operatie de apendicita pls help | Forumul Medical ROmedic

operatie de apendicita pls help

18-11-2008
mihai2089
Nu este medic/terapeut
mihai2089
salut toata lumea.am niste dureri slabe si cred ca am apendicita.as vrea sa ma operez la spitalul floreasca.dar mie foarte frica de anestezia totala deorece am teama ca nu ma voi mai trezi.mie frica rau dar e cea mai buna solutie sa fac anestezie totala deoarece nu as suporta sa vad ace, sange si etc.vreau si eu pareri.cam la cat timp dupa operatie v-ati trezit? pareri despre anestezia totala.ce ati simtit dupa? va multumesc mult
13 comentarii
0
18-11-2008, ora 18:37
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Operatia pentru apendicita se face rar sub anestezie generala.Se poate face si cu anestezie locala, dar, cel mai frecvent, se face cu rahianestezie [vei fi amortit doar de la jumatate in jos] si vei fi tot timpul constient, fara sa simti nimic si fara sa vezi nimic.Nu-ti fie frica zilnic se fac sute de operatii de apendicita numai in Bucuresti.Numai bine!
0
18-11-2008, ora 18:58
mihai2089
Nu este medic/terapeut
mihai2089
da...stiu ca se fac sute...dar mie frica de anestezie.eu nu prea ma fost la spital si atunci cand ajung pe acolo nu ma simt prea bine.la floreasca s-a operat cineva ? sau stiti chirurgi buni prin bucuresti ? va multumesc din suflet
0
19-11-2008, ora 20:20
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nimeni nu se simte bine in spital in postura pacientului.Dar te-ai simti crezi mai bine daca ai sta acasa si ai lasa boala sa-si faca de cap in corpul tau?Imi pare rau, nu sunt din Bucuresti.Mergi cu incredere la spital, caci va fi bine.Numai bine!
0
27-11-2008, ora 13:32
maruan
Nu este medic/terapeut
maruan
salut mihai,

ai spus "cred ca am apendicita".cred ca inainte sa te gandesti la operatie, mai bine te duci la orice spital care are ambulator de urgenta si acolo, un chirurg generalist, printr-o serie de teste simple, iti poate spune daca da sau nu...

pe de alta parte (si aici vorbesc si din experienta proprie) durerile in zona apendicelor mai pot fi: colici apendiculare (dar nu apendicita), dureri radiaonte de la alte organe din proximitatea abdomenului inferior, dureri inflamatorii radiante de la nervul sciatic.

asa ca du-te cel mai bine la medic iar el iti va spune daca este apendicita, daca necesita operatie sau daca e vorba de o alta cauza medicala.

multa sanatate!
0
29-11-2008, ora 13:48
mihai2089
Nu este medic/terapeut
mihai2089
da ai dreptate...am fost ieri la spitalul floreasca.aveam febra ma durea burta si ma palpat.un test la urina si mi-a spus ca nu am apendicita.dar nu dispar durerile...am asa crampe dese.nu stiu ce sa mai zic.ma gandesc sa ma duc si la alt doctor.cel de la floreasca era un rezident...nici nu stiu ce sa mai zic...mie f frica nu vreau sa fac peritonita.acum mi-a dat sa iau niste antibiotic.dar nu dispar durerile
0
29-11-2008, ora 15:18
maruan
Nu este medic/terapeut
maruan
salut,

cred ca ar fi o idee buna sa mai vezi si un alt medic.doar pentru a fi sigur...
faptul ca ti-a facut si un test de urina si ti-a dat un antibiotic (iar daca antibioticul e Ciprinol sau o alta forma de Ciprofloxacina) ma face sa cred ca ar putea fi i infectie la nivelul tractului urinar.
e ciudat insa ca, desi ti-a dat antibiotic (care isi poate face simtit efectul chiar si din a cincea zi de tratament, deci nu imediat) nu ti-a dat ceva pentru durere.
oricum, sincer, daca poti pasi pe piciorul drept (si poti sta doar pe piciorul drept) si daca au trecut 11 zile de la primul tau post, atunci e putin probabil sa faci peritonita acum (daca era apendicita, faceai peritonita pana acum).

poti sa-ti recomand sa:
- te gandesti bine daca nu cumva ai facut unul din urmatoarele: ai stat in frig sau in curent de aer rece direct in zona respectiva sau cu picioarele goale pe ciment rece, ai ridicat ceva foarte greu, ai facut o miscare de intindere puternica la nivelul articulatiei bazinului sau orice alta miscare de intinder ne-naturala in zona respectiva, ai purtat lenjerie intima care sa-ti fi comprimat un testicul sau ai fost lovit in zona inghinala
- pentru durere, Flamexin pulbere e foarte bun (dar nu abuza, maxim 2 plicuri pe zi ar trebui sa fie suficient) sau Ibuprofen in forma specifica de Marcofen sau Ibalgin (nu Nurofen, Paduden sau altele) max. 2 capsule pe zi. Nu le folosi pe amandoua (nu are rost sa te indopi cu doua medicamente care fac acelasi lucru),. Si atentie, nu folosi Flamexin daca ai ulcer, probleme de coagulare a sangelui, daca faci tratament cu anticoagulante (heparina, warfarina), daca esti diabetic sau daca ai antecedente de alergie la Piroxicam. La fel nu lua Marcofen (si nici o alta forma de Ibuprofen) daca ai ulcer, astm bronsic sau hipoacuzie. Si nu uita sa mananci ceva cand iei aceste medicamente.

insa, asa cum am mai spus, nu sunt medic si nimic din ce iti spun eu nu poate inlocui sfatul unui medic avizat.

multa sanatate si sper ca urmatorul tau post sa fie unul in care vei spune ca te simti bine!
0
29-11-2008, ora 15:41
maruan
Nu este medic/terapeut
maruan
PS:

ca si metoda de diagnostic, o echografie de abdomen ar aduce multe raspunsuri.
in acest sens, ti-o recomand pe Camelia Marton, de la clinica MedLife Grivita. Un echo de abdomen costa cam 125 RON si daca te prezinti si spui ca te doare, poti sa-l faci fara programare. Doamna respectiva are program zilnic de la 9 la 13, dar clinica e deschisa de la 7:30.

poti merge desigur si in alta parte (eu ti-am recomandat-o pentru ca am avut o experienta foarte OK cu dumneaei si pentru ca sunt sigur ca e foarte buna dpdv profesional) insa oriunde te duci, cand iti faci echo, roaga-i sa insiste pe rinichi, apendice, rinichi, vezica urinara, prostata si peritoneu (plus spatiul retroperitoneal)
0
03-12-2008, ora 10:44
mihai2089
Nu este medic/terapeut
mihai2089
da iti multumesc tare mult pentru sfaturi.asta trebuie sa fac pt ca nu dispar aceste dureri.antibioticul era cel care imi provoca acele crampe puternice.acum lam intrerupt si au disparut.sper sa fie mai bn.multumesc :)
0
10-10-2009, ora 13:16
sstefania
Nu este medic/terapeut
sstefania
buna ziua!! as dori sa ma operez de apendicita si nu stiu la care spital...am dureri foarte mari in zona dreapta dar nu stiu daca e apendicita desi nu am facuto cind eram mica.As dori sa ma indrumati si pe mine la un spital bun si fara riscuri de a pati altceva...Va multumesc!!
0
14-10-2009, ora 20:41
Dr. Francesco Bulca
Nu este medic/terapeut
Dr. Francesco Bulca
Te astept la Spitalul de Urgenta Floreasca.
0
22-10-2009, ora 01:22
sstefania
Nu este medic/terapeut
sstefania
buna seara...as dori si eu un tratament pentru slabire ceva care sami taie pofta de mincare..nu vreau o dieta pentru ca nu ma tin de ea..un medicament ceva care repet sami taie pofta de mincare.Va multumesc!
0
01-11-2009, ora 14:29
sstefania
Nu este medic/terapeut
sstefania
imi raspunde si mie cineva??
0
03-03-2010, ora 18:25
usturoisum
Nu este medic/terapeut
usturoisum
Eu l-am internat pe tata cu apendicita, si deja avea peritonita. ma rog... l-au operat si l-au tinut la post operator 3 zile dupa operatie cu suspiciunde de septicemie .
Acum cand l-am vazut sughita si am intrebat o asistenta de la spital si mi-a spus ca nu ar fi normal, acum am o intrebare pentru cineva care este in masura sa imi raspunda ce sanse are tata.
Am nevoie de un raspuns.
Va multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Antibioticele pot înlocui operaÈ›ia chirurgicală, în cazurile necomplicate de apendicită acută
  • Administrarea antibioticelor în ambulatoriu la pacienÈ›ii cu apendicită este sigură È™i reduce necesitatea intervenÈ›iei chirurgicale
  •