operatie de prostata cu aparatul green laser | Forumul Medical ROmedic

operatie de prostata cu aparatul green laser

29-12-2007
cori28
Nu este medic/terapeut
cori28
tatal meu in varsta de 68 de ani sufera de adenom de prostat, iar pe data de 27.12 nu a mai putut urina si a trbuit sa-i introduca o sonda. Acum este acasa cu sonda iar in 3.01 i-a spus medicul sa mearga la spital sa-l opereze.Intrebarea mea este daca este bine sa stea atatea zile cu sonda? Am auzit despre un nou tip de operatie la prostata cu aparatul green laser care se face la Cluj. Cui trebuie sa ne adresam pentru a beneficia de o astfel de operatie cat mai repede?
4 comentarii
0
16-01-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Nu este f bine sa stea mult timp cu sonda, pt simplul motiv ca se infecteaza.,...trebuie tratat cu antibiotice profilactic cata vreme are sonda urinara. Sigur ca se poate opera transuretral endoscopic, insa numai un urolog poate decide daca dimensiunile adenomului cit si certitudinea (sau absenta acesteia) ca e adenom(Si nu carcinom) permit abordarea endoscopica sau e necesara o abordare abdominala clasica. Va puteti adresa oricarui serviciu de urologie din teritoriul unde locuiti(resedinta de judet sau clinica universitara urologica).
0
28-01-2008, ora 00:00
alina646
Nu este medic/terapeut
alina646
as dori sa va intreb dc sa rezolvat problema tatalui cu sonda, cu aceeasi problema ne confruntam si noi tatal meu are sonda de aproape 3 luni
0
16-10-2009, ora 12:56
simolly
Nu este medic/terapeut
simolly
buna ziua! va rog sa imi spuneti daca adenomul de prostata poate fi operat cu laser si dupa varsta de 80 de ani! va multumesc!
0
11-01-2010, ora 21:04
vlad19
Nu este medic/terapeut
vlad19
Buna ziua! Vreau sa pun niste intrebari in legatura cu bunicul meu in varsta de 72 de ani. In cursul zilei de 28.12.2009 nu a mai putut urina, astfel ca am mers la Spitalul Judetean. Acolo i s-a pus o sonda care o are si in ziua de astazi (aceeasi sonda). A fost trimis sa faca testul PSA si examenul cardiologic in vederea operatiei.Examenul cardiologic ii confirma rezistenta la operatie, dar ceea ce este ingrijorator este valoare exagerata a rezultatului din urma testului PSA. Indica o valoare de 60 ng/mL (valorile normale variind intre 0-4 ng/mL). Am repetat testul la acelasi laborator si s'a constatat tot o valoare mare. Astazi (11.01.2010) ne'am prezentat la un alt laborator pentru inca un test PSA in speranta ca va iesi un rezultat cat mai apropiat de valorile normale. Maine se vor confirma rezultatele. Am mers la medicul ce urmeaza sa-l opereze. Dna. Dr. ne-a prezentat 2 solutii: 1. un fragment din prostata taiat cu laserul si extras prin uretra ce urmeaza a fi trimis in vedera biopsiei, iar apoi o operatie la testicule; 2. operatia propriu-zisa de prostata prin care se extirpa prostata si trimiterea unui fragment din prostata in vederea biopsiei. Avand in vedere nivelul ridicat al PSA, s-a luat in considerare si varianta de a ramane cu sonda urinara fara a mai suporta vreo interventie chirurigicala. Acum astept parerile dvs. Va multumesc anticipat !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Simptome frecvente în cancerul de prostată - când mergem la medic?
  • Beneficiile practicării yoga pentru sănătatea prostatei
  •