dar cred ca te vor trata la fel si daca nu le dai.Cit ? vei afla "tarifele" din prima zi. Saloanele sunt curatele, ai dus in camera, grup sanitar pe hol.Mancarea nu este grozava, dar 5 zile cit am stat eu m-am descurcat(si eu sunt din provincie fara rude sa ma viziteze).Sotul tau cred ca ar putea sta cu tine daca sunt locuri in camerele de barbati, mie personal nu mi-ar fi placut sa am un barbat in camera mea. Mult succes !
0
10-02-2010, ora 17:09
bjumuga
Nu este medic/terapeut
bjumuga
multumesc mult, evelyne! ai putea totusi, te rog frumos, sa-mi spui orientativ tarifele, ca sa stiu cat de pregtita trebuie sa fiu?
0
12-02-2010, ora 11:19
evelyne
Nu este medic/terapeut
evelyne
Eu nu m-am operat la dr. Ghemigiean, dar am auzit diverse sume mai mari mai mici, fiecare dupa posibilitati. Eu cu aprox 10-11 mil m-am "descurcat".Nu mai tin minte exact cit am dat la fiecare.
0
14-02-2010, ora 18:53
bjumuga
Nu este medic/terapeut
bjumuga
multumes mult!
0
15-02-2010, ora 09:22
ova
Nu este medic/terapeut
ova
Buna,
Iata cateva sfaturi pentru perioada operatiei cu cateva lucruri necesare
- 2 pijamele fara guler si cu buzunare la pantaloni si bluza;
- 2 boluri (plastic) pentru mancarea din spital, plus lingura, furculita, cutit.
Cu mentiunea ca daca nu le ai sunt persoane care vin si vand in saloane orice obiect de mai sus dar cred ca e mai bine sa fii pregatit. In rest este bine sa urmezi sfaturile personalului din spital, sunt profesionisti iar tarifele asa cum spunea evelyne le afli din prima..
Multa sanatate, curaj si daca imi mai amintesc ceva iti scriu.
0
15-02-2010, ora 10:25
bjumuga
Nu este medic/terapeut
bjumuga
multumesc, ova. chiar utile sfaturile tale. buzunarele sunt pt bani sau pt ceva scopuri terapeutico-medicale?
0
15-02-2010, ora 10:35
ova
Nu este medic/terapeut
ova
Scopul buzunarelor este, vei vedea, si pentru bani si pentru o asa numita calimara, adica un borcanas de plastic pentru colectarea sangelui din operatie printr-un dren (tub de plastic) adica sa nu atrne ci sa stea cuminte in buzunar. Nu stiu daca m-am facut inteleasa dar vei afla la mimentul potrivit..
0
15-02-2010, ora 14:25
mikia
Nu este medic/terapeut
mikia
As vrea sa stiu daca mai pot ramane gravida dupa operatia de tiroida.eu sunt operata de aproximativ 2 ani si ma simt bine doar ca nu mi sa reglat ciclul nu imi vine in fiecare luna as vrea sa stiu ce as putea face in cazul asta. Acum urmez doar tratament cu euthyrox toata viata. Multumesc
0
15-02-2010, ora 18:36
bjumuga
Nu este medic/terapeut
bjumuga
m-am lamurit in legatura cu buzunarele, ova. multumesc frumos.
mikia, eu recent am pierdut o sarcina, iar ginecologul meu m-a sfatuit sa astept pana dupa operatie ca sa mai incercam din nou. si ca nu voi mai avea nici un fel de surpriza neplacuta dupa operatie. deci, inteleg ca nu ar trebui sa invinuiesti tiroida pt problemele de fertilitate. oricum, poate ca ar trebui sa te sfatuiesti cu un ginecolog.
0
15-02-2010, ora 19:46
mikia
Nu este medic/terapeut
mikia
multumesc , pe mine m-au speriat anumite persoane si de aceia tot intreb dar m-am lamurit.
0
15-02-2010, ora 20:31
colitas
Nu este medic/terapeut
colitas
buna.sunt programata pentru operatie pe 12 aprilie la d-na dr ionescu.stie cumva cineva cum este daca este de treaba ?imi este destul de teama.merci
1
16-02-2010, ora 09:10
ova
Nu este medic/terapeut
ova
Buna,
Eu m-am operat la d-l Ghemigian dar pot sa-ti spun ca stand in acea sectie am vazut-o pe d-na Ionescu si chiar am remarcat-o. Este o femeie micuta de statura, subtirica si foarte energica, parca este o furnicuta harnica, asta m-a impresionat la ea si am auzit pareri ale pacientilor ei foarte, foarte bune. Nu are de ce sa-ti fie teama, toti sunt profesionisti si cat stai acolo traiesti senzatia ca nimic rau pe care ei sa nu stie sa rezolve nu ti se poate intampla. Vei vedea si o sa mai vorbim dupe 12 aprilie. Succes!
0
16-02-2010, ora 23:12
colitas
Nu este medic/terapeut
colitas
multumesc mult ova pt incurajare ma simnt mult mai bine mersi mult :)
0
09-03-2010, ora 19:49
eldine
Nu este medic/terapeut
eldine
Buna fetelor,.
Sunt operata pentru tiroidectomie totala, la Cluj. Sfatul meu pentru cele cu probleme de tiroida este sa o tineti sub observatie mereu. Eu nu am procedat asa si am suportat consecintele.
Dupa operatie TSH -ul a fost f. mare : 96, mi s-a recomandat euthyrox 100. Nu m-am simtit bine si dupa 2 luni mi-am facut din nou TSH-ul. Era cu mult prea scazut , respectiv 0, 029 (limitele de laborator 0, 49 - 4, 7). In acest caz mi s-a intrerupt 7 zile tratamentul pentru elininarea hormonilor de sinteza administrati, cu recomandarea ca, dupa cele 7 zile pauza, sa iau Euthyrox 75 in continuare,
Acum dimineata, parca sunt umflata la fata si am o senzatie de disconfort la ochi. Este normal? Ineori parca ma strange de gat ceva. Urmeaza sa fac din nou TSH peste cca.
Va rog daca ati trecut prin situatii similare sa-mi spuneti, cum ati procedat sau ce parere aveti ?
0
10-03-2010, ora 11:16
ova
Nu este medic/terapeut
ova
Buna eldine,
Am deja 3 luni de la operatie.
Imediat dupa operatie nu mi s-a indicat sa fac vreo analiza si am luat Eutirox de 100. La 40 de zile de la operatie am fost la control la chirurgul care m-a operat. Analiza anatomopatologica asupra glandei extirpate a condus la necesarul unor investigatii ca: TSH, T3, FT4, calciu total si ionic, PTH(parathormonul) si calciuria.
Am facut toate aceste analize care in general sunt bune. TSH-ul este foarte scazut deci mi s-a diminuat doza de Eutirox. Acum iau 75. Peste 2 luni trebuie sa repet analizele si in functie de rezultat se mai creste sau scade doza de Eutirox. Am inteles ca dureaza asa vreo 6 luni pana organismul se stabilizeaza si obisnuieste cu tratamentul. Senzatia de nod in gat se pare ca este data de lipsa de calciu, dar este bine sa intrebi medicul. Eu iau si calciu 1000mg/zi, 10 zile pe luna. Am si o varsta!!!!!!!
Multa sanatate!
0
10-03-2010, ora 20:23
eldine
Nu este medic/terapeut
eldine
Buna draga Ova,
Multumesc pentru cele de mai sus si pt. urari.. Eu, am aproape 5 luni de la operatie. Sper ca la 6 luni sa fie bine stabilizata cantitatea de euthyrox. Nici eu nu sunt tinerica, am luat si eu Ca si Mg. Ultima data cand am facut si TSH, am facut si analizele pt Ca si Mg si erau in limite normale ( in 27 ianuarie) Se poate ca a scazut din nou si va trebui sa iau ca si tine, lunar.
La examenul histopatologic (biopsie) dupa operatie, nu s-a constatat malignitate, acest lucru m-a bucurat enorm si am multumit lui D.zeu. Sti tu, ca pana vine rezultatul sunt emotii pentru aceasta analiza. Dupa aceea am facut T3, T4 si TSH, De acum inainte a spus doctorita mea, ca va trebui sa fac doar TSH/ul, pentru ca nu mai exista glanda tiroida si nu are nici un rost sa fac T3 si T4
Sper ca de acum inainte sa fie mai bine. Crede-ma ca primele 2 luni au fost un calvar. A trebuit ceva timp sa mi se regleze intreg metabolismul care a fost dat peste cap.Nu prea mi-a facut bine nici anestezia. Am mers tarziu la operatie si am regretat. Frica bat-o vina :)
Te imbatisez si iti doresc sanatate maxima.
0
23-03-2010, ora 11:28
bjumuga
Nu este medic/terapeut
bjumuga
buna,

pt mine a venit ziua cea mare. astazi plec la Bucuresti, maine ma internez, iar joi ma opereaza. sper sa fie totul in regula si sa va scriu despre cat de bine a decurs totul la intoarcere.

brindusa
Adaugă un comentariu / răspuns
174 comentarii 12 ..... 5 6 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru tiroidă – indicații, explicații și diagnostic de laborator
  • Insuficiența tiroidiană
  • Viața pacienților cu afecțiuni tiroidiene este afectată chiar și după stabilirea unui tratament
  •