of, inima | Forumul Medical ROmedic

of, inima

08-05-2011
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
De 20 de ani sufar de anxietate.Aceasta stare de teama mi a inbolnavit rau inima.Acum am fibrilatii si extrasistole.
Necazul mare e ca nu pot lua betablocante.La un sfert de bisotens sau metroprolol mic simt ca se raresc bataile inimii, simt un rau general, intepaturi in zona inimii.Am incercat si azi ca aveam batai neregulate si la fel, aceiasi stare de rau.
Si acum intrebarea;cu ce pot inlocui acele beteblocante?rog din suflet sa mi raspunda cineva care s a confruntat cu asa ceva sau un medic.Trebuie sa ma operez si de piatra la fiere, ma tem de anestezie..of, of
14 comentarii
0
08-05-2011, ora 21:47
malina22
Nu este medic/terapeut
malina22
buna seara! si eu sufar de atacuri de panica. diagnosticul de fibrilatii v-a fost pus de medic? ati incercat psihoterapie sau un consult psihiatric? oricum indiferent de medicamentele pe care le luati tot trebuie sa-i spuneti medicului anestezist, mai ales conditia/starea dumneavoastra si dansul va sti ce sa faca, eventual va trimite la un consult cardio, nu trebuie sa va nelinistiti. eu luam picaturi de alprazolam si metoprolol si am fost operata cu anestezie generala. nici nu o sa stiti cand adormiti. eu, ultimul lucru pe care mi-l amintesc este ca m-a intrebat doctorul daca imi place muzica ce se auzea in sala.
0
08-05-2011, ora 22:00
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Buna Malina.Daca mie mi se raresc bataile inimii de la un pic de metoprolol, ce ar face de la anestezie?asta i baiul.
Unde te ai operat?multumesc ca mi ai scris
0
08-05-2011, ora 22:11
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Medicul cardiolog mi a zis de fibrilatii si le simt si eu de mor.Am facut si eu tratament cu cipralex, un AD, cate un xanax din cand in cand si tot mai des vad acum.Nici nu mai pot scrie, am o mare tristete sufleteasca
0
08-05-2011, ora 22:15
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Fibrilatiile nu sunt de la anxietate neaparat ci de la sodiul in exces ingerat cu alimentele si medicamentele !
Deci : ceai de tei + lavanda + talpa-gastii + urzica + splinuta + isop - 3-4 cani / zi ! Ceaiul face cam 25-30 % (linisteste pe moment ) restul pana la 100% il face REGIMUL :

- Fara sare, in afara de 2-3 feliute de paine ; medicamentele aduc o gramada de sodiu plus ce mai scapa la alimentatie se depasete cu mult doza de 1 gram /zi ;
- Fara grasimi animale : lapte dulce (doar acru ), toate felurile de branza (in afara de cea de vaci slaba), unt, margarina, carne porc si pasare (doar vita fiarta sau peste ( proaspat )) ;
In schimb multe salate din vegetale de sezon, ceapa, usturoi, ridichi cu putin ulei de masline si lamaie !
Cu cat respectati mai indeaproape restrictiile cu atat va reveniti mai repede !

Facet-va analizele esentiale pt inima : colesterol, trigliceride, dozare sodiu..

Sanatate !
0
08-05-2011, ora 22:19
malina22
Nu este medic/terapeut
malina22
doamna, s-a constatat de catre medic ca vi se raresc bataile sau e constatarea dumneavoastra? eu nu va intreb intamplator ci din cauza ca de la aceste stari si eu am impresia cateodata ca imi "tremura" inima parca cu tot corpul!
eu v-am spus sa incercati sa nu va nelinistiti pt ca va induceti mai rau starile alea pe care in aceasta perioada trebuie sa le evitati pe cat mai mult posibil. va prezentati la medic si vorbiti cu el. pe timpul operatiei veti fi monitorizata cardiac in permanenta! de la anestezie nu vi se reduc bataile inimii pt ca este un somn indus. de dormit, dormiti, nu? deci stiti cum e!
mai mult ca sigur, daca e asa cum spuneti dumneavoastra, o sa va trimita la un consult cardiologic.
eu m-am imbolnavit si operat in italia. dar operatii am mai facut si prin romania ce e drept fara anestezie generala, dar... anestezia e tot anestezie. asa ca incercati sa va calmati, totul o sa fie ok.
0
08-05-2011, ora 22:21
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Buna seara,
Simptomele pe care le aveti- palpitatii, extrasistole etc sunt o expresie a anxietatii si nu a unei boli de inima. Anxietatea nu poate imbolnavi inima. Beta-blocantele nu va vindeca, ci elimina aritmiile, ele au si un oarecare efect de scadere a anxietatii, dar nu sunt un tratament al acesteia. 20 de ani inseamna mult, multa suferinta care ar fi putut fi evitata printr-un tratament anxiolitic corect. Va sfatuiesc sa va adresati unui medic psihiatru care va va recomanda un tratament anxiolitic cu o durata de 6 luni- 2 ani; exista medicamente foarte bune si care nu dau dependenta.
Tratamentul odata inceput, se poate intrerupe timp de 2-3 zile pentru operatie, daca este nevoie.
Sanatate!
0
08-05-2011, ora 23:10
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Multumesc Malina, Stevens, dr.Carmen Vochescu.
Intradevar dupa 6 luni de cipralex m am simtit bine vreo 3 luni.Si bataile inimii erau mai bune.Am incercat sa l mai iau dar n a mai avut acelasi efect, din contra, cum iau o juma de pastila ma agit, se accelereaza bataile inimii, transpir, amortesc, cat pe ce sa chem salvarea intr o noapte dupa o doza de cipralex.Si totusi am sa merg la un psihiatru sa vad de un alt AD.
Stevens, FARA BRANZA???mi ai luat aerul.Analizele, colesterol, glicemie, etc.sunt bune.Bineinteles sunt de acord cu tine, grasimile animale sunt daunatoare, am sa renunt si la sare.
Va multumesc inca o data
0
08-05-2011, ora 23:50
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Cu tot respectul fata de dvs., dar sint uluita de raspunsul pe care-l dati Terminei, stimata doamna doctor !
Cum puteti afirma atit de categoric ca fibrilatia si extrasistolele de care se plinge sint cauzate doar de anxietate, iar nu vreo boala cardiaca? Si poate nici nu e vorba de cord organic bolnav, ci doar de circuite electrice deranjate si focare aberante care provoaca aritmii din cele mai diverse. Despre asa ceva n-ati auzit ? De ce n-o avertizati asupra faptului ca FiA netratata adecvat, si mai ales in lipsa anticoagulantului, poate provoca atac vascular cerebral ?Ca efectul anticoagulantului este anihilat tocmai de AD pe care il ia ? Sa va explic mecanismul FiA-atriu sting-cheaguri de singe-avc ? Jenant !!

Termina, fa un control cardiologic serios: ecocardiograma pentru a vedea daca inima are sau nu vreo problema de fond;
un Holter EKG de 24 sau 48 de ore pentru a stabili cu exactitate tipul de aritmii de care suferi; un tratament adecvat, care sa tina cont si de problemele si, mai ales, de medicamentele psihiatrice pe care le folosesti.
In privinta alimentatiei nu-ti fa probleme, evita doar excesele de orice fel, n-are legatura cu aritmiile.
Trateaza lucrurile, mai ales fibrilatia, cit se poate de serios, ca sa n-ai surprize extrem de neplacute. Crede-ma, stiu foarte exact ce spun ! Numai bine !
1
09-05-2011, ora 12:35
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Buna ziua,
Daca imi permit sa dau sugestii medicale, o fac prin prisma a 15 ani de medicina si a unei diplome de medic psihiatru.
0
09-05-2011, ora 14:29
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Draga Uliana
Vreau sa mi explici putin pe intelesul meu ce inseamna;circuite electrice deranjate, focare aberante.In legatura cu anticoagulantele mi s a spus de catre cardiolog sa nu mi lipseasca, dar eu luam doar daca serveam o masa copioasa, cate un aspenter dupa.M ai facut sa inteleg cat de periculoase sunt aceste fibrilatii, chiar medicul meu saptamana trecuta insistac sa mi dea un anticoagulant mai tare, dar s a razgandit, in caz de ma operez, sa mi dea dupa.
Azi mi a fost foarte rau, m am trezit cu acelasi tremor de inima si n am mai apelat ca ieri la bisotens, am luat un aspacardioomega3.Doamne, mi s a facut mai rau, chiar mi am sunat sotul sa i spun ca mor.Sunt stoarsa de toate puterile, intepaturi la inima de nesuportat, simt ca mi a scos toata apa din corp.Eu sunt din Vatra Dornei, ducem lipsa de aparatura moderna.Mi i atat de greu sa merg intr un oras mare, nu are cine sa ma insoteasca, singura nu pot mere din cauza atacurilor de panica si uite cercul vicios.
Doamna doctor, pe mine m au ajutat f.mult anxioliticele, timp de 20 de ani, diazepamul, meprobamat, xanax, anxiar.
Am luat si azi un anxiar dar nu nu mai are acelasi efect.Am incercat arketis, dar am facut sindrom sinergic, ceva de genul asta, si degetele de la picioare parca mi erau bagate in priza.De cipralex v am spus.Ce AD credeti dvs.c ar fi mai bland cu inima?In ce oras profesati?
0
09-05-2011, ora 16:10
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Buna ziua,
Eu nu incerc sa va conving ca aveti o boala psihiatrica; eu va spun cum se vede situatia din punctul meu de vedere, pentru ca ati apelat la un forum medical unde puteti primi raspunsuri in mod gratuit de la un medic. nu am de gand sa ma contrazic cu nimeni in privinta unei boli sau a alteia. Eu stiu foarte bine ce inseamna fibrilatie atriala si circuite aberante si mai stiu multi termeni medicali care pot impresiona un necunoscator. Dar de asemenea stiu sa fac un diagnostic diferential intre anxietate sau atacuri de panica si o boala cardiaca.
Vi s-a pus pe EKG de catre un medic cardiolog diagnosticul de fibrilatie atriala? Sau simtiti doar dvs ca aveti fibrilatii? Pentru ca este o mare diferenta. Tot ce ati descris pana acum sunt simptome de anxietate, iar astazi din ce spuneti ati avut un atac de panica. Aspenterul nu este anticoagulant!!! si nici omega 3!!! Medicamentele pe care le-ati luat atata timp nu fac decat sa dea dependenta. Cipralexul este un medicament bun, dar in primele 10 zile de tratament accentueaza anxietatea si de aceea simtiti ca nu va mai prieste. Eu sunt din Bucuresti, dar in mod sigur aveti psihiatri la Vatra Dornei la care puteti apela. Si va sfatuiesc sa o faceti.
Sanatate!
0
09-05-2011, ora 16:38
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Doamna doctor va multumesc pentru raspuns.
Imi amintesc ca acum vreo 14 ani mi am facut o eco cardiac si rezultatul a fost ;prolaps de valva mitrala nesemnificativ plus extrasistole despre care s a banuit c ar avea legatura cu magneziul, cu nervii.Concluzia medicului a fost ca inima mea nu i bolnava.M a trimis la psihiatru, mi a recomandat xanax si prozac insa eu l am refuzat pe prozac, nu stiu din ce motive.Aceste investigatii le am facut la CLUJ..Acum vreo 4 ani am incercat cipralexul, Doamne cat bine mi a facut acest medicament si cat rau imi poate face acum.Un sfert din 10 mg ma agita atat de tare, ma amorteste, ba se raresc bataile inimii, ba se accelereaza pana vad si simt moartea.Ce ma sfatuiti sa fac;sa iau cipralex cu anxiar, cata doza de anxiar?incat sa ia din efectele adverse ale cipralexului in primele saptamani.VA IMPLOR DOAMNA DOCTOR, scrieti mi niste doze.
Anul trecut cand am mai facut o eco cardiac la noi mi s a spus ca inima e bolnava, ca am fibrilatii.Acum imi pun intrebarea;daca inima i bolnava, de ce nu suport betablocantele?Va rog doamna DR.sa mi spuneti si daca pot sa mai iau cate un diclofenac din cand in cand cu AD.Am si artroza cervicala si un proces inflamator in tot corpul, si analizele imi ies bune, aslo, vsh.
promit sa nu va mai necajesc cu alte intrebari.Va multumesc anticipat
0
09-05-2011, ora 16:46
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
1. Mergeti din nou la un cardiolog, faceti un EKG si o ecografie
2. Cu rezultatul de la cardiolog mergeti la un medic psihiatru.
3. Nu pot sa recomand medicamente sau doze fara a vedea pe cineva, as putea sa va fac rau fara sa vreau; pot doar sa dau sfaturi generale.
4. Orice tratament psihiatric poate da in primele 7-10 zile accentuarea simptomelor initiale sau alte efecte secundare neplacute, de aceea e necesar sa fiti urmarita atent de psihiatrul dvs in primele saptamani de tratament.
Va doresc sanatate!
0
20-07-2011, ora 13:14
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Cum te mai simti, Termina?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.