operatie de stern infundat - sfaturi

06-05-2008
svt
Nu este medic/terapeut
svt
Am stern infundat si ar trebui sa ma operez.Sunt student, incep examenele si as vrea sa stiu mai multe despre acest tip de operatia, despre stilurii de operatii, efecte secundare, dupa cat timp se vad rezultate(si daca se vad!), tratamente postoperatorii-durata, perioada de imobilizare la pat, etc.
5 comentarii
0
19-07-2008, ora 00:00
just.me
Nu este medic/terapeut
just.me
salut.
am la fel sternul infundat.iar coastele proeminente, nu am fost la medic ca sa ma consult, am 14 ani.iar parintii nu isi fak griji de asta, spunindu-mi doar sa stau dreapta shi ca in toata problema sunt vinovata doar eu. Sora mea mai mare (16 ani) are aceiasi problema.
Nu stiu ce pot sa fac, kum pot scapa, imi e rushine sa ies la bazin ku prietenii.caci coastele se observa chiar si prin maiou.
Din cauza asta nu pot trai o viatza normala.va rog sa imi spunetzi ce pot face in asa caz.care sunt toate metodele.de la cele mai simple pina la operatie.
0
28-07-2008, ora 00:00
svt
Nu este medic/terapeut
svt
parerea mea este ca cu cat faci operatie mai repede va fi cu atat mai usor.Daca iti dezvolti muschi prea mult nu este bine pentru operatie.Am facut operatie si eu si fratele meu.La fratele meu a iesit din prima si dupa 2 luni merge cu masina in vacanta. Eu find mai muschiulos a fost nevoie de o a doua interventie, dar a iesit bine.Nu te recunosti dupa operatie!Durere este multa si la spital este nevoie in permanenta de supraveghere cateva zile.Preferabil sa faci operatia concomitent cu sora-ta, va fi mai usor pt. familie.Pt detalii lasa o adresa de contact.
0
15-07-2009, ora 19:33
Scorpiutza
Nu este medic/terapeut
Scorpiutza
Salut tuturor. Si eu am stern infundat nu stiu dak e congenital sau sechela de rahitism. am incercat cu gimnastica si fizoterapie dar nu s-a ameliorat semnificativ. Acum am 22 de ani si cred ca ar fi cazul sa ma operez. Intrebarea e daca cunoasteti in Bucuresti vreun spital sau medic care se ocupa cu asa ceva, cu experienta si cam cat dureaza recuperarea dupa operatie. De asemenea as vrea sa stiu daca as rezolva problema mergand la sala si lucrand intens pectoralii sau e inutil. Problema cea mai mare la mine e ca imi creaza complexe si disconfort cosmetic, psihic, cei care au problema asta inteleg de ce. E foarte neplacut si m-am saturat sa ma camuflez, ma gandesc ca daca vreau sa am o viata normala, o familie nu prea am sanse asa, botit. Mersi anticipat pentru raspuns, as vrea sa-mi lasati o adresa de mail, la cre sa pot lua legatura cu un medic, eventual cei care v-ati operat, imi puteti da detalii despre spital. Mersi...
0
26-07-2009, ora 20:05
Andreea Dede
Nu este medic/terapeut
Andreea Dede
Si eu am avut aceeasi problema, spun "am avut" pt ca acum la 23 de ani nu mai e vizibila (la fete o data cu maturizarea fizica intervine cresterea sanilor, care mascheaza acea "gaura"). Cat despre operatia aceea, parintilor mei li s-a spus pe cand eram copil, ca nu este posibila. Nu e asa un mare defect, sau asa vizibil, pana la urma urmei. Rugati-va la Dumnezeu sa nu aveti probleme cardiace (sau mai bine DUCETI-VA LA MEDIC), pt ca aceasta malformatie conduce la asa ceva in 90% din cazuri. Eu spre exemplu am sfarsit prin a ma opera pe cord deschis.
Asa ca mai ganditi-va, e mai bine sa traiesti toata viata cu o gaurica, sau cu o cicatrice de aproape 30cm pe piept, de sus pana jos?
0
23-02-2010, ora 22:29
PAUL2010
Nu este medic/terapeut
PAUL2010
sincer pe o parte ai dreptate dar pe alta parte tre sa incerci si o operatie (de ex eu am sa incerc o operatie caci din ce spui tu acolo pana la urma tot de ajunge in 90% la operatie pe cord ) si app lasami si mie un id de mail -* sa te intreb ceva despre operatie pe cord




(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: