mamei mele a aparut o pata galbena pe ochi cu vase de sange

08-03-2009
cucuteanu
Nu este medic/terapeut
cucuteanu
Buna ziua, am si eu o intrebare, pe "albul" ochiului mamei mele a aparut o pata galbena cu vase de sange in ea, ce ar putea sa fie?tin sa mentionez ca in urma cu 1 an i s-au spart niste vase de sange in spatele ochiului.va rog din suflet sa mi raspundeti, sunt foarte ingrijorata.va multumesc
5 comentarii
0
09-03-2009, ora 09:45
mihay24
Nu este medic/terapeut
mihay24
eu si eu o proble...nu disting bine culorile.am fost la un control si cei de acol miau spus ca e din nastere si ca nu se poate trata.chiar nu exista nici un tratament pentru mine?va rog ajutatima
0
09-03-2009, ora 18:14
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Raspuns pentru prima intrebare: pinguecula???, nodul de episclerita????, cel mai bine ar fi sa faca un consult oftalmologic pentru precizarea diagnosticului si a conduitei terapeutice; sugestie: igiena locala riguroasa cu un sampon pentru bebelusi" No Tears", lacrimi artificiiale pe baza de acid hialuronic, unidoze, Lubristil sau Eyestil colir, in amandoi ochii -1 picatura la nevoie( sezatie de usturime, uscaciune, roseata), iar daca este vorba despre un nodul de episclerita, Tobradex -1 picatura de cinci ori pe zi, 10 zile;numai bine
Raspuns pentru mihy24: o imbunatatire a perceptiei culorilor la discromati se poate obtine cu lentilele Colorlite; numai bine
0
09-03-2009, ora 23:09
melaniagut
Nu este medic/terapeut
melaniagut
am si eu o nelamurire. Am dus copilul la un oftalmolog iar acesta mia spus ca are exotrofie alternanta.Daca poate cineva sa imi spuna ce este aceea ? Copilul mai este diagnosticat si cu parapareza spastica.Are oare vreo legatura ? Va rog mult si multumesc.
0
13-01-2020, ora 21:19
Florin Neica
Nu este medic/terapeut
Florin Neica
Bună seara de trei zile am și eu o problemă la ochiul stâng mi-a apărut ceva galben lângă iris și multe venisoare de sânge în colțul ochiului va rog frumos îmi poate spune și mie cineva ce poate fi îmi fac griji.
0
05-01-2022, ora 12:57
Denisa.123
Nu este medic/terapeut
Denisa.123
Bună ziua am și eu o întrebare. Soțului meu are de ceva timp un punct galben la amundoi ochi pe albul ochiului. Și are și vene multe la ochi. De la ce ar putea fi ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •