ochiul stang lacrimeaza

23-01-2011
gabriella olteanu
Nu este medic/terapeut
gabriella olteanu
Buna ziua,
As avea si eu o intrebare pentru d.na doctor.acum o saptamana mi se umflase ochiul stang si avea o mancarimi si am fost la doctor si mi-a spus ca am o alergie, si mi-a dat niste picaturi, claritine, apoi dupa ce am terrminat tratamentul mi-a trecut.acum de cateva zile mi s-a umflat tot ochiul stang si e rosu si imi tot curge, si e o secretie apoasa cum sunt lacrimile.ce credeti ca am??ce as putea face??astept raspunsul dvs..va multumesc
2 comentarii
0
23-01-2011, ora 13:48
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua. Eu cred ca este vorba despre o conjunctivita infectioasa, simptomatologia sugereaza etiologia virala, greu de demonstrat obiectiv( de obicei, investigam doar etiologia herpetica prin dozarea de Ig G antiVHS ).As recomanda urmatorul tratament: igiena locala riguroasa a fetei si pleoapelor, cu un sampon pentru bebelusi "no tears", dimineata si seara si un tratament care se acopere etiologia virala, microbiana si alergica; prin urmare, Floxal -1 picatura de 5 ori pe zi, in amandoi ochii, 10 zile, Virgan( sau Aciclovir) 1 aplicatie de 3 ori pe zi in ochiul stang 10 zile; dupa unguentul antiviral, Corneregel -1 aplicatie de 3 ori pe zi, ochiul stang-10 zile, iar seara, dupa igiena locala a fetei si pleoapelor, Floxal unguent oftalmic- 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior si la nivelul marginilor palpebrale, in amandoi ochii, 10 zile. Tot seara, sa luati si un antihistaminic:Ketotifen( sau Claritine, etc) 1 tb, timp de 10 zile. Numai bine
0
23-01-2011, ora 14:04
gabriella olteanu
Nu este medic/terapeut
gabriella olteanu
multumesc mult pentru raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.