operatie cataracta

23-02-2009
elenaradu
Nu este medic/terapeut
elenaradu
buna ziua. am un baiat de aproape 7 ani care, vara trecuta a fost diagnosticat cu cataracta, afectiune dobandita in urma chimio si radioterapiei. am mers cu el la control la 6 luni si dr spune ca va trebui operat cat de curand. mi-a explicat ca ochiul se dezvolta pana la 10 ani si ca e indicat sa nu folosim cristalin multifocal asa cum as fi dorit eu, pt ca mai mult ca sigur va avea nevoie de ochelari. intrebarea mea este urmatoarea: daca folosim cristalin multifocal exista sanse sa vada bine fara ochelari chiar daca ochiul va mai creste? si daca folosim cristalin multifocal si peste ceva timp ochiul se modifica si va avea nevoie de ochelari, se poate sti de la inceput daca vor fi de distanta sau de aproape? se poate intampla sa aiba nevoie la un ochi de distanta si la unul de aproape? va multumesc
1 comentarii
0
05-03-2009, ora 08:43
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Nu am experienta privind implantul de cristalin artificial la copii, dar poate va pot ajuta cu o sugestie; eu nu sunt impotriva implantului de cristalin artificial multifocal care sa sigure in acest moment o vedere buna la distanta si la aproape, eventual cu o mica hipermetropie de +0, 50 sau +0, 75 dioptrii( acest lucru presupune o tehnica chirurgicala impecabila); daca ochiul mai creste, ii putem prescrie o pereche de ochelari cel mai probabil pentru citit ( in acest caz, nu va trebui sa poarte ochelarii permanent), prescriptia va fi verificata anual, iar la 18 ani vom face o evaluare finala si viciul de refractie rezidual ar putea fi corectat prin chirurgie refractiva la nivelul corneei; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.