operatie de sinuzita maxilara a doua oara

21-03-2010
chioveanum
Nu este medic/terapeut
chioveanum
buna ziua domnule doctor, am citit foarte mult pe acest forum si apreciez foarte mult implicarea si sfaturile dumneavostre de aceea va expun si cazul meu.
in aug-sept 2008 s-a declansat o sinuzita maxilara dreapta, mi s-au administrat "n" tratamente cu antibiotice, nu au dat rezultatele scontate astfel incat am ajuns la investigatie imagistica. dupa CT s-a constat ca era de natura dentara: astfel incat in noiembrie 2008 am scos molarul 2 in decembrie 2008 am fost operata FESS la Panduri de un doctor extraordinar ca om si in care mai am si acum incredere ca este un profesionist foarte bun.
cu toate acestea dupa aceatsa interventie viata mea a fost data peste cap, dintr-un om activ si sanatos am inceput sa ma simt groaznic cu hemicranii in mijlocul noptii, cu stari de rau in timpul zilei.
in feb 2009 dupa 2 luni de la operatie ma simteam f rau, aparusera hemicraniile, am scos maseaua de minte care fusese tratata si imbracata, durerile s-au mai potolit dar nu total
in primavara anului 2009 am facut alt rmn de gat nativ si sinus, totul a fost ok cu exceptia unei mucoase ingrosate de 7-8 mm la sinusul operat, ceea ce am inteles ca este normal in urma un ei interventii chirurgicale; in tot acest timp am mai fost la doctorul care m-a operat pentru a primi lamuriri privitor la durerile groaznice din timpul noptii si la starea proasta generala, domnul doctor a facut de fiecare data endoscopie de sinus in care sinusul parea perfect curat, cu toate acestea eu dimienata si seara in timpul igienii bucale si pe alocuri in timpul zilei expectoram infectie alb -galbui
mi-am facut exudat faringian -nu am nici un "microbel" desi dupa operatie am avut stafilococ auriu de care am scapat
in noiembrie 2009, cu recomandare de la doctor buco maxilo facial am facut un CT in care radiologul a spus ca totul este ok, ca mucoasa este ingrosata deoarece a suferit o interventie chirurgicala, iar cand am ajuns la doctor acesta a fost foarte clar ca trebuie sa ma operez din nou dar CLASIC
si de acum incepe jocul cu doctorii : ma intorc la doctorul care m-a operat prima data care imi spune ca in nici un caz nu trebuie sa fac acest lucru, ca este total nerecomandat si nu se mai face astfel de operatie in lumea civilizata; ma duc in austria la alt doctor care doreste sa ma opereze de deviatie de sept, sa-mi uneasca sinus maxilar cu etmoidal si se pare ac am o fisura din partea bucala pe care o astupa din sinus sau prin interventie din gura???????WAW ; ma intorc in Romania unde ma duc la profesorii (fara nume din Buc) care unul imi recomanda operatie clasica (explicandu-mi ca pot sa ma operez de 10 ori FESS ca nu am rezolvare) altul imi recomanda operatie FESS ;
ca sa concluzionez simptomele din martie 2010 : zona de nas, sinus pe partea dreapta a ramas ingrozitor de sensibila ; nasul imi mai sangereaza din cand in cand ; uneori se declanseaza senzatie de rece in bolta palatina si nas; a inceput sa ma deranjeze si spre ureche (care se infunda ), nara dreapta este infundata total (eu inainte de operatie nu am folosit nici racita spay nazal chiar daca si atunci aveam deviatie de sept) amigdala dreapta este congestionata
acum trebuie sa va multumesc pentru rabdarea de a citi mesajul acesta lung si sa va rog sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac sau sa nu fac
13 comentarii
0
22-03-2010, ora 07:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din toate problemele descrise pe 1 plan este acea fisura care leaga cavitatea bucala cu sinusul !!!
daca este prezenta, ea trebue inchisa la Maxilofacial si cel mai bine sa se faca clasic!
fiindca pe acolo patrunde si infectia si mancarea si aerul rece in sinus !!!
celelalte probleme sunt secundare si se rezolva in timp
o deviatie de sept, majora care impedica respiratia nazala.. trebue operata si ea.
epistaxisul se trateaza cu Tarosin 2pa 8 ore si Vit a uleioasa in nas. daca nu ajuta se poate face o cauterizare locala ( dar dupa operatia de sept se rezolva de la sine )
0
22-03-2010, ora 15:32
chioveanum
Nu este medic/terapeut
chioveanum
va multumesc foarte mult pentru raspuns.
deoarece pe CT si RMN doctorul din austria nu mi-a aratat fisura, doar radiologul a scris pe interpretare despre ea, am rugat si in romania interpretarea filemlor, doctorii radiologi din Ro nu au depistat nici o fisura.
vreau sa va intreb de ce se considera ca operatia clasica este mai invaziva decat cea FESS, care este procedura, este mai dureroasa sau se recupereaza mai greu sau niciodata ?
eu am ramas cu sensibilitate pe partea dreapta a nasului spre sinus si cred ca daca era operatie clasica nu aveam aceasta trauma prin nas si actuala sensibilitate.
0
22-03-2010, ora 15:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca sa vezi dacaeste fisura sau NU.. e suficient sa inchizi gura, sa strangi nasul cu mana.. si sa sufli puternic aer pe nas...
o sa pocneasca usor in urechi.. dara daca este fisura.. o sa simti cum ese aer spre gura !!!!
daca Nu este acea legatura intre gura si sinus.. NU e obligatoriu sa te operezi clasic
e mult mai traumatizanta !
0
23-03-2010, ora 21:10
chioveanum
Nu este medic/terapeut
chioveanum
va multumesc pentru lamuriri, nu pare sa am vreo fisura !!!
0
24-03-2010, ora 13:46
chioveanum
Nu este medic/terapeut
chioveanum
la testul care mi l-ati propus dumneavostra nu am simtit ca as avea o fisura dar vreau sa va intreb altceva cin legatura cu ce am patit acum
deoarece mi s-a infundat nasul din nou, am facut vesnicele spalaturi cu apa cu sare. dupa 15 -20 min de lucru la birou m-am aplecat sa iau niste dosare, cand m-am ridicat, nasul a inceput sa curga ca un robinet. unde a stat apa respectiva, daca nu ma aplecam apa nu se elimina ? dupa 1 an de zile este prima data cand patesc asa.
tot cand fac aceste spalaturi cu apa, de la inceput, in momentul in care trag apa pe nas ma doare si ustura spre ureche
vreau sa va intreb daca joi, vineri inainte de Pasti santeti in Pascani la cabinet si lucrati, merg spre socrii in Moldova si as putea sa vin la consultatie ??? va pot suna pt mai multe detalii ??
va multumesc
0
24-03-2010, ora 13:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA.. sunt la cabinet! -*
acea apa cu sare a ramas in sinus. dupa interventie se lasa o comunicare intre nas si sinus.. e normal asa !



(*modificat de administrator)
0
09-05-2010, ora 21:10
yca
Nu este medic/terapeut
yca
Buna ziua la sfarsitul anului 2008 am facut un RMN la cap datorita unor dureri in spatele capului adica
portiunea dintre gat si umar durerea mergand pe omoplat dar si in fata la gat dar nu in interior parca venele ma dor sant ingrosate la RMN mia iesitca sant toate normale doar ;FLUID INCHISTATATLA NIVELUL PERETELUI POSTERIOR AL SINUSULUI MAXILAR DR.(17mm) Cand am mers cu raspunsu la neurolog a zis sa merg sa vad la dinti.Ok am inceput sami dau lucrarea jos si am inceput sa scoatem vreo 3dinti pe partea aceea dreapta desi doctoru nu a vrut ca cica ar fi buni ca la radiografie nu se vede nimic la ei dar mi se vindeca foarte greu.Mai am un dinte si acesta nu a vrut sa mi-l scoata zicand sami fac un consult la ORLacolo mia zis sa scap de infectia din gura si dupa acee stam de vorba.Imi spuneti va rog ce inseamna ceea ce mi-a iesit la RMNsi de ce competenta e ORL MAXILO FACIALE SAU E VORBA DESPRE O SINUZITA MAXILARA sar putea sa fie durerile de care vam spus si din caza asta sant diagnosticata si cu discopatie cervicala cu multumiri
0
10-05-2010, ora 06:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Un chist al sinusului maxilar.. poate fi si de la radacina dintelui.. dar poate fi si de la inflamatia din cavitatea sinusului.
Cel mai corect este sa mergeti in clinica ORL.. unde fac interventii chirurgicale endoscopice.. si sa dreneze acel sinus.
Durerile de ceafa.. NU sunt legate de problemele din sinusul maxilar.
0
10-05-2010, ora 21:26
yca
Nu este medic/terapeut
yca
Buna ziua.cum pot eu sami dau seama daca e de la dinte sau nu?la radiografia a iesit ca ar fi bine la dintele asta care il mai am numai la cei care iam scos au fost mici probleme.Dentistul a zis ca nu mi-l scoate orelistul a zis sami scot toti dinti si dupa aceea stam de vorba.Ce sa fac ?mentionez ca gingia de unde miam scos ceilalti dinti inca ma mai doareva rog sa ma sfatuiti ce sa fac.Cu multumiri
0
10-05-2010, ora 21:31
yca
Nu este medic/terapeut
yca
Am uitat sa spun ca nu ma doare nimic doar ca ma deranjeaza ca la
0
10-05-2010, ora 21:35
yca
Nu este medic/terapeut
yca
Am uitat sa spun ca nu ma doare nimic doar ca ma deranjeaza ca la RMN mia iesit chistul acela Poate sa fie canceros?
0
11-05-2010, ora 10:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu. un chist nu se transforma in cancer.
acum trebue sa faci tratament local ca sa se vindece gingia ( ossidenta apa de gura, aplicatii locale cu Babijonaj Bucal...)
chistul poate sa astepte si cativa ani daca nu da simptom dureros.
0
11-05-2010, ora 21:21
yca
Nu este medic/terapeut
yca
Buna ziua
Va multumesc pentru sfatul dat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: