operata de doua ori de hernie de disc sa posibil neurinom

25-08-2009
cristinaflorina
Nu este medic/terapeut
cristinaflorina
buna seara, ma numesc cristina, am 28 de ani, am fost operata in iunie 2008 de hernie de disc L4 L5, cand am fact rezonanta magnetica lombosacrala fara lichidd de contrast, in urma careia sa depistat aceasta hernie mare, a aparut si o formatiune nu foarte clara intradurala de 8 mm la inaltimea nivelului L2, motiv pentru care neurochirugul care ma consultat ma programat deja pentru saptamana care urma pentru interventia chirurgicala ( mi a explicat cum stau lucrurile si adica ma intrebat daca vreau sa ma opereze si de una si de alta in aceeasi si sa nu fac doua anestezii generale doar ca o sa fie o cicatrice mai mare si am fost de accord ca in urmatoarea saptamana sa ma prezint pentru interventie herniei si a acelei formatiuni care ar putea fi un neurinom. cu doua zile inainte m am prezentat la acest spital cu repart special de neurochirurgie coloana vertebrala si maduva spinarii am omis sa mentionez ca in italia , eram acolo din 2003 si bineinteles avand contract de munca, beneficiiam la nevoie si de servicii medicale..., deci pe 24 iunie in incinta spitalului am repetat rezonanta magnetica cu si fara contrast si pe 26 dupa ultimile alte investigatii care se fac inainte de interventii chirurgicale, neurochirurgul mi a spus fara prea multe explicatii ca o sa se intervina doar pentru hernia de disc, pentru ca este prea mic si totusi prea mare si in acelasi timp sete riscant tocmai pentru ca este intradural si ca trebuie urmarit clinic pentru a vedea dupa un timp daca se modifica in vreun fel anume. am fost operata si a urmat acel repaos ca sa zic asa, durerile nu disparusera definitiv de la medic am avut o luna de concediu medical si trebuia sa revin pentru control, cu toate astea m am reantors la servici dupa 3 saptamani chiar daca riscam foarte multsi eu si firma la care lucram pentru ca pe acte eram in concediu, cu toate astea credetima ca inca aveam dureri dar ma gandeam ca este normal pana se reface si oricum e normal in urma unei inflamatii..am mai ramas sa lucrez 2 luni dupa care am venit acasa in romania nu am facut recuperare, si durerile deveneau pe zi ce trece mai ascutite, iar plecau pe picior si ma durerea foarte tare locul unde se intervenise.m am intors in noiembrie si medicul de familei mi a dat sa fac o alta rezonanta, pentru ca sa poti patrunde in acel spital unde m am operata nu este atat de simplu nici daca plateste o consultatie privata, am incercat ca pe iesire scria ca dupa 6 luni sa revine la control dar cam nici un medic din cei doi care m au operat nu era disponibil nici la cu plata, asa ca am facuto alta rezonanta cu trimitere de la medicul unde eram eu inregistrata bineanteles asta si pentru ca aveam documentatia necesara, adica analize precedente, si rezultatul acestea a aratat o recidiva a hernie sau ipoteza unor grosolane aderente post chirurgici, cand m am dus au fost aproape uimiti si au recunoscut greseala si ma u reprogramat pentru o alta interventie in decembrie, dar m au operat in ianuarie ca erau plini la mine era greseala lor ca de obicei pentru o hernie se asteapta si 6 luni fiind considerata banala dar cum sunt foarte multi cu acesta problema. neurinomul avea acelasi diametru de 8 mm am vorbit chiar cu directorul de sectie si a zis ca atata timp cat nu ma dernjeaza este mai bine sa nu se umble la el, oricum si dupa doua interventie durerile nu a u disparut chiar daca am facut si recuperare 3 saptamani, timp de 3 luni dupa am avut mereu furnicaturi, parestezii pe piciorul drept, ca pe dreapta a fost hernia, mi sa facut si spondiloartroza si cum activitatile mele fizice sau redus aproape la zero pentru ca este schimbare obligatorie dupa aceea se intra intr un cerc viicios foarte usor am ramas "arestata la domiciliu" la minim dde efort oboseam si ma reasezam in pat si tot asa, tot asa a devenit ceva cotidian, am pus aproximativ 18 kg intr un an de zile, groaznic , era ultimul lucru care imi mai lipsea mai ales ca nu trebuia sa pun deloc ca face rau la spate. oricum as vrea sa stiu ce investigatii ar trebui sa fac si daca imi puteti recomanda un medic neurochirurg unde as putea sa merg, cam de o luna acuz parestezii hemicorp drept cu durata pana la 20 - 30 minute zilnic, am consultat un neurolog care mi a prescris neuromultivitamine si Flamexin si mi a recomandat sa fac rezonanta craniu- cervicala si lombosacrala, nu stiu ce sa mai fac amortelile sau mai diminuat dar totusi sunt ingrijorata, am observata ca atunci cand ma supar imediat dupa incepe sa imi amoarta capul pe partea dreapta, chiar sunt speriata si dezorientata, pentru ca fiind mai delasatoare acum ma trezesc cu atate complicatii ca nici nu stiu de une sa incep, va rog din suflet daca imi puteti recomanda un neuro chirurg bun, sau ddaca si dumneavoastra ati avut sau aveti probleme asemanatoare cu ale mele si imi puteti da mai multe informatii... va multumesc anticipat.
6 comentarii
0
25-08-2009, ora 17:10
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu inteleg de ce doriti sa va duceti mai departe tot la aceeasi medicina care v-a distrus sanatatea promitandu-va stelele de pe cer ??? Credeti ca va ajuta pe viitor ???
Ati luat-o pe un drum gresit si doriti sa ramaneti pe el, desi pana acum nu v-a ajutat !
Consultati un medic cu homeopat cu experienta care face homeopatia clasica (unitara) intr-un oras mare, de exemplu la clinica Christiana din Bucuresti sau altundeva. Amortelile si parezele din urma operatiei, cat si dezechilibrarea in greutate le puteti face sa dispara cu ajutorul homeopatiei...daca nu este inca prea tarziu. Nervii sunt prea mici si pt. cei mai buni chirurgi din lume...
Omul nu a fost facut pt. a fi disecat cu bistruriul caci Dumnezeu a lasat destule remedii si arte medicinale fara efecte adverse si pericole iminente... Puteti ramane in scaun cu rotile de la urmatoarea operatie !
0
02-09-2009, ora 22:49
dmarinela
Nu este medic/terapeut
dmarinela
Cristina mult prea repede te-ai dus la serviciu ti-ai cam facut cu mana ta trebuia sa te informezi tu foarte bine cum sta treaba dupa o operatie pe coloana.Trebuia cel putin 6 luni sa stai in medical sa te refaci.acum ca ai doua operatii ar trebui sa te pensionezi pe caz de boala si sa incerci sa te mai tratezi sa -ti revii ca esti tanara si toata viata o sa ai o sensibilitate.Mergi la un neurochirurg bun sa -ti vada toate rezultatele si sa -ti rcomande cam ce este de facut in continuare.cred ca nu s-ar mai pune problema unei a treia operatii, sa faci o recuperare medicala.Ti-as recomanda spitalul Municipal Buc au medici buni poate mai faci un RMN sa vada exact cum se mai prezinta situatia dupa doua operatii.Multa sanatate.
0
24-09-2009, ora 21:31
multis
Nu este medic/terapeut
multis
draga cristina.nu ai mai dat detali in ultima vreme despre starea ta de sanatate da-mi voie sa ma bag cu tine in seama si sa-ti spun ca si eu am trecut prin asa ceva, de 4 ani ma chinui si tot nu am rezolvat, prima operatie de hernie de disc la nivelul L4 L5 facuta in 2004, dupa 1 an au inceput durerile picior, nu am dat importanta pana cand mau pus la pat, am ajuns la spital la medicul care ma operase si dupa o rezonanta magnetica mi-a spus ca am neurinom la nivelul L5-S1 si catrebuie neaparat sa ma opereze, bun si faut, la o saptamana dupa operatie can eu eram in spital au inceput durei mari pe picior de la genunchi in jos am anuntat si mi sa spus ca mai sunt si dureri inchipuite si ca sunt cam rasfatata
Bun dragi mei, apoi cand practic ma tavalea de durere a venit la mine, medicul si mi-a spus ca trebuie sa cumpar o reteta, XANAX SI VITAMINE am luat din seara in care parintii mi leau adus am adormit imediat dimineata am mai luat una si am crezut ca mor, stari de lesin, ameteala, voma am chemat asistenta si ma intrebat ce am luat i-am aretat si a zis sa nu mai iau nimic a doua zi am fost trimisa la EMG am facu si diagnostic da a fost PARESTEZIE me dicul meu mia spus ca nu am nimic si ca ma externeaza a doua zi, am plecat dar dureri incontinuu la o saptamana am facut iar o rezonanta careinfirma durerea un chis in aceiasi zona unde a fost neurinomul am fost cu rezultatul la medic si in continuare mi-a spus ca nu am nimic, asa ca am ales alt medic mai m-am operat de 2 ori si tot nu pot scapa de el se pare ca am luat un microb din sala de operatie si nu gasim cu ce sa-l omoram cam asta este povestea mea.
intre timp am trecut prin acelasi simtome ca tine cristina amorteli de cap de maini dar imi este frica sa spun sa nu am si altceva. va salut si sanatate multa.
0
21-10-2009, ora 20:20
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Cu ajutorul homeopatiei ati putea gasi macar alinare daca nu vindecare, dar daca nu vreti sa incercati...
0
30-03-2010, ora 13:11
dany-ela
Nu este medic/terapeut
dany-ela
Sunt op de hernie la L4-L5 in 2007. de vreo 6 luni am dureri si amorteli in ambele picioare. In urma noului RMN s-a descoperit hernie la L5. Neurochirurgul a spus ca este un fragment de disc care trebuie scos. Mentionez ca durerile nu mai sunt permanente ca inainte, dar am un disconfort permanent. Uneori sunt intense in piciorul drept de la genunchi in sus pe exterior, mai ales cand stau in sezut, alteori pe piciorul stang, glezna, gamba. Ma doare si spatele, si, mai sus de op cam pe 10 cm simt ca si cum ar fi o portiune amortita permanent. Ca si cum as avea acolo un corset strans. mi-e teama de op. AS DORI SI ALTE OPINII. Am si niste hemangioame vertebrale. La L4 are 2, 8 pe 2, 6 cm iar la L5 mai mici. Din cauza lor am interdictie la fizioterapie. Doar gimnastica si masaj. De aceea recuperarea este dificila. MULTUMESC ANTICIPAT PT OPINII SI SUGESTII.
0
30-08-2010, ora 20:52
Mari59
Nu este medic/terapeut
Mari59
neurinomul inseamna cumva chiste de tarlov??? eu sunt operata de doua ori si acum la aproape doi ani de la operatie am constatat ca au crescut iarasi. Asa ca dragilor mai bine nu va mai lasati operati. Multa sanatate
mntionez ca eu am chisturile pe coloana
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: