ocluzie testinala prin sternoza de intestin subire -- sindrom aderentiala

03-04-2013
ionel26
Nu este medic/terapeut
ionel26
ieri mo externat de la spital si asa scrie mai sus pe biletu de iesire cum am scris la titlul
si doctoru mia spus sa nu tin nici un regim sa numa sa nu manac fasoale si varza.. si minerela
daca cunoste cineva problema va rog sa-mi dati si mie detalii daca o mai fost cineva operat de aceiasi problema sau daca cunoste cazu multumesc !
9 comentarii
0
03-04-2013, ora 23:54
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Am reusit pana la urma sa inteleg ce ai incercat sa scrii ; ocluzie intestinala, sindrom aderential. Poate mai adaugi niste amanunte; ce simptome au condus la internare, ce analize si tratament ai luat in spital, cati ani ai si ce operatie pe abdomen ai mai avut?
0
05-04-2013, ora 21:14
ionel26
Nu este medic/terapeut
ionel26
deci inaite sa ma internez am mancat destul de mult seara si am baut un energizant si am baut un coca cola si cafea...
si dimineata mam trezit cu durerii de abdomen si am vomitat tot ce am mancat am simtit ca sunt slabit durerii si greturii
pe urma am chemat ambulanta mo dus la spital si mio recomandat doctoru sa incerce situatia medicametos
mo eliberat din spital a a 3 zi fara operatie am venit acasa si 4 zile tot ce am mancat in fiecare zi am varsat afara seara in fiecare seara 4 zile pe urma am chemat ambulanta si mo dus la spital si mo internat de urgenta si a 2 zi mo operat si mi sa spus ca am incurcatura de matze adika matzele so lipit erau incalcite deci am mai fost operat amus 7 ani operat de splina mio scos splina... !!!!!!!!!!! ce regim ar trebui sa tin sau carei problema ca eu nam inteles atat de bine doctoru nu mo lamurit clar !!!
0
05-04-2013, ora 22:05
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Da, ai facut ocluzie intestinala( incurcatura de mate) probabil si de la sindromul aderential de la vechea operatie Aderentele sunt benzi de tesut care apar in abdomen intre diferite organe, si pot impiedica buna lor functionare.

, , Desi pot exista aderente intre oricare dintre organele abdominale, in majoritatea cazurilor aderentele impiedica functionarea intestinului, putandu-se ajunge la ocluzie intestinala'
Dar s-a rezolvat prin operatie si tot ce trebuie sa faci este sa elimini din alimentatie tot ceea ce te baloneaza.( varza, fasole, bauturi acidulate etc )Cu atentie la regimul alimentar totul va fi perfect.
0
06-04-2013, ora 19:40
ionel26
Nu este medic/terapeut
ionel26
iti multumesc foarte frumos pt raspuns dar te-as mai ruga frumos sami spui daca am voie sa mananc mancare cu rantas.dar daca nu te rog sami spui sau sami dai unpic de detalii despre ce mancare as avea nevoie si ce fel de fructe iaurturi unpic asa in mare te rog frumos mersi mult !!!
0
07-04-2013, ora 23:34
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Dr. Ditoiu recomanda;"¢Supe şi ciorbe: (de preferinţă câte o jumătate de porţie de supe de zarzavaturi îngroşate cu făinoase ca: griş, orez, fulgi de ovăz, tăiţei, găluşte de griş;
"¢Pâine: pâine albă, sau pâine albă veche de o zi.
"¢Carne:
â—¦Carne slabă de vacă sau viţel, preparată rasol. Rasol de găină sau de pui.
â—¦Perişoare sau chifteluţe fierte la aburi sau în sosuri dietetice.
â—¦Grătar preparat cu carne mai întâi fiartă şi friptă la cuptor fără coajă.
â—¦Mâncăruri de carne preparate dietetic: musaca, chiftele marinate, ardei umpluţi.
"¢Peşte:peşte alb slab, rasol sau perişoare de peşte fierte la aburi.
"¢Ouă:
â—¦zdrenţe de albuş în supă,
â—¦omletă dietetică numai din albuş
â—¦albus cu zahăr,
â—¦cremă de albuş cu lapte,
â—¦bezele.
â—¦gălbenuşul e permis numai o dată sau de două ori pe săptămână în preparate.
"¢Brânzeturi:
â—¦brânză de vaci,
â—¦telemea desărată (indicată numai la bolnavii fără edeme sau ascită),
â—¦urdă,
â—¦caş slab nesărat şi nefermentat
"¢Făinoase:
â—¦orez,
â—¦griş,
â—¦macaroane,
â—¦tăiţei,
â—¦fidea, foarte bine fierte şi limpezite în apă fierbinte, preparate mai ales sub formă de budinci sau albuş bătut.
"¢Mămăligă moale, bine fiartă
"¢Zarzavat şi legume:
â—¦Pireuri, sosuri, budinci de zarzavaturi, preparate cu albuş bătut spumă.
â—¦Cartofii se vor da de preferinţă fierţi în coajă.
â—¦Măncăruri din zarzavaturi ca dovlecei, morcovi, , fasole verde, preparate cu sosuri dietetice.
â—¦Toate legumele vor fi bine fierte şi în cantităţi moderate, de preferinţă servite cu garnitură lângă rasol sau friptură
"¢Salate:
â—¦sfeclă coaptă la cuptor şi mărunţită,
â—¦salată verde bine mărunţită,
â—¦morcovi raşi mărunt pe răzătoare,
â—¦roşii bine coapte, fără coji şi sâmburi.
"¢Sosuri: preparate dietetic, fără grăsime prăjită, cu zeamă de zarzavat, cu lapte, cu verdeţuri, cu suc de roşii.
DECI NU AI VOIE RANTAS
0
08-04-2013, ora 16:31
ionel26
Nu este medic/terapeut
ionel26
multumesc foarte mult domnu sa te ajute si pe tine la necaz !
0
08-04-2013, ora 16:45
ionel26
Nu este medic/terapeut
ionel26
da am inteles cat timp tre sa tin regimu... ca deja am 2 saptamani de la operatie !!!!
si sincer de 3 zile mai bag cate o tigara.. 2 pe zi oare afeccteaza grav... ca sa stiu...????!!!
sare si delicat am voie ???
0
08-04-2013, ora 23:08
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Nu m-as lega de tigara ci de Delikat, eu personal nu folosesc mie imi face f rau, simt imediat la stomac. Sunt in magazinele naturiste o multime de condimente fara E uri, incep verdeturile, ce-ti trebuie delikat/
0
16-05-2013, ora 02:26
mihaela stefanut
Nu este medic/terapeut
mihaela stefanut
buna seara as dorii si eu un raspuns de la cineva care are aceleasi probleme sau a avut sau poate un medic.am avut mai multe interventii chirurgicale, dintre care ultimele 8, eventratie dupa o hernie subombilicala incarcerata, restul granuloame de fir suprainfectate.in urma cu 6luni la ultima interventie mi sa spus ca am iar eventratie.3luni mia fost bine, insa mai departe pina in ziua de azi ma doare din ce in ce mai tare si ma si inteapa ceva in abdomen fapt pt care ieri am facut o ecografie, si am sa va scriu rezultatul acestei ecografii.Ecografie parti moi--tegumente=incizie transversala stinga-dreapta, cu caracter fibros si cheloid-tesut subcutant--infiltrat grasos cu numeroase formatiuni lipomatoase, in drapta(la jonctiunea 2/3stangi)se evidentieaza o formatiune ovalara, cu continut mixt, lichidian si solid, imprecis conturat, cu ramificatii in jur, cu diam.2, 5 aproxim.Edemsubcutant la nivelul liniei de incizie,.Faara lichid in peritoneu.Concluzii=Granulom de fir lateral drept, la ivelul incizei.Eco abdomen se constata steza intestinala cu mobilitate crescuta.Sugereaza sindrom aderential.Va rog cine cunoaste sa imi scrie ce semnifica aceasta eco si ce sa fac in continuare pt ca medicul care ma operat nu mai este in tara.Va multumesc mult anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: boala aderentiala