operatie de otocleroza nereusita!

22-08-2008
alinacampean
Nu este medic/terapeut
alinacampean
Acum o luna am facut o operatie la urechea stanga cu impalnt de teflon iar rezultatele operatiei nu sunt tocmai cele asteptate de mine. La audiograma facuta la doua saptamani dupa opertie a iesit un rezultat de60%...medicul spune ca e normal la inceput insa mie nu imi vine a crede. Am cerut si alte pareri si mi s-a spus ca se poate sa se fi miscat aparatul implantat, insa nu se poate vedea decat printr-o alta deschidere a urechii.
Mentionez ca in ziua in care mi s-a scos pansamentul din ureche intr-adevar auzeam destul de bine cu ea si ma deranjau sunetele tari, cum ar fi tranvaiul, motorul masinii etc, insa in dimineata urmatoare m-am trezit cu o senzatie de urechi infundate si de atunci nu mai aud asa bine.Si parca de la operatie cu cea operata aud ca intr-nu borcan, iar cealalta ureche o simt deseori infundata si nu stiu care-i legatura.(cand nu e infundata aud mai bine cu cea neoperata) Va rog o parere medicala. multumesc anticipat.
3 comentarii
0
22-08-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
E posibil sa racit usor in spital?
Cum povestiti..ca ambele urechi sunt mai infundate. este asemanator unui catar tubar.
Luati ACC 200 2 pe zi 10 zile. folositi olinth pentru a desfunda nasul.
incalziti usor urechile in interior...sufland aer cald cu uscatorul de par...
si o sa fie clar in cateva zile.
daca este de la raceala..o sa aveti inbunatatire.
daca este subluxate proteza montata... nu prea am cu ce sa va ajut. necesita o noua interventie.
0
24-08-2008, ora 00:00
alinacampean
Nu este medic/terapeut
alinacampean
Va multumesc pt sfat. Vreau sa va spun ca mi s-a dat sa iau paracetamol, cam o saptamana, probabil ca medicul s-a gandit tot la o raceala. Insa o incerc si cum mi-ati spus dvs cu acetilasalicilic(, ma gandesc) si olinth. Nervul auditiv este in stare buna, asa mi s-a spus dupa audiograma.
In prezent fac tratament cu Tanakan si Sermion micergolina.Dar am inteles ca este un tratament de lunga durata si nu stiu daca de la tratament insa ametesc f des.
0
24-08-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ACC-- acetilcysteina..
Ametelile care le aveti... sunt in urma interventiei chirurgicale..pe urechea interna.
in timp se amelioreaza.
faceti tratamentul si vorbim peste 4-5 zile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: