omulet marit

01-03-2008
luis
Nu este medic/terapeut
luis
de dimineata am lucrat, nu am baut apa mai mult timp si cand senzatia de sete s-a agravat, am baut o cantitate mai mare de suc rece.Am ajuns acasa, m-am culcat, iar cand m-am trezit aveam omuletul foarte inflamat, cam cat 3 boab de mazare.Pot primi un sfat?
197 comentarii 12 ..... 6 7 Înainte ›
0
02-03-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o inflamatie si edem local!
Doxiciclina 100mg. 1 la 12 ore.
alerid 1 comprimat seara
tantum verde past. de supt
regim alimentar(nu rece si fierbinte)
0
03-03-2008, ora 00:00
luis
Nu este medic/terapeut
luis
Va multumesc pentru raspuns si o sa revin sa va spun daca a avut efect
0
09-03-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
a avut efect?!
0
10-03-2008, ora 00:00
luis
Nu este medic/terapeut
luis
da, si va multumesc foarte mult si va doresc sa fiti mereu atat de prompti in raspunsurile dvs fata de cei ce va solicita
0
19-03-2008, ora 00:00
Fenrir
Nu este medic/terapeut
Fenrir
Hello!

Si mie mi se umfla omuletul din cand in cand. Nu am stiut niciodata de ce. Cel mai grav a fost acum 3 ani cand s-a umflat asa tare ca ma impiedica sa inghit...ma inecam cu el si tot asa. Am fost la medic si am primit un tratament care includea polidin si alte cateva. L-am urmat si a trecut cu succes. Insa treaba a reinceput vara trecuta dupa ce am petrecut o saptamana pe litoral si am suferit o insolatie urata. De atunci se umfla cam o data la cateva luni dar nu atat de mult ca in trecut, dar totusi se inflameaza. Am asa o impresie ca n-o sa-mi mai treaca niciodata. Nu am mai fost la medic. Saptamana trecuta mi s-a umflat iar, dar mai nou, am observat ca pe una din amigdale am un fel de "gaurica" din care iese "ceva" galben...cam cum e in linkul acesta: http://i2.photobucket.com/albums/y15/WolfFenrir/Diverse/mouth.jpg Ce e de facut? Va multumesc frumos.
0
20-03-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acum a aparut posibilitatea inlaturarii luetei( omuletul) cu Tehnica ELLMAN..cu radiofrecventa! Este o interventie care se suporta usor, nesangeranda si nu necesita internare!
0
29-08-2008, ora 00:00
dragos popescu
Nu este medic/terapeut
dragos popescu
buna ziua am si eu o intrebare am avut o durere de gat si am baut lapte fierbinte dupa care m-am trezit cu omuletul foarte alungit si il am asa de vre-o 7 zile nu stiu ce sa fac si in capul lui am ceva ce seamana cu un lichid nu foarte mult daca ma puteti ajuta cu un sfat

Va multumesc
0
29-08-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buan Dragos.
ai provocat o arsura a luetei.
trebue sa faci gargara cu apa calda+ 4-5 pic de alcool iodat. sau Osidenta(apa de gura)
ca si tratament.
Flonidan 1 pe zi.
Nu mai consumi nici fierbinte, nici rece 10 zile. nu ai voie nici acidulat, acru si condimentat.
0
04-05-2009, ora 21:21
stalin
Nu este medic/terapeut
stalin
buna ziua,
ma numesc stelian si intr-o dimineta mi s-a marit omuletul atat in dimensiune cat si in lungime ajungand pana la jumatatea limbii. cred ca este din cauza ca cu o seara inainte am baut un pic mai mult vin si am vomitat foarte des, recunosc ca am provocat vomitatul si l-a un moment dat am dat afara de multe ori "amareala-acreala". am fost la doctor si pus diagnostic uvulita si mi-a prescris urmatoarele medicamente: avelox 400mg ( 1 la 24 h), nurofen 200mg ( 2 pe zi ) si apa de gura citrolin. v-as ruga sa-mi spuneti daca este buna medicatia si ce trebuie sa fac sa revina la normal omuletul? credeti ca ar putea sa recidiveze?
multumesc mult.
0
04-05-2009, ora 21:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul este corect.
cat de mult o sa se retraga.. nu pot sa stiu.. dar de reciodivat o sa recidiveze sigur!
cred ca este bine sa faci un drum la Pascani si sa.l scurtam.. cu Radiofrecventa.. dureaza 30 min.. !
0
07-07-2009, ora 12:50
dragoshica
Nu este medic/terapeut
dragoshica
Buna ziua,

Impartasesc si eu aceeasi problema cu pacientii de mai sus, in sensul ca am 2 probleme, respectiv din cauza unei deviatii de sept, lipsa respiratiei pe nas a antrenat respiratia pe gura si, insotita de o raceala puternica, a generat o alungire a luetului. Am urmat tratamentul de mai sus, respectiv, Doxiciclina 100mg. 1 la 12 ore, alerid 1 comprimat seara; tantum verde past. de supt; regim alimentar ( nu rece sau fierbinte), dar degeaba. Am incercat si cu picaturi (pinosol), olynth, etc pt usurarea respiratiei, Flemexin, comprimate de supt, ce sa zic, tot ce se poate, dar nici un efect. Am in continuu o senzatie de sufocare, generata si de lipsa respiratiei si de acest luet alungit, care il tot "inghit", mai ales cand sunt concentrat pe ceva anume, astfel ca se si inflameaza. Daca as putea obtine un raspuns, in sensul unei medicatii adecvate care, macar sa reduca luetul ( nu mai zic de deviatie de sept pt ca niciodata nu am respirat normal, iar operatia totala ma sperie deoarece sunt si hipertensiv ). Zilele trecute am fost la o clinica privata din Buc., iar in urma unei fibroscopii mi-a fost pus diagnosticul de mai sus, luand in calcul dr respectiv doar operatia cu anestezie totala si internare 3-4 zile. Va rog frumos pt un raspuns mai pozitiv (sper eu).
Multumesc frumos.
0
10-09-2009, ora 08:32
Cazzzmin
Nu este medic/terapeut
Cazzzmin
Buna ziua,

Am si eu omultetul foarte inflamat(s-a ingrosat si s-a lungit...aproape sa atinga limba) deoarece am avut un vis urat in care ma innecam cu un mar.si am incercat si in pat sa il scot.in fine, m-am trezit, am baut putin apa nu am simtit nimic.A doua zis adica azi, am observat ca omuletul este marit. Putem sa facem ceva? Multumesc frumos
0
12-09-2009, ora 23:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dragoshica.
nu exista tratament medicamentos pentru a micsora o lueta hipertrofiata. UN edem de mucoasa si de lueta (cum scrie CAZZZMIN) da se poate micsora cu antialergice( alerid, xyzal, s.a)
in cazul tau... cred ca medicul stie ce spune si este corect ca sa te operezi in aceiasi sedinta ( sub controlul anestezic si a tensiunii) si de sept si de lueta.
cu anestezie locala si repede se poate scoate numai lueta.. cu Radiofrecventa !

Cazzzmin.
alerid sau xyzal.. 1 pe zi pana la micsorarea luetei
0
27-09-2009, ora 11:54
ShadowElf
Nu este medic/terapeut
ShadowElf
Buma ziua,
M-am trezit si eu cu omuletul alungit... nu stiu din ce cauza. Este alungit si moale in jos... ca o pielita. Ma deranjeaza in gat ca si cum as avea tot timpul ceva de scuipat. Ce sa incerc? pentru asta?
0
22-03-2010, ora 05:53
maryyyan
Nu este medic/terapeut
maryyyan
Buna, Azi dimineata mam trezit cu omuletul inflamat ca deabea mai respiram si imi venea sa vomit.cand tuseam scoteam puroi, tin sa mentionez ca cu 2 zile in urma am fumat din narghilea si am simtit ca ma ustura gatul.ce tratament pot lua. Multumesc anticipat.
0
22-03-2010, ora 06:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru moment.. Aerius 1 pe zi.
cauta un cab ORL.. unde se lucreaza cu radiofrecventa sau Laser si rezolva problema chirurgical
0
24-03-2010, ora 15:32
mariana.elena
Nu este medic/terapeut
mariana.elena
Buna ziua,
Sotul meu a fost la consultatie ORL pentru a incerca un tratament contra sforaitului. I-au fost prescrise initial antibiotice, antialergice si Sirgel local, -repetat 3 luni- considerandu-se ca nu are o deviatie de sept majora ci poate fi vorba de o ciuperca a carui mucus -prin scurgere poate provoca acest sforait continuu.
Dar totodata i s-a transmis ca poate fi si din cauza luetei prea lungi si care prin scurtare poate inlatura acest sforait.
Intrebarea este- exista o legatura intre lungimea luetei si sforait., daca da cum se poate face o programare la dvs. la cabinet pentru radiofrecventa de care vorbeati mai sus si care sunt riscurile acestei inteventii.
Va multumesc
0
24-03-2010, ora 15:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA.. exista legatura intre lungimea luetei si sforait.! Deasemenea si muschii relaxati al valului palatin participa la sforait.
un gat scurt si gros.. favorizeaza sforaitul.
deasemenea are importanta si respiratia nazala.. cu cat nasul respira mai greu cu atat riscul de sforait este mai mare.
Pentru programare.. este suficient sa.mi spuneti cand vreti sa veniti sa o sa va confirm ziua si ora.
0
24-03-2010, ora 16:16
mariana.elena
Nu este medic/terapeut
mariana.elena
Va multumesc mult.
Daca este posibil, am dori o consultatie, vineri 26 martie, dupa ora 14, 00, Suntem din Iasi. Daca nu se poate, va rugam sa ne spuneti pentru luni sau marti saptamana viitoare.
Sunteti extrem de amabil. Multumesc
0
24-03-2010, ora 19:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
vineri dupa ora 13 am sa fiu eu in iasi la spitalul de Recuperare !
ma sunati pe mobil si ne vedem acolo !
daca va fi cazul de interventie o sa stabilim cand veniti la Pascani !
0
24-03-2010, ora 20:10
mariana.elena
Nu este medic/terapeut
mariana.elena
ok. atunci va sun vineri dupa ora 13, 00, pentru a stabili ora la care sa venim.
Multumesc mult si o seara buna
0
29-03-2010, ora 17:01
claudiu.andrei
Nu este medic/terapeut
claudiu.andrei
Buna ziua,

De circa o sapatamana am o senzatie de inecat de fiecare data cand mananc ceva sau ca mi-a ramas ceva in gat in rest. Astazi m-am uitat si cred ca am omuletul inflamat, practic e alungit cu 1 cm, unde pare ca este o punga de lichid sau ceva asemanator. Are o forma conica aceasta alungire.

Precizez ca mai alerg, si saptamana trecuta a fost destul de frig cand am alergat. Nu imi aduc aminte sa fi baut ceva fierbinte, desi este si acest lucru posibil.

Imi puteti spune ce e de facut pentru a remedia problema.

Va multumesc anticipat.
0
29-03-2010, ora 17:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu Aerius 1 seara se retrage treptat 5-7 zile
cu Prednison 2 la 8 ore se retrage in 2-3 zile.
Cu radiofrecventa se sectioneaza in 15 min si scapi de problema.
0
29-03-2010, ora 17:43
claudiu.andrei
Nu este medic/terapeut
claudiu.andrei
Am sa incerc cu Aerius pentru ca asta am gasit, va spun daca se rezolva.

Multumesc pentru raspuns si promtitudine.
0
01-04-2010, ora 21:57
claudiu.andrei
Nu este medic/terapeut
claudiu.andrei
Am 3 zile complete de tratament, insa nu se vede nici o schimbare. Este posibil sa fie altceva decat o alergie, ca nu am avut alergii pana acum? Ar trebui sa ma duc la o consultatie?

Va multumesc.
0
02-04-2010, ora 07:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca pot sa ajungi la pascani.. il scoatem in 15 min, ffara durere si fara sangerare.
asa o sa eviti si riscul de a se mai repeta poveste..si scapisi de sforait.
0
13-04-2010, ora 15:31
gabriel.d
Nu este medic/terapeut
gabriel.d
Buna ziua! M am trezit dimineata cu omuletul umflat si alungit considerabil. Am citit ce s-a scris mai sus, dar eu am mai avut inainte probleme cu gatul, am avut un microb, am luat Azitrox 500mg de cateva ori apoi am facut un tratament pt a scapa de microbul respectiv.Am scapat, cel putin asa mi s a spus dar de atunci tot secretam un fel de mucoasa pe langa amigdale iar de dimineata omuletul era acoperit aproape in totalitate de mucoasa respectiva, am avut si o pneumopatie numai cand microbul a fost prezent. Exista vreo posibilitate ca microbul sa fi revenit?Va rog daca puteti sa mi dati vreun sfat, aici ori pe e-mail.Multumesc anticipat!
0
15-04-2010, ora 22:08
geanina ban
Nu este medic/terapeut
geanina ban
Buna seara Domnule Dr Flueraru,
De mai bine de 2 luni am dureri groaznice de cap si urechile blocate, am facut CT la gat si MRI la creier, nu exista tumoare si totusi am ramas fara un diagnostic din partea doctorilor, si am fost consultata de 3 doctori de specialitate in 3 clinici diferite(ORL bineanteles).Tin sa precizes ca durerea coboara pe gat, pe laterala, am presiune si greutate pe cap tot timpul, cateodata simt ca imi ia foc capul alteori ca-mi crapa(in special cand misc capul inainte si inapoi) iar urechile sunt sub continua presiune,
Va rog din suflet dati-mi un raspuns, momentan nu sunt in Romania si nu stiu in ce directie sa apuc...
Tratamentul care il iau acum fara nici un efect este Duxil(Almitrine)-30 mg-pt circulatia sangelui la nivelul creierului si TOPAMAX(Tomiramato) 25 mg folosit pt migrene
va multumesc
Cu stima, Geanina Ban
0
17-04-2010, ora 23:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Geanina

trebue sa investigati coloana cervicala.
sa excludeti problemele cu tensiune arteriala. cu rinichii, cu intestinul,
0
18-04-2010, ora 19:46
geanina ban
Nu este medic/terapeut
geanina ban
Multumesc domnule Flueraru,
Maine am sa consult un doctor aici,
Sa auzim de bine,
Geanina
Adaugă un comentariu / răspuns
197 comentarii 12 ..... 6 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.