ochii ma irita

27-04-2013
Loredana Popa
Nu este medic/terapeut
Loredana Popa
buna ziua.de ceva timp cand ies in soare sau bate vantul ochii mei incep sa ma usture ingrozitor dupa care lacrimeaza si incepe sa-mi curga si nasul.Am purtat si ochelari cativa anisori dar am renuntat deoarece aveam ameteli cand ii foloseam.care ar putea fi cauza?va multumesc frumos.
2 comentarii
0
27-04-2013, ora 19:12
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara. Ar putea fi o uveita anterioara. Deci, recomand consult oftalmologic. Multa sanatate!
0
29-04-2013, ora 19:47
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Va recomand un consult oftalmologic complet cu examen al polului anterior( examen important pentru diagnosticarea unei afectiuni inflamatorii a polului anterior), examenul fundului de ochi, refractie si, eventual, cicloplegie. Medicul oftalmolog iti poate prescrie ochelari heliomati ( aveti si tofobie????)cu corectie optica adecvata ; exista lentile heliomate care au si filtru UV si care pot inlocui ochelarii de soare ( Essilor). Usturimea oculara este un simptom al uscaciunii oculare, iar lacrimarea consecutiva este consecinta iritarii corneei de catre uscaciune. O lacrimare abundenta se poate insoti de curgerea nasului, intrucat lacrimile ajung prin canalul lacrimonazal, in nas. In caz de uscaciune, usturime, senzatie de corp strain, chiar ochi rosii, simptome ale uscaciunii oculare, putem folosi lacrimi artificiale, de exemplu, lacrimi pe baza de acid hialuronic ( Lubristil, Hyabak, Afomill) in amandoi ochii, 1 picatura la nevoie, sau daca uscaciunea este persistenta, nu cedeaza dupa administrarea de lacrimi, Systane, Systane Ultra, etc.
Puteti consulta si un medic homeopat. Exista remedii homeopate care ar putea ajuta, simptomatologia de mai sus sugereaza prescrierea remediului Pulsatilla.Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: