operatia de protezare a soldului

30-09-2010
maya15alexia
Nu este medic/terapeut
maya15alexia
buna ziua !

tatal meu in varsta de 80 are dureri groaznice la nivelul soldului.A facut o radiografie si un RMN si i s-a pus diagnosticul, , coxatroza intrebarea mea este : care sunt riscurile operatie avand in vedere ca are aceasta varsta, este hipertensiv, are o hepatita cronica si a avut un preinfarct in urma cu vreo 5 -6 ani sau poate chiar mai mult.
13 comentarii
0
30-09-2010, ora 17:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Riscul este destul de mare, insa trebuie cuantificat de catre medicul anestezist.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-05-2011, ora 00:43
steflanel
Nu este medic/terapeut
steflanel
buna ziua
cum fac rost de proteza de sold gratuita am mare nevoie, cei de la cnsas spun ca nu au fonduri?
0
01-05-2011, ora 20:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa gasiti acea clinica ce va poate oferi proteza gratuit (sunt destule in tara..).
Pe de alta parte, ce poate fi atat de urgent?? Protezarea soldului poate fi oricand amanata 1-2-5-10 ani, si asta in beneficiul D-voastra...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-05-2011, ora 19:38
steflanel
Nu este medic/terapeut
steflanel
este vb de tata, nu mai poate sa mearga il doare f rau
0
02-05-2011, ora 23:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ce varsta are, ce greutate, ce antecedente??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-05-2011, ora 00:02
steflanel
Nu este medic/terapeut
steflanel
59 de ani, 70 kg, mai are si la piciorul drept proteza de sold, si acum iau spus doctori ca ii trebuie si la stangul
0
09-05-2011, ora 23:16
steflanel
Nu este medic/terapeut
steflanel
exista vro fundatie de unde pot face rost de proteza?
0
10-05-2011, ora 08:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ati facut o cerere scrisa oficiala la Casa de Asigurari??
Un raspuns negativ explicit scris va va permite sa obtineti 100% aceste fonduri in justitie.
Eu cred insa ca veti obtine cu siguranta fondurile necesare, trebuie numai sa nu va lasati intimidat de autoritati, de un eventual raspuns negativ scris (vor evita cu siguranta sa va dea un raspuns scris, asa ca trebuie sa perseverati).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-06-2011, ora 18:28
steflanel
Nu este medic/terapeut
steflanel
daca fac o cerere scrisa, in cat timp sunt obligati cei de la cas sa iti raspunda?
0
04-06-2011, ora 18:37
steflanel
Nu este medic/terapeut
steflanel
a fost sa faca cerere scrisa si ia cerut cateva acte printre care o adeverinta de venit intre anii 2006-2011, care dureaza pana iese adeverinta asta 3 luni :(
0
05-06-2011, ora 22:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu aveti alta solutie.
Fara acea adeverinta nu puteti fi tratat in nici un spital public in Romania fara sa platiti contravaloarea intregului pachet de servicii medicale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-03-2012, ora 18:37
ion carp
Nu este medic/terapeut
ion carp
am 42 ani si am coxatroza la ambele solduri la dreptul am fost operat luna trecuta mi sa pus endoproteza necimentata gratuit de la casa de asigurari {mentionez ca lucrez] pentru soldul sting mai pot beneficia de inca una.doctorul care ma operat a spus ca trebui si stingul cu proteza
0
19-03-2012, ora 15:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este evident ca mai beneficiati de inca o proteza prin Programul National de Endoprotezare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Markerii urinari pot prezice afecțiunile oaselor survenite după protezarea de șold
  • Un program de mers cu un obiectiv de distanță poate îmbunătăți funcționarea după operația de înlocuire a șoldului
  •