operata de ulcer gastric

07-02-2016
tanta40
Nu este medic/terapeut
tanta40
Buna ziua am fost operata iulie 2014 de ganglioni mezenterici in stomac.de fapt ce sant acesti ganglioni mezenterici? Ca apoi dupa 10 luni sa fiu operata din nou pt ulcere multiple gastrice mi sa facut rezectie gastrica m-am simtit bn 2-3 luni dupa care au aparut iar dureri mari de stomac, am burta umflata tot timpul usturimi pe cusatura si dureri mari in partea dreapta sub coaste mentionez ca mi-au scos si fierea am facut o endoscopie la care mi sa spus ca ulceratiile au recitivat din nou si sant deja de 0, 5-1, 5cm si sant multiple ce sa fac? Asteot yn raspuns urgent
2 comentarii
0
13-02-2016, ora 15:31
tanta40
Nu este medic/terapeut
tanta40
Chiar nimeni nu raspunde?
0
20-08-2016, ora 02:14
mandp
Nu este medic/terapeut
mandp
Pentru Tanta40 Buna. abia azi am vazut mesajul tau. ganglioni mezenterici cred ca sunt ganglionii care se gasesc in apropierea mezenterului care este o foita care si leaga intestinul de peretele posterior al abdomenului, si galnglionii limfatisi si vase limfatice si sangvine. Nu stiu sigur pentru ca nu sunt doctor, dar banuiesc ca asa este. Spune-mi te rog ce varsta ai, si care au fost primele simptome de ulcer, si cum s-a ajuns la operatie ?Inainte de a avea aceste spmptome ai consumat grasimi, carne rosie, prajeli si alte alimente din acestea pe care stomacul nu le poate digera ? Ai mai fost la medicul gastroenterolog pentru control ? Ai mai facut endoscopie digestiva superioara ? ai facut test de analize din fecale pentru Helycobater Pilori si Hemoragii Oculte ?
Si eu sunt sub supravegherea medicului meu curant gastroenterolog, pentru niste probleme de sanatate, am facut ecografie abdominala si pelvis, analize sange pentru Helycobater Pilori si Hemoragii Oculte apoi endoscopie digestiva superioara si dupa aia timp de o luna am luat o reteta medicala, apoi am facut si colonoscopie si o sa ma duc iar la medicul meu curant ca sa iau iar o reteta timp de o luna si o sa fac si niste analize de sange. In concluzie, urmeraza sfaturile medicului tau curant, tine regim fara prajeli, grasimi, carne rosie si mancare din semiperparate din comert, si trebuie sa te dici de cel putin 2 ori pe an (o dada la 6 luni) la medicul gastroneterolog pentru consult, si asa va trebui sa faci mereu, pentru ca nu este de glumit cu sistemul digestiv. Tu esti din Bucuresti ? Cum se numeste medicul tau gastroenterolog ? Numai bine !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: