operatie cancer rectal

12-01-2009
bionela
Nu este medic/terapeut
bionela
Buna seara, mama a fost operata anul trecut in luna iulie, are cancer rectal pana in luna decembrie a urmat tratamentul de citostatice iar azi a fost internata din nou pt a doua operatie, in urma unei ecografii abdominale si endovaginale i s-a descoperit pe langa tumoarea care face corp comun cu uterul si peretele posterior al vaginului, o colectie bine delimitata, de 30/30/30 mm, situata in fundul de sac Douglas, medicii mi-au spus ca poate fi vorba de metastaza la ovare, iar sansele de viata sunt de inca 8-9 luni.Eu as vrea sa aflu parerea si altor medici specializati dac se poate.multumesc
2 comentarii
0
12-01-2009, ora 21:35
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
E greu sa iti spun mai mult decit au spus cei care au vazut-o pe mama ta.pot doar sa recunosc ca de multe ori medicii se inseala in privinta prognosticului.uneori e bine sa spui inainte de operatie ca operatul va trai 8 luni desi banuiesti ca va trai mai mult:nimeni nu iti va reprosa "greseala" ba chiar vor banui ca traieste mai mult fiindca operatia a reusit pe deplin.Pe cind daca spui ca mai traieste 2 ani, daca moare peste 3 luni ti se va zica ca nu ai operat bine.
0
22-11-2010, ora 22:21
nod322009
Nu este medic/terapeut
nod322009
pt bionela! ce ai mai facut cu mama ta mentionez ca si eu sunt cam in aceiasi situatie, astept raspuns.mc

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.