operatia de deviatie de sept

25-01-2008
cristina*cris
Nu este medic/terapeut
cristina*cris
buna!ma numesc Cristina, am 22de ani.problema mea este deviatia de sept, care a inceput sa-mi creeze probleme:primavara si iarna, respir foarte greu, dimineata ma trezesc cu sange in nas, la un moment dat, nara mai mica mi se lipeste.as dori sa ma operez, dar mai intai as vrea sa cunosc tot ceea ce impune aceasta operatie, in special ricurile.va rog frumos sa-mi spuneti si care ar fi costul acestei operatii.va multumesc!
170 comentarii 12 ..... 5 6 Înainte ›
0
26-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Operatia de deviatie de sept poate fi facuta cu anestezie locala su generala. Incizia se face in interior(nu raman cicatrici pe piele, se indeparteaza o portiune a septului, pentru 24 de ore, pentru a mentine septul in pozitie mediana, ramai cu mese in nas. Dupa care urmeaza un timp de recuperare (intre 5- 10 zile).
Nu este nimic esit din comun si riscuri majore nu sunt!
De unde esti/?
0
11-04-2008, ora 00:00
maria_isa
Nu este medic/terapeut
maria_isa
uite eu sunt a doua zi dupa operatie..ce pot sa spun k e groaznic...48 de ora ma rin cu mesle in nas... e GROAZNICCCCCCCCCCCCCCCCCCC
0
19-05-2008, ora 00:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Din punctul meu de vedere, ca Chirurg Plastic, septul trebuie complet scos, remodelat si amplasat pe linie centrala. La fel, restul nasului trebuie remodelat deoarece este putin probabil ca o deviatie de sept ca cea descrisa de dumneavoastra la lase un nas frumos.
Operatia se efectueaza sub anestezie generala, incizia de la baza nasului este atat de fina incat devine practic invizibila, iar dupa operatie, pacientii mei cel putin nu se plang de dureri. Intradevar se pastreaza mese in nas cel putin 24 ore, dar respiratul pe gura nu cred ca doare:)
1
22-07-2008, ora 00:00
anisoara c.
Nu este medic/terapeut
anisoara c.
buna, eu am nevoie de o operatie plastica la nas, nu e un moft, dar intr-adevar imi creeaza probleme si discomfort.As vrea totusi sa stiu cind ar fi mai bine de facut-vara sau toamna?E posibil ca concomitent cu operatia plastica sa fie facuta si cea de indreptre a septului?Va multumesc mult!
0
22-07-2008, ora 00:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Nu are nicio importanta anotimpul (atat timp cat nu sunteti racita). Interventia estetica cuprinde si indreptarea septului (daca este cazul, bineinteles). Altfel nu ar avea niciun rost.
Numai bine!
0
23-07-2008, ora 00:00
anisoara c.
Nu este medic/terapeut
anisoara c.
D-le Daniel, v-as mai ruga sa-mi mai spuneti care ar fi pretul unei asemenea interventii in Bucuresti?Multumesc, o zi buna!
0
23-07-2008, ora 00:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Dati un clik pe Chirurgie Estetica Faciala (sub poza mea), intrati pe site-ul meu si veti avea informatiile cerute. Asta in cea ce priveste practica mea. Preturile celorlalti chirurgi din Bucuresti le puteti afla contactandu-i direct.
0
22-01-2009, ora 17:13
claudine
Nu este medic/terapeut
claudine
Si eu am deiatie de sept si respir greu.k si cum as fi racita, vorbesc pe nas...cam cat costa o operatie de deviatie???se poate cu trimitere de la medic?am 21 de ani si sunt salariata , insa nu-mi permit sa dau 350 euro sau chiar mai mult pe o astfel de operatie :|
0
23-01-2009, ora 20:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
deviatia de sept... fara interventie plastica la piramida nazala.. se face la ORL... si in spitalul de stat.. cu bilet de trimitere.. nu costa ( oficial) nimic.
0
24-01-2009, ora 20:43
0000
Nu este medic/terapeut
0000
raspuns pt toti!!
m-am operat de deviatie de sept desi imi era frica(groaza, timp de 10 ani am evitat-o!!) si de micsorare de cornete nazale si ma simt excelent!!! imediat dupa anestezia totala nu am mai avut nici un fel de durere de cap si sper sa nu mai am vreo data!stateam numai cu rinofug-ul dupa mine zi si noapte si ma durea capul de inebuneam! ma urcam pe pereti! si ma mai lua si vomitatul si stomacul din cauza durerilor de cap!!am fost la aprox 8 medici f buni din bucuresti si toti mi-au spus acelasi lucru! asa ca daca aveti aceleasi simptome si medicii asta va recomanda, nu mai stati pe ganduri pt ca nu doare deloc!!! sunt neplacute mesele(tampoanele) din nas 1zi sau 2 dar va asigur ca merita!! inzecit!!! m-am nascut a doua oara!! cat despre rinofug: adio!!
va doresc multa sanatate atat voua cat si minunatilor medici!!! dumnezeu sa ne ajute!!
0
18-02-2009, ora 19:49
alexandra oana
Nu este medic/terapeut
alexandra oana
si eu am o deviatie de sept nazal, nu am probleme cu respiratia dar sunt extrem de complexata din cauza aspectului. este mare si necesita clar o anumita "corectare". m-ar interesa pretul unei operatii care ma poate ajuta.. sunt sigura ca mi-ar schimba total viata. cineva cu un raspuns? multumesc
0
09-03-2009, ora 14:08
kkkkk
Nu este medic/terapeut
kkkkk
nik78, te rog sa-mi spui si mie la ce spital te-ai operat, cum se numeste doctorul si cat te-a costat.Am si eu deviatie de sept de 20 de ani iar acum sunt hotarata sa ma operez pt ca sunt complexata din cauza aspectului dar am si probleme cu respiratia.
0
09-03-2009, ora 20:39
0000
Nu este medic/terapeut
0000
PT LORY80: m-am operat la spitalul Sf Maria, pe b dul 1 mai, la prof Codrut Sarafoleanu fiul pentru ca tatal este deja cam in varsta si nu mai opereaza, acorda eventual consultatii. operatia nu costa nimic daca esti asigurata la C.A.S. dar.nu trebuie sa ti fie frica pentru ca nu te doare absolut deloc!! si nici dupa operatie!! sunt incomode si nesuferite mesele pe care o sa le ai o zi maxim doua zile dar suferi putin dar merita inmiit!!! si este unul dintre cei mai buni doctori din romania! iti faci programare pt consul si apoi te programeaza pt operatie!-*. succes!

(*modificat de administrator)
0
10-03-2009, ora 15:44
maria_isa
Nu este medic/terapeut
maria_isa
am si eu o intrebare.in aprile anul trecut m-am operat de deviatie.respir bine doar k osul e acum iesit in afara cand te uiti din lateral.inainte de operatie nu aveam asa ceva...este posibil ?pt k dtr care m-a operat cik este cea mai buna.
0
11-03-2009, ora 11:15
kkkkk
Nu este medic/terapeut
kkkkk
pt nik78: mai am o intrebare la tine, dupa operatie ti-a spus doctorul sa nu te expui la soare ?
0
18-03-2009, ora 11:58
diana53
Nu este medic/terapeut
diana53
eu am o despicatura de buza din nastere se poate indrepta prin operatie, se mai poate face ceva in cazul meu, multumesc.
0
07-05-2009, ora 20:30
claudine
Nu este medic/terapeut
claudine
Am fost sa-mi iau trimitere pentru operatia de deviatie de sept si medicul mi-a zis k trebui si rinoplastie si k se face la spital de stat, m-a trimis la Panduri, asa este??pt k din cate am citit eu o rinoplastie costa f. mult, si dupa cum am scris mai sus nu-mi permit sa dau un salariu pe o operatie care nu este un moft ci o necesitate pt k respir din ce in ce mai greu. Va rog sa-mi raspundeti sa stiu ceva cert, multumesc!!
0
07-06-2009, ora 15:58
alina ioana
Nu este medic/terapeut
alina ioana
buna, am si eu cateva intrebari legate de deviatia de sept, desi am trecut prin aceasta operatie acum 3 ani...dar se pare ca nu am avut noroc, iar acum am aflat de la un alt control la orl ca trebuie sa fac din nou operatia...stiu in mare ce ma asteapta...dar nu mai stiu daca ai voi sa stai la soare dupa operatie?? deoarece as vrea sa ma operez in iulie. e ok? si imi va trece vanataile in 10 zile?? tampoanele alea sunt mai eficiente decat mesele?? sunt cu mult mai scumpe??.am mult mai multe emoti...decat am avut la prima operatie...va rog din suflet sa imi raspundeti
va doresc multa sanatate si toate visele sa devina realitate
multi pupici
0
20-07-2009, ora 11:54
iulian bohoru
Nu este medic/terapeut
iulian bohoru
am o nara infundata nu pot sa respir, noaptea se infunda si nara cealalta si numai pot respira se usuca si gura si ma scoala din somn ce pot sa fac cui sa ma adresez, va rog sa-mi raspundeti, multumesc
0
21-07-2009, ora 00:03
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Adresati-va unui serviciu de ORL, dintr-un spital de stat.
0
16-08-2009, ora 14:01
noname3
Nu este medic/terapeut
noname3
Buna...am fost operat de deviatie de sept in iunie.credeam ca am scapat pt ca de multi ani ma chinuie.dar nu inteleg de ce, dupa operatie, nara stanga este tot timpul infundata.pe langa deviatie eu am avut si un cornet destul de mare.dupa operatie medicul mia zis ca mia ramas o pielita.
Care credeti ca ar putea fi motivul?
0
19-08-2009, ora 15:59
miruta83
Nu este medic/terapeut
miruta83
Salut, eu am facut operatia de corectare a deviatiei de sept acum 3 zile la Iasi, la un spital de stat si cu un doctor foarte bun. La mine a fost cu anestezie locala si e putin ciudata senzatia pe care o ai in timpul operatiei, dar nu doare. Inainte de operatie esti pregatit cu ajutorul unor injectii pentru coagularea sangelui, ti se fac niste teste alergice, ti se dau niste pastile care nu mai stiu ce rol au si esti preanesteziat cu o injectie care te ameteste rau si iti usuca foarte tare gura. Exact inainte de a intra in sala de operatie mi s-a pus vata inmuiata intr-o solutie de xilina amestecata cu un alt medicament care au rolul de anestezie, dar si de dilatare a narilor. Anestezia propriu-zisa a fost facuta, in cazul meu, de catre doctor. Dupa ce iti da cu putin spray anesteziant in gura, ti se fac doua injectii in cerul gurii (pe care nici nu le-am simtit) si apoi este anesteziata zona fetei, de fapt zona nasului. Oricum, la momentul respectiv nu mai simti nimic. Pentru mine a fost o surpriza sa vad ca operatia se face pe masa de operatii, pentru ca ramasesem cu impresia gresita (dupa ce am tot citit pe net) ca esti pus pe un scaun. Mi s-a acoperit fata cu un material cu o gaura in mijloc... gaura era evident pentru nas. Nu am putut sa vad nimic pentru ca a trebuit sa stau cu ochii inchisi, in caz contrar m-ar fi usturat ochii de la betamina aplicata pe fata. Operatia a durat 15 minute, a fost putin neplacut cand mi-a pus meshele in nas, dar nu a fost nimic insuportabil. M-au adus in salon in scaunul cu rotile ca eram ca o leguma de la atatea injectii. A doua zi dimineata mi s-au scos meshele si a fost cam incomod, dar medicul rezident care il asista pe doctor a fost foarte atent (lui i-a revenit aceasta sarcina) si a facut ca aceasta experienta sa fie cat mai suportabila. Nu e o durere propriu-zisa, dar nu poti sa spui ca mori de placere. In aceeasi zi am facut aerosol cu nu mai stiu ce substanta si mi s-a spus sa imi pun ser fiziologic la jumatate de ora aproximativ, ca sa se curate nasul. Azi mi-a dat drumul din spital si nu sunt chiar ca noua, deoarece trebuie sa port tijele care sustin osul sfarmat timp de 10 zile. Inca respir pe gura pentru ca imi mai curg lichide din nas... pot sa respir si pe nas, dar inca nu e foarte confortabil, asa ca prefer sa las lucrurile sa mearga de la sine. Cat priveste pozitia nasului, pana acum arata foarte drept (desi inainte nu era chiar stramb). Nasul e usor inflamat (e normal) si nu prea pot sa il ating... ca inca ma doare... Am o intrebare... cam cat dureaza starea asta de discofort? Se rezolva pana mi se scot tijele sau nu? In momentul in care mi se scot tijele, o sa mai am un disconfort suplimentar pana se obisnuieste osul fara tije? Cam atat despre experienta mea vis-a-vis de operatia de sept. Astept sa vad rezultatele. Eu aveam probleme in meseria mea din cauza deviatiei, raguseam foarte repede de la inspiratul pe gura noaptea, raceam foarte des etc. Astept cu entuziasm sa scap si de tije si sa nu ma mai doara deloc nasul.
0
19-08-2009, ora 20:57
claudine
Nu este medic/terapeut
claudine
miruta83 dc nu ti-a facut anestezie totala????eu m-am operat la sfarsitul lui mai si akum sunt ok.Perioada de recuperare difera de la persoana la persoana, eu si akum mai simt disconfort cand casc sau ma incrunt, etc. Dar iti intra in reflex sa te feresti de orice :)) cel putin asa sunt io... cat despre operatie.la mn a fost oribil, eu m-am simtit foarte naspa pana a iesit anestezicul ala din mine si cand mi-a scos primele meshe, parca aveam dopuri in nas. oribil, dar rezultatul e pe masura asteptarilor si suferintei, mie pe langa deviatie mi-au mai descoperit si altele : hipertrofia cornetelor nazale si numai stiu ce.Eu am stat in spital 1 saptamana (foarte putin dupa spusele medicilor ), m-am vindecat f f repede, am avut o "masca" pe fata sa-mi protejeze nasul. Am 3 luni de la operatie si ma simt super (in afara faptului k ma cam "tzine" ), de fapt m-am simtit ok si a 2-a zi dupa operatie, nu am facut nici un calmant pentru k nu am avut dureri slava domnului.
Oricum eu am avut nevoie de aceasta operatie pentru k nu puteam sa respir si nu sfatuiesc pe nimeni sa o faca daca nu are neaparat nevoie ( trebuie sa fie necesitate nu moft )
0
19-08-2009, ora 21:39
miruta83
Nu este medic/terapeut
miruta83
Claudine, mi s-a spus ca e mai sigur ca anestezie locala, pentru ca exista anumite riscuri cu anestezia generala. Si la mine deviatia era doar pe o parte (stiu ca unii au deviatie in ambele parti) si operatia in sine a durat 15 minute. Cat a durat pana nu te-a mai durut nasul la atingere? Ai avut tije? Eu acum pot sa respir pe nas, dar imi curg secretii nazale si nu pot sa suflu nasul ca ma doare, asa ca ma curat cu betisoare de urechi. Am mai citit pe unele forumuri si despre un tratament cu antibiotice dupa operatie. Eu nu am primit asa ceva. Despre ce e vorba? Nu am vazut aproape pe nimeni sa pomeneasca de tije. Ale mele sunt cusute si mi se vor scoate in 10 zile. In spital am stat de duminica seara pana azi (miercuri). Doctorul la care m-am operat e directorul clinicii de orl de la spitalul CFR aici in Iasi si am avut numai referinte bune (rezultatele altora care s-au operat la el). Si la mine operatia a fost o necesitate pentru ca ma afecta in munca mea (sunt angajata intr-un cor profesionist de filarmonica) si am inceput chiar sa dezvolt alergii pe fondul acestei deviatii. Astept raspuns, cand ai timp sa scrii.
0
20-08-2009, ora 14:43
claudine
Nu este medic/terapeut
claudine
Si eu am avut tot deviatie doar pe o parte.Nush daca le pot numi tije dar am avut ceva sa-l tina, am stat o sapt cu o chestie pe nas...cat despre durere...si akum ma mai doare, dar foarte putin, nasul o sa ti-l poti sufla dupa 1 luna cred, .Deci eu am stat o saptamana in spital, timp in care mi s-a administrat antibiotic zilnic, dupa externare nu mi-au mai prescris pt k nasul se prezenta foarte bine. Eu am avut 3 fire in nas pe care mi le-a scos dupa 1 luna.
Dupa ce m-au externat, mergeam 1 data pe saptamana sa-mi bage meshe de curatare in nas...o sa-ti curga secretii d-alea timp de vreo luna
Picaturi iti pui??mie mi-au zis dupa operatie sa-mi pun picaturi vitamina A la greu , m-au ajutat foarte mult la curatare, inmoaie oarecum cojile care iti mai raman prin nas si te ajuta sa le elimini mai usor, atat pe ele cat si mucishorii :P
daca mai ai vreo intrebare sa-mi scrii si iti raspund :)
0
20-08-2009, ora 15:11
miruta83
Nu este medic/terapeut
miruta83
Imi este foarte folositor ceea ce mi-ai spus, pentru ca toata lumea uita sa povesteasca despre perioada de recuperare, care, sa recunoastem, are si ea partile ei dificile. Cred ca termenul corect pentru "tije" e "atele". Mie mi s-a dat ser fiziologic sa-mi pun in nas, am si vitamina A uleioasa dar e cam aiurea la gust (inainte o foloseam cand eram ragusita si imi puneam picaturi in nas numai inainte de culcare pentru ca imi irita corzile si imi venea sa tusesc - tie iti da aceeasi reactie?). Oricum, eu imi pun serul fiziologic cam la jumatate de ora si e ok. Nu mai am urme de sange, dar ma simt permanent ca o mucoasa, adica aproape mereu imi curg secretii nazale. Deci trebuie sa astept sa treaca o luna ca sa imi revin la normal. Mie la 10 zile imi vor scoate atelele, care vad ca sunt cusute de osul reconstruit. Sunt curioasa sa vad cand imi scot si firele sau ma rog... sunt curioasa sa vad cum se procedeaza exact. E aiurea cand ti se scot atelele? Ce inseamna meshe de curatare in nas? Care e procesul exact de curatare? Astept cu nerabdare sa termin perioada de recuperare, pentru ca fiecare atingere a nasului este foarte neplacuta. Multumesc mult pentru raspunsul prompt si pentru bunavointa. Sunt sigura ca aceste informatii vor fi de folos si celor care se gandesc sa se opereze pe viitor.
0
21-08-2009, ora 14:33
noname3
Nu este medic/terapeut
noname3
pai la voi a fost bine.eu nu am fost operat in spital, ci la un particular si operatia a durat in jur de 1 ora si am fost anesteziat local.dupa opeatie mia dat drumul acasa.
0
10-09-2009, ora 09:37
miruta83
Nu este medic/terapeut
miruta83
A trecut cam o luna de la operatie, scoaterea atelelor a fost rapida si suportabila si abia atunci mi-am dat seama ca pot sa respir. A urmat la cateva zile scoaterea firului de la operatie care, desi a fost putin neplacut, a durat aproximativ 30 de secunde asa ca nu am avut timp practic nici sa-mi dau seama de ce s-a intamplat. Acum, la o luna dupa operatie, respir mult mai bine, desi simt ca mai este de loc de imbunatatiri. Asta cred ca se datoreaza rinitei acute hipertrofice pe care o dezvoltasem pana in momentul operatiei si de care inca nu am scapat. Doctorul mi-a spus sa continui sa-mi pun vitamina A uleioasa si ser fiziologic si eventual sa iau cate un paracetamol sinus inainte de culcare. Nu sunt convinsa insa ca asta e tot ce trebuie sa fac ca sa scap de rinita, de care am auzit ca nu se vindeca prea usor. Eu lucrez in domeniul artistic (cant intr-un cor de filarmonica) si e destul de frustrant in meseria mea sa nu controlul "instrumentului" meu vocal. Oricum, respiratia mi s-a imbunatatit notabil si a meritat sa fac aceasta operatie. Voi cam ce tratamente ati luat pentru rinita cronica hipertrofica?
0
17-10-2009, ora 16:23
calinescualex
Nu este medic/terapeut
calinescualex
Am si eu o problema asemanatoare.In clasa a 3a sau a 4a am avut un incident...am fost lipit cu fata de asfalt de un coleg printr-o piedica si la vremea respectiva nu prea dadea semne sa am ceva dar in timp mi s-a "strambat" nasul.Eu am nasul putin mai mare din neam/trasaturi de familie, iar cu deviatia asta de sept e destul de enervant.Ma uit in oglinda si ma gandesc cum as fi aratat fara deviatie...deja a devenit un complex, pot spune chiar ca mi-a marcat anii de scoala generala si liceu prin porecle de genu "nas", "nasos"...bine ca nu am pus la suflet toti ratatii care m-au strigat asa dar ma simt foarte nasol, fara incredere de sine :|.As dori niste sfaturi daca se poate.Am varsta de 18 ani si as dori sa fac aceasta corectie, plus ca am si probleme de respiratie(nu grave...uneori mi se infunda nasul...noaptea mai respir pe gura, vara am alergie cronica, rar mi s-a intamplat sa respir pe ambele nari cum trebuie, etc.).Din cate am inteles operatie se face de la 20 de ani in sus, fapt care m-ar cam deranja :(.Astept raspuns!
0
17-10-2009, ora 21:32
miruta83
Nu este medic/terapeut
miruta83
Eu mi-am corectat deviatia de sept doar pentru ca aveam probleme de respiratie. Operatia de corectare a deviatiei de sept se numeste septoplastie. Cea a corectarii aspectului nasului se numeste rinoplastie si cred ca sunt diferente destul de mari intre ele. Faptul ca mi s-a facut operatia de corectare a septului nu mi-a schimbat absolut deloc aspectul nasului (si eu am nasul putin mai mare din familie, dar am invatat sa trec peste comentariile rautacioase si nu mi-am pus problema corectarii aspectului atunci cand m-am operat). Nu as putea sa iti spun cam de la ce varsta se face operatia de rinoplastie (cred ca asta e ceea ce doresti tu), dar am vrut sa specific diferenta dintre cele doua operatii. Daca te mai pot ajuta cu alte informatii, sa imi spui.
Adaugă un comentariu / răspuns
170 comentarii 12 ..... 5 6 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: