operatie a fracturii pertrohanteriana stinga ratata

22-07-2013
ntgheorghe@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
ntgheorghe@yahoo.com
Buna sera,

Mama mea in virtsa de 79 de ani a fost operata vineri, la cinci zile dupa fractura. Astazi, chirurgul care a operta-o cind l-am intrebat cum arata radiografia de dupa operatie mi-a spus ca arata "ca dracu". I-au pus o placuta si au folosit 5 suruburi mici si un surub mare. Am vazut radiografia si oasele sint foarte decalate si se suprapun doar pe o cincime din suprafata lor. Am sugerat ca poate, fiind data virsta ei ar fii trebuit poate o proteza. Mi-a raspuns ca s-ar putea sa ajungem si la asta, dar ca acum o lasam in pace. Eu sint foarte ingijorata pentru ca oasele nu au fost plasate bine si banuiesc ca nu se vor consolida bine. Ce trebuie facut in acest caz : sa o operam din nou, tinind cont ca osul fragilizat cu siguranta de osteoporoza a fost deja perforat deci risca sa se strice si mai tare s-au sa lasam o consolidare la intimplare ? Va rog frumos sa ne sfatuiti caci sintem disperati si ca ne doare suferinta ei si acum cind credeam ca sintem pe calea ceea buna trebuie sa o luam de la capat...
9 comentarii
0
23-07-2013, ora 10:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- nu am inteles ce inseamna ""placuta si au folosit 5 suruburi mici si un surub mare"'. Este vorba despre un implant de tip DHS??
- nu se pune problema protezarii soldului in fractura per-trohanteriana, ci numai in fractura colului femural (numai rarissim, in fracturile-limita se poate pune problema protezei totale).
- din fericire fracturile per-trohanteriene consolideaza destul de bine chiar daca exista un oarecare decalaj intre fragmentele focarului de fractura.
- problema reala consta in posibilitatea mobilizarii imediate a pacientului si a reluarii mersului cu sprijin total. Dispozitivele moderne, de tip implant Gamma sau similare, permit reluarea imediata a mersului, o recuperare ultra-rapida, consolidare sigura (sunt implante de tip centro-medular, extrem de stabile).
- prin urmare, la ora actuala, un montaj de osteosinteza 'instabil'nu permite reluarea rapida a mersului, insa poate fi compatibil cu o consolidare rezonabila.
- situatia trebuie analizata in functie de radiografiile initiale si de cele actuale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
23-07-2013, ora 20:58
ntgheorghe@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
ntgheorghe@yahoo.com
Buna sera,

Va multumesc pentru mesajul dv rapid si deosebit de strucurat.

Cu siguranta ca este vorba de un implant de tip DHS, dar nestiind cun se chiama am preferat sa-l descriu.

Decalajul este mare, oasele suprapunindu-se numai pe o cincime din suprafata lor. Fractura se poate consolida in jurul placutei si al surubului mare ? Am inteles ca desi acum nu o doare si a facut citva pasi de ieri cu cadrul, fara sa se sprijune total pe piciorul bolnav asa cum i s-a cerut, este de asteptat ca sa intervina pe viitor dureri mari. Ce parere aveti ?

Cit costa implantul Gamma si unde il putem procura ? Noi locuim in Bucuresti. Va putem trimite prin e-mail radiografiile despre care vorbiti ? Considerati oportuna o noua interventie numai pemtru a incerca sa replasam oasele ? Va multumim anticipat pentru raspunsul dv.
0
23-07-2013, ora 21:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este extrem de dificil de inlocuit acum un DHS printr-un cui Gamma.
De fapt, avantajul cuiului Gamma fata de DHS este multiplu: permite o interventie minimissima si non-delabranta (1 incizie de 3-4 cm si 2 incizii de 1 cm), contactul interfragmentar este maximal, permite o stabilitate intrinseca (fiind centro-medular), prin urmare sprijinul podal este imediat.
Imi puteti trimite radiografiile scannate, pe mail-ul meu (cele initiale si cele de control). De asemenea, puteti posta aici radiografiile folosind site-uri speciale de transmitere online a fotografiillor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
23-07-2013, ora 22:14
ntgheorghe@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
ntgheorghe@yahoo.com
Va multumesc din nou.

Va rog sa ma iertati dar nu reusesc sa gasesc adresa dv e-mail si puteti sa-mi dati precizari despre postarea radiografiilor pe forum ?

Cu deosebita stima
0
24-07-2013, ora 09:15
ntgheorghe@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
ntgheorghe@yahoo.com
Buna dimineata,

V-am trimis radiografiile scanate pe e-mail-ul de la clinica. Va multumesc pentru timpul acordat si pertinenta indicatiilor. Asteptam parerea dv.

Cu nemesurata stima
0
24-07-2013, ora 12:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu stiu pe ce adresa ati fi putut trimite (nu am primit nimic).
Datele mele de contact le aveti chiar aici, pe site, atunci cand procedati la un 'click' pe fotografia mea.
Pe de alta parte, puteti posta radiografiile chiar aici, pe site, asa dupa cum a procedat chiar azi un alt utilizator
http://s21.postimg.org/t763ishzr/20130724_114733.jpg
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
24-07-2013, ora 18:06
111856rg
Nu este medic/terapeut
111856rg
Buna ziua!
I n urma unui acciodent de circulatie am fost operata pt fractura pertrohariana - femur stang; a fost folosit dispozitiv DHS-inteleg din ce citesc aici ca nu a fost cea mai buna alegere, dar nu am nimic in comun cu medicina, domeniul meu de munca e cu totul altul, accidentul a fost la vreo 300 km de Bucuresti, transportul greoi...asta a fost.
Au trecut aproape 4 saptamani de la interventie, conform indicatiilor medicului ma deplasez doar cu cadrul fara nici un pic de sprijin pe piciorul afectat; ma voi sprijini treptat dupa 6 saptamani de la interventie.
Problema mea sunt durerile- ma asteptam sa pot renunta pana acum la calmante, dar nu se poate; piciorul se umfla de la genunchi in jos si aceea este si zona care doare foarte tare.
O alta problema ar fi recuperarea- ce recomandati cand voi putea incepe aceasta etapa?
Mentionez ca am 56 ani si la examenul de osteodensiometrie de anul trecut eram in parametri normali pt varsta mea.
Va multumesc anticipat pt raspuns!
0
24-07-2013, ora 21:24
ntgheorghe@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
ntgheorghe@yahoo.com
Buna seara,

V-am trimis radiografiile printr-un OUTLOOK ce mi s-a deschis cind am incercat sa va contactez prin intermediul adresei e-mail care este accesibila atunci cind mergem pe site-ul clinicii dv.

Am incercat sa vi le trimitem facind click pe fotografia dv. dar nu am reusit sa le adaugam nici prin copier/coller nici prin drag and drop.

Nu exista posibilitatea de a adauga pieces jointes sau nu stim noi.

Cu deosebita stima
0
24-07-2013, ora 23:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Situatia este fundamental diferita:
- facand click pe fotografia mea veti afla datele de contact, respectiv e-mail-ul;
- este total imposibil sa imi trimiteti fotografii doar facand click pe fotografia mea;
- puteti utiliza email-ul meu pentru a-mi trimite ceea ce doriti, prin outlook sau direct (este banal de simplu);
- puteti utiliza site-uri de transmitere de fotografii, cum a procedat utilizatorul
http://s21.postimg.org/t763ishzr/20130724_114733.jpg
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul