operat de hernie de disc

05-06-2008
marcu66
Nu este medic/terapeut
marcu66
Dupa 3 luni de la operatia de hernie de disc nu pot sa spun ca ma simnt bine.Inca mai am o amorteala pe piciorul drept, iar cand merg mai mult ma doare piciorul de la genunchi in sus.Daca merg mai mult de 2-3km abia mai pot sa merg.Am fost 2 zile la gimnastica madicala dar m-am simntit mai rau.Daca stau pe langa casa sa merg prin casa nu am asa dureri.Operatia arata bine, daca o ating nu ma doare doar daca ma aplec ma doare, abia i-miating genunchi.De cand m-am operat am mers tot timpul si niciodata nu am fortat.Dar din ce in ce trebuie sa merg parca mai putin.Nu cred ca este in regula sunt foarte speriat mai ales ca mi-am pierdut si serviciul.
23 comentarii
0
05-06-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Pare a fi vorba de o sciatica. Un tratament prin acupunctura ar fi foarte recomandabil.
0
06-06-2008, ora 00:00
marcu66
Nu este medic/terapeut
marcu66
O sa merg la LacuSarat ptr ca sunt din braila si poate reusesc sa fac ceva bai cu namol si dupa aceia poate o sa reusesc sa fac si acopunctura imi doresc da mult pentru ca am mare incredere.Multumesc mult pentru sfatul dumneavoastra.
0
09-10-2008, ora 00:00
ioana.niculescu
Nu este medic/terapeut
ioana.niculescu
Buna ziua, si eu m-am operat de hernie de disc la 2 vertebre in zona lombara acum 4 luni si dupa vreo luna de la operatie mi-a aparut o durere interna pe partea stanga, durerile inainte de operatie fiind pe partea dreapta. Mi s-a spus ca este o inflamatie aparuta in urma operatie si ca o sa treaca prin tratament cu pastile. Asa s-a intamplat insa de atunci mi-a mai aparut acea durere care nu se manifesta cu aceeasi intensitate dar care insa pe mine ma sperie. Cum se manifesta? Simt in unele pozitii, de exemplu cand stau pe spate, ca imi infige cineva un cutit pe partea stanga a bazinului. Imi puteti spune ce poate fi sau ce pot face? Multumesc
0
09-10-2008, ora 00:00
marcu66
Nu este medic/terapeut
marcu66
a-ti facut ceva recuperare, fizioterapii, bai.?Daca nu ar trebui sa faceti.
0
10-10-2008, ora 00:00
ioana.niculescu
Nu este medic/terapeut
ioana.niculescu
nu am facut inca deoarece doctorul nu mi-a recomandat intrucat a considerat deocamdata ca nu este necesar. Dupa operatie m-am simtit foarte bine, nu mai am absolut nici o durere in afara de ceea ce spuneam mai sus
0
10-10-2008, ora 00:00
marcu66
Nu este medic/terapeut
marcu66
eu am fost operat acum 7 luni si ma dor toate, si piciorul si in spate in zona operatiei, nu daca o ating, la atingere nu ma doare, e o durere permanenta acolo in spate si doctorul care m-a operat spune ca nu am nimic ce a facut dumnealui a facut foarte bine si ca trebuie sa mai fac niste recuperari medicale pentru ca mai am si altceva.Eu va recomand sa stati linistita sa nu ridicati greutati si cred ca puteti sa faceti ceva recuperari.Mai intrebati si alti medici.La ce spital v-ati operat?
0
12-01-2009, ora 01:36
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Sanatate la toata lumea.In mod normal dupa o operatie de HDL recuperarea si fizioterapia se face dupa 6
luni de la operatie daca nu sunt probleme.Eu mai am 2 saptamani si fac 1 an si nu am facut nici o recuperare ptr ca mi-a zis doctorul sa nu fac.Peste 5 zile fac RMNsi abia astept sa vad rez.am dureri mai mari decat inainte de operatie, sunt intepenita si cand stau in pat intepenesc mai rau, piciorul drept ma doare si este mai amortit ca inainte de operatie.In luna nov am fost la control si dl dr a zis ca e bine sa vedem RMNla 1 an de la op.ei mai spun ca influienteaza si frigul sau vremea rece dar eu m-am saturat.
Am uitat sa spun ca eu dupa operatie nu am putut sa merg deloc si aveam dureri tot timpul si in legatura cu recuperarile mie mie frica sa le fac daca ma rascoleste din nou.Am mai facut inainte la techirghiol si vai de mine ce am patit. Multa sanatate.
0
12-01-2009, ora 22:05
marcu66
Nu este medic/terapeut
marcu66
pe1 decembrie am fost la Lacu Sarat 18 zile si intradevar acum parca nu ma simnt bine deloc.In vara am fost doar 6 zile si a trebuit sa plec pentru ca mi-a aparut o foliculita pe ambele picioare si abia asteptam sa merg din nou.Dar nu a fost asa.Acum dupa 18zile de bai si altele parca ma dor toate acum.Erau alti care spuneau ca se simnt bine. Asi vrea daca puteti sa-mi spuneti si mie de rezultatul dumneavoastra de la RMN, eu nu cred ca o sa am posibilitate sa il fac.
0
18-01-2009, ora 01:05
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Buna seara si multa sanatate marcu66.Am facut rmn dar nu inteleg mare lucru din el nu mi l-a citit nimeni
s-a uitat pe imagine dr neurochirurg si mi-a zis ca e mai bine si sa merg la dr-ul care m-a operat.Ce am inteles e ca sunt probleme la L5-S1 si am mai facut 1 herniela L4-l3 este discul fisurat.In legatura cu rmn-ul puteti sa-l faceti gratuit cu trimitere de la un dr neurochirurg.puteti sa-mi scrieti pe maria_chirea.
0
18-03-2009, ora 20:43
adiva
Nu este medic/terapeut
adiva
eu am 1 an si jumatate de la operatia de HDL, aveti rabdare, abia dupa un an si 2 luni au diparut durerile. Acum pot sa vorbesc la trecut despre hernie. Duc o viata foarte normala, inclusiv efort fizic.
la mine a reusit
va doresc tuturor multa sanatate si nu va pierdeti seranta.
0
19-03-2009, ora 00:44
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Buna adiva, eu am 1 an si doua luni de la operatie si ma doare si sunt mai neputincioasa decat inainte de operatie.Si la mine operatia a reusit dar, am avut ghinionul sa iau o infectie din sala de operatie care s-a localizat intern si pe unde a umblat a facut ravagii.Microbul il voi avea in corp toata viata si la prima operatie s-ar putea sa invie din nou.Ma bucur pentru tine ca te simti bine si vreau ca tota lumea sa fie bine dar eu parca mi-am pierdut speranta.Sanatate
0
03-04-2011, ora 23:56
cristianromania
Nu este medic/terapeut
cristianromania
buna Mary
am facut si eu o operatie de hernie(de fapt doua) la interval de numai 3 zile una de alta.Prima data sa intervenit la L4 si dupa operatie m-am trezit cu piciorul stg amortit cam de la glezna in jos, si cu o durere pe picior mai mare decat cea cu care m-am dus sa ma operez..S-a reintervenit si dupa a doua operatie, a disparut durerea dar amorteala a ramas.Vreau sa precizez ca inainte de operatie mergeam fara probleme si pe varfuri si pe calcaie si simteam si cea mai mica atingere cu toate ca incepuse foarte foarte discret sa-mi amorteasca doar degetul mis de la picior.Acum, dupa operatie toate degetele mai putin cel mare sant amortite inclusiv talpa si calcaiul.Nu este decat o saptamana de la prima operatie cand mi-au amortit, dar i-mi fac probleme ptr ca-mi este frica sa nu ramana asa.Am vazut ca si tu ai avut probleme cu amorteala piciorului si vreau sa te intreb daca ti-a trecut sau tot asa este.
Multa sanatate
0
31-05-2011, ora 14:01
ionitamarianandrei
Nu este medic/terapeut
ionitamarianandrei
Buna ziua, lucrez la o firma de livrari colete si de ieri cand am avut o activitate putin mai mare am inceput sa simt un deranj. Locul unde se simte acest deranj este in partea stanga, mai jos de buric. Nu doare cand apas, ma deranjeaza cand stau jos sau culcat (nu si cand am picioarele ridicate). Si in plus ma doare si spatele, dar presupun ca asta este de la ridicat colete repetat... nu de asta sunt ingrijorat. Am o banuiala ca ar putea fi o hernie.. Va rog spuneti-mi si mie opinia voastra.
Multumesc !
0
18-02-2012, ora 17:58
danimaldea
Nu este medic/terapeut
danimaldea
Buna ziua am si eu un caz de hernie de disc lombara pe partea stanga acest diagnostic l-am pus eu datorita a ceia ce am citit pe internet si am auzit de la alti. La mine a inceput prin o mica amorteala pe picior si pana la degetul mic de la picior si ma durea gamba o durere suportabila acum nu ma mai doare ma misc mai bine inainte mergeam si schiopatam dar incet incet ma lasat treptat. Nu am mai facut miscari bruste incercam sa nu fortez.Spatele nu ma doare deloc acum cand ma aplec sa leg sireturile la papuci ma mai inteapa in fesa dar nu tot timpul. Merg in cotinuare la lucru si stau in picioare 8 ore pe zi nu am intrerupt deloc fac miscare merg mai mult si evit miscarile bruste.Ce pot sa fac ca boala sa nu recidiveze si sa nu ajung la operatie. Daca mai doriti detali la ceva ce nu ati inteles va rog sa imi scrieti si sa ma sfatuiti. Astept raspuns pentru ca vreau sa iau decizia ce mai corecta.
0
16-04-2012, ora 23:00
Irenn
Nu este medic/terapeut
Irenn
Vreau sa va intreb ? Cei care aveti picioarele amortite ati facut tratament cu milgama si vitamina C dupa operatie?
0
08-03-2017, ora 23:11
Anca0
Nu este medic/terapeut
Anca0
Buna seara! Va rog mult ajuntati-ma cu un sfat.In urma unei operatii de hernie de disc l4 si l 5 s-a constat in urma rmn :lichid cefalo-rahidian.In timisoara operatia a fost refuzata de un dr.neurochirurg.Ce sanse are operatia? Cine ma poate ajuta cu un sfat?
0
14-05-2017, ora 22:53
blue-ice
Nu este medic/terapeut
blue-ice
Salut, sunt operat de 5 zile (Luni 08 Mai 2017) de hernie de disc cervicala la 2 nivele C3 C4 si C4 C5 - cu implantarea unor proteze Zero P. Ma simt bine dupa operatie - m-am ridicat din pat la vreo 4 ore dupa ce s-a terminat. Am ramas inca cu o stare de amorteala in maini care este extrem de deranjanta... Inteleg ca dispare in timp ? A mai trecut cineva prin asta ?

P.S. - operat de Dr. Cristescu la Ponderas.

Multumesc
0
16-07-2017, ora 00:32
Crisandru
Nu este medic/terapeut
Crisandru
Salut Blue Ice. Cum te simti dupa operatie? Au disparut amortelile din maini? Urmeaza sa fac si eu aceasta opetatie in acelasi loc... prin gat a intrat? Ai avut vreo problema cu inghitit, respurat, raguseala? E mare taietura, greu de ingrijit?
0
27-11-2017, ora 18:39
Dl.Liviu
Nu este medic/terapeut
Dl.Liviu
Salutare, azi fac 3 saptamani de la operatie hernie l5-s1, operat de dr. Catană, nu sunt dureri...doar cele normale zic eu.
Urmez sfaturile si fac setul de exercitii recomandat si mers zilnic cu crestere progresiva.
0
10-01-2019, ora 23:39
AnaDoi
Nu este medic/terapeut
AnaDoi
Dl. Liviu cum va simțiți după operație? V-ați operat la privat?
Mulțumesc anticipat! Multă sănătate!
0
11-01-2019, ora 07:34
Dl.Liviu
Nu este medic/terapeut
Dl.Liviu
M am operat la dl dr Catană Marius, spital de stat Bagdasar Arseni Bucuresti, acum am 1 an si 1 luna de la operatie si sunt ca nou. Efectiv am respectat ceeea ce e esential adica repaus la inceput, apoi recuperarea la cabinet kinetoterapie, apoi exercitii acasa cate 10 min pe zi pentru intarirea musculaturii spatelui si cel mai important n am ridicat greutati...si acum maxim 2 sticle de apa de 2 l plus ceva cumparaturi mici.
0
11-01-2019, ora 20:44
AnaDoi
Nu este medic/terapeut
AnaDoi
Prin ce metodă ați fost operat? Și dacă se poate as vrea să vă întreb cum ați ajuns la dl Dr? Azi mi s-a spus că dacă nu mă operez cât mai urgent voi rămâne cu pareză definitiv. Mulțumesc frumos! Multă sănătate!
0
11-01-2019, ora 21:09
Dl.Liviu
Nu este medic/terapeut
Dl.Liviu
Minim invaziv a fost, este o taietura de 4, 5 cm... m am dus la cabinet nr 7 parca la spitalul Bagdasar la control apoi m a pus sa fac RMN si de acolo m a programat pentru operatie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: