ocnasept musetel ser pt aerosol cum folosim

22-11-2012
motherofbebe
Nu este medic/terapeut
motherofbebe
Buna ziua.
Am cumparat un ap de aerosoli dar inca nu am folosit pt el decat ser fiziologic. Cineva mi-a recomandat sa pun ocnasept cu o anumita concentratie dar nu sunt sigura de aceste date. Cunoasteti acest produs, puteti sa imi spuneti cum sa il dozez pentru un copil de un an si jumatate. Mie mi s-a spus sa amestec 1ml ocnasept cu 9 ser fiziologic si din acest amestec sa pun doar doi mililitri. Este bine asa?(stiu aceste date de la o mamica.deci...).

Am citit tot de la dv ca pot pune si ceai de musetel- in ce concentratie sa il pun?

Tot dv. spuneti de ulei de eucalipt volatil. Eu am o sticluta de ulei de eucalipt dar habar nu am daca este cel care trebuie pt nebulizator. Pe el scrie aroma oil si *a se evita contactul direct cu ochii, a nu se utiliza pe cale interna, a nu se folosi de catre persoane cu pb respiratorii. La mod de utilizare scrie: 3-5 picaturi in vasul de aromaterapie*. Puteti sa luminati aceasta chestiune pt mine...asta este uleiul de care vorbiti si daca da in ce cantitate il pot pune si cum(cu ser, ceai?) in nebulizator.

Va multumesc anticipat.
2 comentarii
0
22-11-2012, ora 21:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 osnasept.. NU este un medicament, este un sprei.. care pulverizeaza continutul in aer..
intradevar.continutul pare a fi interesant ( apa salina si uleiuri volatile).. e suficient sa.l pulverizati in camera.. nu e cazul in aerosoli
2. da uleiul volatil de eucalipt este acelas
puteti pune in ceai de musetel fierbintre sau in apa cu sare ( neiodata).. la fel cum ati scris mai sus.. se prepara separat 1-2 pic de ulie volatil in 50 ml ceai fierbinte...si de acolo se ia cat e nevoie pentru aparatul de aerosoli
0
23-11-2012, ora 11:50
motherofbebe
Nu este medic/terapeut
motherofbebe
A DA STIU CA ESTE SPRAY DAR CINE MI-A ZIS DE EL MI-A DAT O CANTITATE MICA IN SIRINGA PT PUS LA NEBULIZATOR- A SPUS CA SE POATE FOLOSI SI ASA SI DUREAZA SI MAI MULT IN ACEST FEL, DACA E CUM SPUNEA MAMICA ACEEA 2 ML AR VENI LA VREO 10 UTILIZARI...
LUCRAM CU SIRINGA DEOCAMDATA PT CA NU SE GASESTE IN FARMACIILE DE AICI SI INCA NU AM COMANDAT DE PE NET.

iNTREBAM DE DOZARE PT CA VROIAM SA FIU SIGURA CA E OK.

MULTUMESC
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.