mi-am scos amigdalele acum 5 zile iar aseara am manat fooatre multa inghetata

31-05-2009
staru
Nu este medic/terapeut
staru
am si eu o mare nelamurire.mi-am scos amigdalele acum 5 zile iar aseara am manat fooatre multa inghetata.dupa 2 ore m-am trezit cu dureri de urechi insuportabile si astazi toata ziua la fel. mi s-a umflat si gatu pe partea stanga unde am avut un flegmon si a fost taiat mai mult acolo.durerile sunt groaznice si de gat si de urechi.in afara de supa nu pot manca nimic altceva ca ustura.inghetata asta...cat de nociva este in momentul de fata?mai imi poate afecta ceva acum ca numai am amigdale sau trebuie consumata cu masura si acum?si recuperarea asta cam cat mai dureaza?urechile am inteles ca dor de la presiune..dar in 5 zile nu s-au acomodat cu noua presiune? :)
18 comentarii
0
31-05-2009, ora 16:06
dear
Nu este medic/terapeut
dear
poate o sa-ti raspunda si dl.doctor orl-ist f.valeriu dar eu indraznesc sa iti spun ca ai fost foarte curajos-curajoasa, daca ai mincat inghetata la 5 zile dupa operatie.nu trebuia.mie mi-a spus medicul dupa operatie sa imi iau gindul de la inghetata.
sigur ca nu trebuia sa maninci mai ales acum, acolo a avut loc o taietura este o rana si e normal sa te doara.
perioada de recuperare este destul de grea dar depinde de organism. pe mine m-a durut gitul(suportabil)vreo 3 luni dupa operatie.
trebuie sa te informezi ce inseamna sa nu mai ai amigdale si trebuie sa ai mai mare grija sa nu racesti ele aveau un rol mare de protectie ca microbii sa nu ajunga bronhii plamini..
sanatate!
0
05-07-2009, ora 22:44
Daniela Neagu
Nu este medic/terapeut
Daniela Neagu
1) De la ce se face flegmenton? si 2) Dupa operatia de amigdalita din a cata zi e necesar sa mancam inghetat? si a 3) E bine sa tusesti daca ai senzatia ca te gadila in gat?
0
05-07-2009, ora 23:02
Daniela Neagu
Nu este medic/terapeut
Daniela Neagu
Am intelea ca incepand cu a saptea zi de la operatia de amigdalita poti sa sangerezi? si daca da cum poti opri sangerarea/
0
05-07-2009, ora 23:38
staru
Nu este medic/terapeut
staru
flegmon se face de la amigdalita prost tratata...eu de la asta am facut.am mancat inghetata dupa 3 zile...si dupa operatie nu am tusit f mult timp pt a nu sangera. oricum in a 10-a zi am sangerat fara a face nimic.am mers la spital unde m'au aspirat in gat si mi'au facut niste injectii si tratament pt a numai sangera. sau gargara cu apa oxigenata.cert este ca ma mai doare si acum dupa aproape 2 luni.
0
06-07-2009, ora 14:56
Daniela Neagu
Nu este medic/terapeut
Daniela Neagu
comentariu pentru d-na s-au d-l staru de cate ori ati facut gargara cu apa oxigenata? mai puteti vorbi ? Stiti ca daca puneti pe mana apa oxigenata va arde ? daramite in gat ? am fost la farmacie sa cumpar apa oxigenata ca sa-mi stopez sangerarea dupa sfatul dumneavoastra, bine ca i-am spus farmacistei la ce imi trebuie ca astfel ajungeam cu siguranta la urgenta. De ce da-ti sfaturi nu foarte bune ? Aveti vreo minte diabolica sa faceti lumea sa sufere? mai ales ca trec printr-o suferinta recenta?
0
06-07-2009, ora 15:00
staru
Nu este medic/terapeut
staru
apa aia oxigenata se combina cu apa, normal.ma asteptam sa stiti asta!o parte de apa oxigenata la 9 parti apa. daca tot sangerati de ce nu mergeti la doctor sa va dea el sfaturi ca doar de asta exista si de asta te'a operat.are anumite responsabilitati.
0
07-07-2009, ora 19:25
Daniela Neagu
Nu este medic/terapeut
Daniela Neagu
puneti tu apa oxigenata si in gura si unde vrei tu si aveam pretentia ca stii sa citesti limba romana, am scris in caz de sangerare nu ca eu as sangera. asa ca tineti parerile pentru tine si lasa pe alti care sunt in masura sa raspunda
.Ai inteles/
0
16-10-2010, ora 18:31
dualtrax
Nu este medic/terapeut
dualtrax
Doamna Daniela Neagu sunteti prea acida si habar nu aveti ce vorbiti. Exagerati foarte rau in necunostinta de cauza... apa aia oxigenata nu va arde deloc gatul, eu am facut clatire cu ea aprox 3 luni zilnic uneori si nediluata si iata ca nu am avut nici un fel de problema. Mucoasa bucala este foarte rezistenta. Informativa mai bine si apoi aruncati cu noroi.
0
26-06-2011, ora 13:56
clauud
Nu este medic/terapeut
clauud
buna am fost operat de amigdalite de 1 luna si 1 saptamana dar aproape dupa fiecare masa simn ca mi se inflameaza, unfla gatul, deseori simt ca am ceva in gat care trebuie sa-l dau afara, daca mestec o guma (MENTOLATA)imediat simt ca nu mai pot respira bine, ce imi recomandati.Multumesc
0
22-09-2011, ora 16:51
heramimi
Nu este medic/terapeut
heramimi
buna ziua, sunt operata de amigdalite de 3 zile, dureile's destule de grele si dimineata cam de nesuportat, in rest merge... dar as avea o intrebare si sper ca cineva imi poate raspunde, m-a apucat tusea hai sa zic ca nici asta nu ar fi prblema mare, pr mare e ca ma gadila, ma manca si nu stiu ce sa fac sau daca e normal.va rog spune-ti ce e de facut ori daca asta e ceva normal.
0
17-11-2011, ora 12:02
jenoset
Nu este medic/terapeut
jenoset
pt staru.la cinci zile ai mincat inghetata, doamne fereste, eu am 4 zile de la operatie pot sa maninc biscuiti muiati in ceai si fructe maruntite cu benderul, mai pot bea supa si atat.grija de tine si nu exagera cel putin 2 saptamaini
0
15-05-2012, ora 20:40
vap
Nu este medic/terapeut
vap
vai de capu' nostru... cine scrie ca nu ai voie sa mananci inghetata e batut in cap. inghetata e recomandata chiar dupa operatie. dupa operatie, timp de 5 ore nu e recomandat sa faci nici un efort, dupa cele 5 ore si pe tot parcursul covalescentei e recomandat sa consumati multe lichide, mai mult de 2 l /zi... e normal sa fie foarte dureros dar cu cat consumati mai multe lichide cu atat se vindeca mai repede... inghetata e vaso-constrictor... si asta ajuta foarte mult. din a 2a zii puteti sa incercati sa mancati supe, banane foarte coapte, piure de cartofi... e dureros, dar si asta ajuta la o vindecare rapida. nu aveti voie sa folositi paiul pt ca solicita muschii gatului... dupa 7 zile se poate intampla la unii sa aibe sangerari din cauza vindecarii... suna aiurea dar e la fel ca si cazul vindecarii oricarei rani... daca ati avut o lovitura la cot si aveti coajba, daca o indepartati mai repede decat e normal, s-ar putea sa sangereze... e la fel si-n gat... acolo e totul involuntar... dupa aprox. 7-10 zile pojghita de culoare alb-galbuie formata, incepe sa se desprinda... de aicea si posibilele sangerari.
0
14-06-2012, ora 14:55
codrutcdt
Nu este medic/terapeut
codrutcdt
si eu am fost operat acum 2 zile de amigdale, si astazi am avut cele mai mari dureri si am facut si febra. am ceva in gat care ma jeneaza foarte tare si parca ma zgarie cand inghit, imi poate spune cnv ce e?
0
18-06-2012, ora 22:38
codrutcdt
Nu este medic/terapeut
codrutcdt
sunt un a sasea zi dupa operatie si mam trezit dimineatza cu gura plina de sange, ma poate ajuta cnv, ce sa int, ce sa fac? dc dupa 6 zile?
0
18-06-2012, ora 22:56
vap
Nu este medic/terapeut
vap
@codrutcdt... ai citit ce am scris eu?!... e scris chiar inainte de a posta tu.
0
08-09-2012, ora 00:06
monika006
Nu este medic/terapeut
monika006
Buna, de curand am fost operata de amigdale mai exact acum o saptamana si doua zile... am o nelamurire: limba imi este inca amortita dar numai pe partea stanga(am inteles ca pe stanga s-a lucrat mai mult) este normal?
Mai devreme m-am uitat in gat si mi se pare ca am puroi se poate? mai am o problema sunt fumatoare si la 3 zile de la operatie am fumat are vre-un risc in cazul operatiei mele? Va multumesc anticipat!!!
0
12-10-2012, ora 19:24
adela25
Nu este medic/terapeut
adela25
buna ziua.am o fetita operata de 1 saptamana de polipi si amigdale si de vreo 2 zile a inceput sa tuseasca.credeti ca ar fi o problema?mentionez ca nu face temperatura si e foarte vioae.va multumesc anticipat
0
16-11-2012, ora 18:21
cristian14
Nu este medic/terapeut
cristian14
am si eu o intrebare...pot sa ma operez in perioada asta de iarna?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum tratezi durerea în gât (ce să faci și ce nu)
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Amigdalele, folosite în teste de laborator pentru analiza efectului medicamentelor asupra celulelor imune
  • Când sunt indicate antibioticele în otită/ otalgie (durerea de ureche)
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •