opacifierea sinusurilor - sinuzita.

22-04-2009
clau_chibiusa
Nu este medic/terapeut
clau_chibiusa
totul a inceput acum aproape 2 luni de zile cand am ramas fara voce...am mers la 2 doctorite si mi au dat antibiotice, de gen augumentin si axycef plus siropuri pt gat.si imi trecea cateva zile, apoi iar ramaneam fara voce...si ieri am mers la ORL si dupa ce am facut o radiografie mi s a descoperit o sinuzita mai veche, laringita si cica si un viciu verbal, cum ca nu mi folosesc corzile vocale cand vorbesc ci benzile.mi s a dat un tratament care consta in bioparox, biorinil, fluconazol si spanil...si daca nu se vede nicio schimbare intr o saptamana mi a zis ca trebuie sa ma internez sa mi fac punctii...dar mi e frica, am auzit ca este foarte dureros, cu tot cu anestezie.nu este alt tratament care sa aiba efect??
6 comentarii
0
22-04-2009, ora 16:22
clau_chibiusa
Nu este medic/terapeut
clau_chibiusa
PS: diagnosticul de la radiografie a fost opacifierea sinusurilor fetei foarte accentuata la maxilarul drept..:|
0
22-04-2009, ora 23:15
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
la sinuzita, daca nu a mers cu antibiotice...trebuie punctie..:-(
0
23-04-2009, ora 10:46
clau_chibiusa
Nu este medic/terapeut
clau_chibiusa
doare punctia?? ca am auzit ca doare foarte tare cu tot cu anestezie... :-|...mie mi e tare frica de punctie...
0
23-04-2009, ora 14:22
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
mmm...nush cum sa-ti spun ca sa nu te sperii...Acum ceva ani sotul meu a facut punctie si intr-adevar a zis ca a fost dureros si destul de neplacut...Dar de atunci lucrurile au mai evoluat si cred ca la o clinica particulara buna(daca iti permiti)nu mai e chiar asa...Sper pt tn sa nu mai fie asa rau..
0
23-04-2009, ora 17:17
clau_chibiusa
Nu este medic/terapeut
clau_chibiusa
:|
0
16-10-2010, ora 14:52
eleamih
Nu este medic/terapeut
eleamih
Buna ziua! Acum 5 zile am fost diagnosticata cu sinuzita, opacifiere totala a sinusului stang si in proportie de 75 % sinusul drept. Am primit un tratament cu antibiotice, dar presimt ca singura solutie va fi drenarea sinusurilor. Va rog sa-mi spuneti daca inafara punctiilor, se poate apela si la endoscopie pentru a remedia problema. Daca nu, cat de dureroasa e punctia, desi am inteles ca se foloseste si anestezia? Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •