operatie cezariana

14-01-2012
veronicacuzma
Nu este medic/terapeut
veronicacuzma
buna ziua!am fost operata de cezariana pe 26.12.2011.dupa cat timp pot sa am relatii sexuale?ce conceptionale am voie sa iau?multumesc
2 comentarii
0
14-01-2012, ora 16:49
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
E prea devreme pentru relatii sexuale.asteapta macar o luna..chiar daca la exterior plaga postoperatorie este cicatrizata, taietura uterina proaspat cusuta nu e vindecata pe deplin. Si cateva luni utilizeaza prezervativ. Apoi, in functie de optiunea ta de a alapta copilul sau nu, poti apela la contraceptia hormonala sau de alt tip.
0
21-01-2012, ora 14:42
xfact0r
Nu este medic/terapeut
xfact0r
Fata, virgina, dupa primul contact sexual prezinta urmatoarele simptome: usturime, senzatia de urinare iar la urinare prezinta sangerare. Este o chestie normala dupa primul contact sexual? Ar mai fi de mentionat ca acel contact a fost neprotejat si faptul ca exista suspiciunea lichidului pre-ejaculator. Se afla in a 17-a sau a 18-a zi dupa menstruatie ceea ce cred ca se numeste perioada fertila. Exista riscul unei sarcini? De mentionat ca nu are un ciclu menstrual regulat iar de sperma in timpul actului sexual nici nu poate fi vorba. De adaugat ca partenerul a ejaculat cam cu vreo 3 sau 4 ore inainte insa a urinat in intervalul acesta cam de vreo 2/3 ori. Adica se stie ca lichidul pre-ejaculator poate transporta spermatozoizi daca persoana in cauza a ejaculat mai devreme si nu a urinat, insa daca a urinat toti indivizii s-au dus pe calea fiziologica iar cei ramasi nu pot supravietui in mediul acid din urina. E adevarat?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.