operatie de amigdalita, durere de cap

14-08-2010
dragomir daniela
Nu este medic/terapeut
dragomir daniela
va rog mult sa ma ajutati cat mai curand.baietelul meu a facut azi operatie de amigdalita, suntem acasa insa are dureri de cap.medicul ne-a spus ca e normal, ca e efectul anesteziei si pana maine poate ii trece.a spus sa ii dau fiole ade algocalmin dar cum are gust foarte rau nu ii dau ca stiu ca o sa vomite, i-am pus un supozitor novocalmin dar parca nu cedeaza.chiar e normal sa il doara capul?ce sa ii dau?cu gatul ne descurcam cu ceai rece si inghetata dar durerea de cap e mai mare.raspundeti-mi va rog!!!!cat o sa il doara ?
:(
12 comentarii
0
14-08-2010, ora 19:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cel mai simplu este sa.i administrati algocalminul.. injectabil !!!. Susp. NUrofen la nevoie de baut !!!3-4 ori pe zi
0
14-08-2010, ora 19:41
dragomir daniela
Nu este medic/terapeut
dragomir daniela
multumesc pentru raspunsul prompt.nurofen sirop?nu mi-a dat prin cap si chiar am in casa.multumesc!!
0
14-08-2010, ora 19:51
novac
Nu este medic/terapeut
novac
Buna ziua. La ultimele analize mi-a iesit colesterolul 300 si GGT 107, celelalte fiind in parametrii. Nu beau alcool, fumez 10 tigari pe zi si tin un regim alimentar sarac in grasimi si practic ocazional sport. La o ecografie medicul mi-a spus ca vezica biliara este "puturoasa" si, intr-adevar am tranzitul lent. Pentru asta iau ulei de somon si reusesc sa "ies" in fiecare zi. Ce diagnostic si tratament imi dati? Va intreb asta pentru ca medicii cu care am discutat imi recomanda, fiecare in parte, produsele lor de la Amway sau Forever. Va multumesc!
0
14-08-2010, ora 19:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
colesterolul scade bine cu Omega 3.. si tab de Paducel+usturoi.. ( indiferent de firma )
ceai de matasa de porumb 2 pahare pe zi
0
19-08-2010, ora 21:47
novac
Nu este medic/terapeut
novac
Va multumesc frumos! O sa incerc... tab de Paducel+usturoi inseamna tablete de paducel si usturoi? E un singur produs?
0
27-08-2010, ora 20:16
leonora
Nu este medic/terapeut
leonora
am 31 de ani, inaltime1.58, greutate 49 kg si ma confrunt cu o problema de aprox. 6 ani. Totul a inceput dupa o nastere prin cezariana si o sarcina foarte grea( 5 luni la pat), apoi am inceput sa am probleme cu amigdalele care se inflamau foarte des, drept pentru care am urmat diverse tratamente cu antibiotice. Au inceput sa apara dureri ale oaselor in episoadele de amigdalita. Deoarece nu imi amintesc toate detaliile va spun ca in ultimii 3 ani am facut moldamin timp de 2 ani Aslo fiind de 270 iar dupa moldamin 75. Ultimul tratament a fost cu polidin. Dar aceste lucruri vi le-am scris chiar daca sunt din sfera ORL pentru ca aceste dureri groznice de oase incepand de la degete si pana in zona oaselor capului ( cu precadere la degete, genunchi, coate dar si de-a lungul oaselor) le am atunci cand intervine aceasta infectie in gat. Mentionez ca desi nu sunt medic, dar suferin atatia ani de aceasta boala si observand mereu simptomele eu cred ca in acest moment infectiile din gat sunt produse de candida. Mentionez ca am dorit sa ma operez de amigdalite dar medicul m-a sfatuit sa nu o fac pentru ca am probleme cu timpul de coagulare al sangelui si infectiile sunt foarte dese. Va multumesc!
0
06-02-2012, ora 20:30
larisuca lary
Nu este medic/terapeut
larisuca lary
buna ziua.am si eu o problema si va rog sa ma ajutati.de cand eram mica am avut probleme cu amigdalele.toata copilaria am avut rosu in gat.si acum inc am migdalele inflamate.de cateva luni, ma doare gatul cand inghit, parca am eva in gat tot timpul...un disconfort non stop.am inceput sa sforai, imi miroase gura si mi-au aparut ceva bubite albe spre baza limbii.am fost la medic si a zis ca am amigdalita si candidoza.mi-a dat ceva medicamente dar pe baza de plante si nu mi-a trecut inca.ce ar trebui sa fac?sa ma operez de amigdale?multumesc anticipat
0
06-02-2012, ora 20:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. se pot face operatii clasice pe amigdale
2. se pit micsora amigdalele cu laser...
3. se pot micsora amigdalele cu radiofeprecventa
va recomand var 3!
0
29-03-2012, ora 09:57
alianaR
Nu este medic/terapeut
alianaR
Buna ziua,

As avea si eu o intrebare privind operatia pe amigdale.
Am de vreo 7-8 ani probleme cu amigdalele. Am facut moldamin 7 luni dar nu s-a schimbat nimic. Acum 4 ani mi-a fost pus diagnosticul de amigdalita cronica si mi s-a propus operatia pe care am tot amanat-o, crezand ca o sa imi revin.
Cum se manifesta?
Puroi in gat, saptamanal, dar fara durere.
De cateva ori pe an, amigdalele se umfla, ma dor, fac temperatura si scap doar cu Augmentin (in cel mai bun caz) sau perfuzii.

Cu trecerea timpului, parca am probleme cu ele tot mai des. Astazi iar le am umflate si dor si acum 3 saptamani, iar am facut tratament pentru ca eram in aceeasi situatie. Pur si simplu nu mai pot.

Ce imi recomandati? Operatie cu laser sau operatie clasica? Am 23 ani, am inteles ca e importanta si varsta.

Multumesc tare mult!
0
29-03-2012, ora 14:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
medicul din clinica ORL..decide.. ce este mai bine pentru DVs.
totul depinde de forma si marimea amigdalelor, de calitatea mucoasei faringiene..s.m.a
e suficient sa va internati la ORL..si acolo se decide
0
18-06-2013, ora 14:17
mihaflv
Nu este medic/terapeut
mihaflv
Buna ziua!
Am si eu nevoie de sfatul Dvs. incepand cu luna noiembrie 2012 a inceput sa mi se inflamez perioadic, cam o data pe luna amigdalele, iar pe suprafata lor apar acele puncte alb-galbui. inflamarea este insotita de o inrosire a palatului moale, raguseala si durere medie. medicii orl-isti la care am fost numai de amigdalita nu mi-au zis, unul din ei spunandu-mi chiar ca am o afta...La ultimul puseu pe peretele gatului mi-au aparut niste puncte rosii, acest lucru m-a alarmat si am fost la urgente; medicul orl-ist de la urgente a zis ca e o faringo-laringita si mi-a dat tratament cu eficef, ibuprofen si bioparox(7 zile). Pentru ca nu stiam ce sa mai cred, a doua zi am mers la un cabinet particular, iar dr a zis ca e amigdalita si trebuie operata pt ca indiferent ce o sa iau, ea va reveni. cand am auzit de operatie, am mai mers la alt medic, de data aceasta din alt oras, care mi-a zis ca este amigdalita, dar e cazeoasa si se poate face criptoliza, si doar daca la analize rezulta infectie, se va face amigdalectomie. Mi s-a spus sa urmez tratamentul cu antibiotic in continuare, dupa tratament sa fac gargara cu citrolin 10 zile, vit.A si Baraka(3/zix 14 zile). Apoi sa fac analizele si mai vorbim...in acest moment sunt in impas, deoarece am terminat tratamentul cu antibiotic si nu a disparut roseata si nici punctuletele de pe peretele gatului (faringelui) si amigdalele nu s-au retras, au disparut punctele galbene, ramanand in locul lor niste urme.Mentionez ca inghit normal, fara dureri, nu am avut dureri extrem de mari la nivelul amigdalelor, ci au fost suportabile, mai mult ma deranjeaza rosul din gat, doar cand tineam capul in piept simteam o presiune mai mare De doua zile am inceput garagara cu Citrolin si iau Baraka.

Intrebarile mele ar fi: este normal sa nu se retraga amigdalele? de ce nu dispare acest rosu din gat (pt ca atunci cand m-am tratat pentru afta cu un preparat pe baza de tetraciclina, mi s-a retras "afta"/amigdalele, de fapt, dar gatul tot rosu a ramas)? se poate face criptoliza daca gatul e inca rosu si a ramas aceasta "umflatura./loc in care se dezvolta infectia"? daca fac gargara si iau baraka si vit. A, pot sa fac exudatul si analizele de sange? pt ca din nov pana acum, am mai facut vreo doua exudate, unul cand dupa un puseu am ramas cu o tuse seaca sacaitoare (nu urmam nici un tratament) si unul cand faceam badijonajul cu preparatul de tetraciclina (la indicatia medicilor) si nu a iesit nimic. precizez ca si dupa acest badijonaj am ramas cu o tuse seaca pe care am rezolvat-o cu niste homeopate.
Multumesc anticipat pentru raspuns! Toate cele bune si sanatate!
0
19-06-2013, ora 14:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. faceti copnsult la Gastrologie.. rpsu in gat poate fi de la un reflux gastric
2 mergeti la ORL..si programati scoaterea amigdalelelor sau in cel mai bun caz.. micsorarea lor in volum cu laser sau radiofrecventa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: