onicomicoza (ciuperca unghii) plus pete pe talpa

25-08-2011
yonutz08
Nu este medic/terapeut
yonutz08
Buna ziua, am 22 de ani, am fost diagnostiact de dermatolog acum cateva luni cu onicomicoza. Am la cateva unghii (doua de la maini ) si mai multe de la picioare. Dermatologul mi-a prescris mycospor onycoset dar este foarte greu de aplicat mai ales pe unghiile mici si nu prea vad rezultate. Dupa consultul dermatologic am fost plecat din tara si ma voi intoarce doar peste o luna sa ma vad cu dl. doctor din nou. Problema e ca de cateva zile mi-au aparut pe talpi un fel de pete mai rotunde, de culoare maronie. Nu ma mananca, nici nu ma jeneaza dar mi-au starnit curiozitatea. In dimineata in care mi-au aparut, pielea de pe talpa parca se si decojea. (probleme cu decojirea pielii de pe talpi am avut de cand eram mic dar foarte sporadice..se poate sa fi avut in mine infectia si doar acum sa se manifeste mai tare?) Am reusit sa imi procur din Romania medicamentul Terbinafine, mi s-a spus ca da cel mai bine roade in cazurile de micoze ale unghiilor, dar ca trebuie sa il folosesc mai multe luni. Mi-am luat si hepatoprotectoare pentru a nu supara ficatul. Intrebarea mea ar fi : pot sa fac ceva sa ameliorez situatia luna asta pana ajung din nou in tara sa ma intalnesc cu dermatologul?

(*Precizez ca am si psoriazis dar care il tin sub control de cativa ani)

Multumesc, o zi buna.
3 comentarii
0
25-08-2011, ora 19:05
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
ROG scrie CUM reusesti (ce tratament ?) sa tii psoriazisul sub control de cativa ani.? precizez ca am si eu o ruda de 28 ani si nu mai stie ce si cum sa faca. Multumesc.
0
26-08-2011, ora 00:13
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Buna seara!
Probabil cu regim strict... In legatura cu onicomicoza, otetul de mere este foarte bun. Are acelasi rezultat ca si Exoderil-ul solutie - care este f. scump, si cred ca ar fi mult mai simplu de aplicat si incomparabil mai ieftin. Eventual sa dormiti cu degetele bandajate cu otet de mere. Si tinctura de propolis este f. buna, de aplicat pe unghii. Dar, tratamentul este de durata, indiferent pentru ce optati. Intradevar, pastilele sunt foarte toxice pentru ficat, Lamisil-ul (sau Terbisil-ul care este mult mai ieftin). Mai cautati pe net tratamente naturiste. Otetul si propolisul sunt, insa, foarte eficiente.
Multa sanatate!
0
12-01-2014, ora 15:13
amiens
Nu este medic/terapeut
amiens
Pot doar sa spun ce a functionat la mine.
Am avut o onicomicoza la piciorul stang si timp de 2 ani am incercat muuulte tratamente ( nu pastile pt ca sunt foarte toxice pentru ficat )- apropo de hepatoprotectoare :nu exista asa ceva.Sunt inregistrate sub forma de suplimente alimentare, fara a fi bazate pe un studiu.Cel mai bun hepatoprotector este o dieta sanatoasa cu multe fructe si legume, putina carne, fara alcool (sau cel putin nu in exces) etc.
Inapoi la onicomicoza : acum 2 luni am cumparat de la plafar o crema cu tataneasa (la un pret de 4 lei ) cu un cu totul alt scop -tot probleme dermatologice dar nu pt onicomicoza.Si cum eram disperata si nu stiam ce sa mai fac am incercat si crema aceasta.
Tratamentul a fost in felul urmator:
Mi-am taiat unghia cat mai scurt posibil (toata portiunea alba), seara inainte de culcare imi spalam piciorul foarte bine, il uscam bine(nu trebuie sa ramana umezeaza pt ca afurisitele de ciuperci o duc bine in umezeaza), apoi aplicam crema si o masam pe toata talpa +unghii timp de 5-10 min...apoi imi puneam o pereche de ciorapi si gata. Unghia se regenereaza nu foarte rapid asa incat tratamentul trebuie sa-l urmezi cel putin 1 luna-2.Eu am observat imbunatatiri dupa a 3a saptamana cand am observat ca unghia a inceput sa creasca normal, fara ingrosari, coloratii ciudate si altele.Mie mi-a fost foarte usor sa urmez tratamentul cum orcum inainte de culcare obisnuiesc sa ma dau cu diferite uleiuri sau unturi pt hidratare.Din cate am auzit si usturoiul are efecte foarte bune dar un tratament cu el este destul de dificil de facut datorita mirosului( si soldatii romani il foloseau -il puneau in ghete pt a nu dezvolta ciuperci cum umblau de cele mai multe ori prin umezeala)
Crema pe care am folosit-o are in compozitie :vaselina, extract din radacina de tataneasa ( Symphytum officinale ), lanolina, Euxyl K.Este o cutie alba cu o poza roz pe capac iar producatorul este S.C LARIX S.R.L. - la un moment dat mi-am cumparat si o alta crema tot cu tataneasa, mai scumpa (stii cum e conceptia daca e mai scump trebuie sa fie si mai bun) cu tataneasa si ceara de albine+miere dar m-amintors dupa doar 2 utilizari la prima.
Pe mine m-a scapat de problema dupa ce am consumat bani serosi pe tot felul de creme aduse de prin tot felul de tari.

Maria 123 la Recomandarile acestei creme scrie si de psoriazis (nu am incercat deci nu pot sa spun daca este sau nu asa -dar merita incercat).Scrie ca este adjuvant in fisuri anale si ale sanilor, artrite, psoriazis, contuzii, ulcer varicos, inflamatii articulare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ciuperca unghiei - ce trebuie să știi?
  • Micoza unghiei și ciuperca piciorului - prevenție și tratament
  •