opacifierea sinusurilor maxilare

19-12-2010
giulia73
Nu este medic/terapeut
giulia73
buna seara
am citit pe site mai multe raspunsuri la intrebari si va povestesc despre problema mea. de cativa ani, de cand am racit foarte tare intr-o iarna, am nasul infundat, uneori chiar nu pot sa respir. cand dorm pe o parte se desfunda nara opusa partii pe care sunt asezata. am mirosul foarte bun, "ascutit". dimineata, nu e regula, cand ma spal pe dinti, deci cand stau aplecata, elimin putin puroi, o secretie galbuie- verzuie, cateodata mai multa alteori mai putina. am avut vreo 2 ani dureri de cap iarna la frig, dar de atunci port caciula groasa si nu ma mai doare capul. daca mi-ar fi frig la cap atunci as avea dureri. la un control recent facut, o radiografie si un consult orl, am primit rezultatele: opacifierea sinusurilor maxilare, rino-sinuzita cronica. mi s-a dat tratament cu fromilid, biorinil si inhalatii cu alcool mentolat. nu am simtit rezultate, poate inhalatiile nu le-am facut constant 2 saptamani. mi s-a spus ca opacifierea nu este atat de densa incat sa fie nevoie de punctie, insa trebuie eliminat puroiul, care nu prea se elimina, prin tratament cu antibiotic si aerosoli. la caldura mare nu pot respira aproape deloc pe nas. aerul rece imi prieste, nu ma deranjeaza, nu racesc, nu ma doare capul...insa nu por respira pe nas corect...cred ca am si uitat cum e :-). cam asta e..v-as ruga sa-mi dati un raspuns...ce ar trebui sa fac. va multumesc.
2 comentarii
0
19-12-2010, ora 22:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt 2 posibilitati
1. ca acea sinuzita sa fie din cauza unei probleme dentare ( dintii de sus, de sub sinus)
in acest caz tre sa mergeti si la stomatolog
2 sa fie o sinuzita pasagera unie rinite cronice.. si sinuzita este intretinuta din cauza respiratie proaste nazale
in acest caz trebuie micsorate cornetele cu Radiofrecventa
0
19-12-2010, ora 22:32
giulia73
Nu este medic/terapeut
giulia73
multumesc mult
pentru probabilitatea 1 raspund...nu am decat o masea scoasa, partea dreapta sus. in rest nu am probleme dentare...4 plombe, nici dureri de dinti nu am avut.
deci tot un medic orl-ist ma rezolva :-) micsorarea cornetelor. sper sa fie de folos sfatul dumneavoastra.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.