De 4 luni urmez tratament pt.onicomicoza

06-02-2007
lauritza
Nu este medic/terapeut
lauritza
De 4 luni urmez tratam. pt.onicomicoza (cu onicoliza), acum se vad rezultatele.Ce trebuie sa fac dupa terminarea tratamentului pt. a evita recidiva? Este suficient un tratament cu terbisil 1tb/zi, 2sapt./luna timp de 6 luni, exoderil ung., blue cap 1cp/zi 2luni ; detralex 1tb x 2/zi ? Cumva poate dauna daca terbisilul mi-a fost recomandat cu pauze de cate 2 sapt.? Sunt afectate mai mult unghiile de la maini, (au onicoliza), cele de la picioare mai putin, ma gandesc la vreo substanta pt. igienizarea (sterilizarea) incaltarilor!
20 comentarii
0
06-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In principiu tratamentul cu terbinafina (Lamisil, Terbisil) se face timp de 3 luni, administrand cate o tableta pe zi, fara pauze. Daca ai facut tratamentul intermitent timp de 4 luni si rezultatele se vad, nu este necesar un tratament de intretinere, deoarece lama ungheala este impregnata cu medicamentul administrat si va elimina treptat micoza.
Pentru prevenirea reinbolnavirilor, mai ales la unghiile de la picioare, este bine sa se dezinfecteze incalatamintea.
Se iau 100 ml formol din farmacie si se picura pe un trampon de vata mai marisor cateva picaturi, apoi se introduce tamponul in incaltaminte, iar incaltamintea intr-o punga de plastic pe care o legi la gura si o lasi asa cateva zile. Se poate repeta operatiunea dupa cateva luni.
Concomitent este bine sa dezinfectezi si ciorapii (numai cei din bumbac), prin fierbere 30 min.
0
06-02-2007, ora 00:00
lauritza
Nu este medic/terapeut
lauritza
Multumesc mult ! Am mai lansat un mesaj tot la acest capitol, dar nu stiu unde s-a dus! Voi scrie textul din nou.
0
10-06-2008, ora 00:00
vdana79
Nu este medic/terapeut
vdana79
Buna seara! Imi permit sa il intreb pe domnul dr. Dorin Mihalache daca trebuie neaparat formol sau o solutie cu formol cu o concentratie redusa (pentru ca cei din farmacii evita sa puna in vanzare formol in stare pura si recomnada ei o solutie). Este la fel de eficienta aceasta solutie? Va multumesc!
0
13-06-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Formolul din farmacii are o concentratie de 40%. Pentru dezinfectie este suficienta si o solutie de 3-4%.
0
05-08-2008, ora 00:00
Vely
Nu este medic/terapeut
Vely
Am la picioare, la ambele unghii de la degetele mari, unghiile dezlipite aproape de tot. Mi-am mai dat cu streptomicozan, mi-a trecut si unghiile se lipisera, dar din pacate acum de vreo luna au inceput sa se dezlipeasca chiar de tot. La piciorul stang, unghia a inceput chiar sa mi se curbeze si daca ma lovesc ma doare.In urma cu ceva timp am fost la medic sa-mi fac anumite recoltari de la unghii, insa nu mi-a iesit ca as avea ceva ciuperca sau orice altceva.
Anul trecut la fel am patit si cand m-am lovit efectiv mi-am dat unghia peste cap.
Credeam ca se intampla asa ceva ca, poate este incaltamintea de iarna mult prea stransa, dar se pare ca nu este asa.
De o saptamana am inceput sa-mi dau cu lamisil crema dar nu stiu daca este bine sau nu.
Va rog dl. dr.Dorin Mihalache ajutati-ma ca nu stiu ce sa mai fac.
0
11-08-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Tratamentul pentru onicomicoza este redat mai sus. In cazul in care nu este vorba despre asa ceva, ar trebui sa faceti niste investigatii mai amanuntite pentru a vedea cauza distrofiei unghiilor. Adresati-va unui medic internist.
0
07-11-2008, ora 13:19
eugens
Nu este medic/terapeut
eugens
buna.Stie cineva unde pot gasi formol sau alta solutie pt. dezinfectat incaltaminte?(in Bucuresti)
0
06-07-2009, ora 10:53
Dascalu Marina
Nu este medic/terapeut
Dascalu Marina
Buna ziua, am onicomicoza la unghiile mari de la picioare, urmez un tratament cu terbinafina doza de 250 mg zilnic, intrebarea mea este dc tr sa iau doza de 500mg?Va multumesc anticipat
0
12-02-2010, ora 15:54
alexandru99
Nu este medic/terapeut
alexandru99
Buna ziua am si eu o problema!Astazi, la liceu, mia cazut banca peste picior.La inceput m-a durut intr-adevar si nu am bagat de seama, si cand am ajuns acasa, acum o ora, am vazut ca imi curge sange din unghia de la degetul mare al piciorului si, mai rau, mi s-a despris din deget dar nu stiu cum sa va explic pt ca nu mi s-a desprins complet, doar partea din spate a unghiei s-a desprins de deget
0
12-02-2010, ora 15:56
alexandru99
Nu este medic/terapeut
alexandru99
Ce este de facut?
0
12-02-2010, ora 20:41
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeti la o camera de garda de chirurgie.
Este necesara si o radiografie a degetului.
0
13-02-2010, ora 11:41
alexandru99
Nu este medic/terapeut
alexandru99
multumesc am fost aseara, la deget nu am nimik, mi-au scos unghia si faza e ca cica trebuia sa ma doara zilele astea dar nu simt nimik la deget, doar cand merg ma doare un pic unghia, adica locul in care era unghia ca acum nu mai am unghie
0
09-03-2010, ora 13:10
obamaster
Nu este medic/terapeut
obamaster
Buna ziua! Am vazut mai sus ceva comentarii despre formol si m-am gandit ca pot intreba ceva legat de el aici..
Mi-a fost prescrisa o solutie (pentru a fi creata in farmacie) pe baza de formol de catre un medic dermatolog. Problema este ca am fost la mai multe farmaci..niciuna nu putea face solutia, iar in alta mi s-a spus ca formolul a fost interzis in farmacii..sau ceva de genul acesta, este adevarat?
0
11-03-2010, ora 21:14
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeti la morga si veti gasi acolo formol.
0
04-05-2010, ora 12:45
cristina.fasola
Nu este medic/terapeut
cristina.fasola
buna ziua am si eu o problema la piciorul drept, imi crapa calcaiul, dar la unghii am onicomicoza, depistata in urma cu 2 ani.am facut tratament dar fara nici un rezultat, am folosit foarte multe creme dar degeaba as dori un raspuns ce pot face.multumesc
0
16-05-2010, ora 10:25
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Trebuie sa faceti un tratament cu Orungal sau Terbisil. Mergeti la un dermatolog sa vi-l prescrie.
0
04-10-2010, ora 18:58
victoria2008
Nu este medic/terapeut
victoria2008
Buna ziua, as vrea sa il intreb pe d-l dr. Mihalache daca pentru tratarea onicomicozei e mai eficient Orungalul sau Terbisilul? au aceleasi reactii adverse? am citit ca ataca destul de serios ficatul ambele medicamente.Mentionez ca am mai avut acum 6 ani onicomicoza si prin tratare cu Orungal mi-a trecut dupa cateva luni.De cam jumate de an am iar unghia mare de la piciorul drept ingalbenita si ingrosata si la piciorul stang a inceput.medicul la care am fost mi-a dat tratament cu terbisil. Va rog sa imi recomandati care medicament e mai putin periculos prin efectele adverse, nu conteaza pretul. as dori sa stiu si daca ar putea fi suficient un tratament naturist sau macar in completarea celui alopat. va multumesc
0
17-10-2010, ora 18:06
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ambele medicamente au aceeasi eficienta.
Dupa cum ati constata acum 6 ani, ficatul dvs nu a fost chiar asa de serios afectat!
Puteti incerca acum tratamentul cu Terbisil, desi mie mi se pare mai comod de urmat cel cu Orungal.
0
01-08-2011, ora 12:03
roxi96
Nu este medic/terapeut
roxi96
Buna ziua! Am o problema cu unghiile. se rup imediat ce cresc nu sunt tari deloc. N le pot lasa sa creasca pt ca se rup.Imi doresc foarte mult niste unghii mari tari si frumoase. Am auzit ca Formolul ar functiona...este adevarat?imi vputeti da niste sfaturi pt a impiedica ruperea lor? sau ceva tratamente care sa si functioneze... Va multumesc!
0
29-11-2014, ora 22:57
avram.angela@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
avram.angela@yahoo.com
Buna ziua!! de aproape 3 ani ma confrunt cu o problema la unghiile de la maini.De sub unghii imi curge puroi, ma dor foarte tare, am ajuns sa folosesc aproape tot timpul manusile. Din analize rezulta stafilococ. Am facut nici nu mai stiu cate tratatamente pentru stafilococ, cedeaza si peste cateva zile apare din nou. Spuneti-mi ce sa mai fac??
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ciuperca unghiei - ce trebuie să știi?
  • Micoza unghiei și ciuperca piciorului - prevenție și tratament
  •