operatie alungire femur nu se inchide

29-05-2013
annam85
Nu este medic/terapeut
annam85
Buna ziua,
In martie 2012 am facut o operatie de alungire femur drept, cu fixator extern, pt ca in urma unui accident mai vechi am ramas cu o diferenta de lungime de 3, 5 cm.In noiembrie 2012 mi s-a scos fixatorul.de atunci si pana in prezent locul unde am avut fisele de la fixator nu mi se inchide.imi curge ceva lichid alb galbui si ceva galbui mai consistent.saptamanal imi chiureteaza locul si acuma urmeaza sa imi deschida pt a 3-a oara locul unde a fost fixatorul. am facut de 2 ori analiza din secretie si a iesit negativ.daca poate cineva sa imi dea vreun sfat, sau care ar fi cauza pt care nu mi se inchide.
Multumesc!
7 comentarii
0
29-05-2013, ora 15:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre o osteita cronica fistulizata (infectia osului). Analiza din secretie este total relativa datorita tratamentelor antibiotice repetate efectuate, care modifica mult caracteristicile florei microbiene patologice.
Trebuie sa apelati la un centru de ortopedie cu mare experienta in cazul osteitelor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
29-05-2013, ora 16:28
annam85
Nu este medic/terapeut
annam85
Va multumesc mult pt raspuns. operatia am facut-o in Oradea. Daca stiti cumva vreun medic specializat in asa ceva din Oradea, Cluj sau Tragu Mures sau vreo clinica.Va multumesc mult!
0
29-05-2013, ora 16:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din pacate nu cunosc experienta celor din provincie si nu va pot recomanda express un centru sau altul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
29-05-2013, ora 16:53
annam85
Nu este medic/terapeut
annam85
in ce consta tratarea osteitei?Se face doar cu antibiotic sau trebuie intervenit si chirurgical?
0
29-05-2013, ora 17:40
annam85
Nu este medic/terapeut
annam85
Revin cu inca o intrebare. daca se intervine chirurgical, in ce consta interventia si dupa interventie e nevoie de repaus?
Va multumesc!
0
30-05-2013, ora 11:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista mai multe tipuri de interventii chirurgicale, in functie de localizarea anatomica a osteitei, de datele D-voastra personale etc.
Trebuie insa sa apelati la un centru de ortopedie cu mare experienta in tratamentul osteitelor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
30-05-2013, ora 12:07
annam85
Nu este medic/terapeut
annam85
Va multumesc mult pt raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: