ochi si fatza umflata - bunic 81 ani

02-09-2011
ciupercescu
Nu este medic/terapeut
ciupercescu
buna ziua. bunicul meu are 81 de ani si de ceva timp i se umfla ochii foarte tare si fatza. Are fatza rosie, fierbinte si tensiunea marita (nu stiu exact cat, n-a retinut bunicul). inainte avea tensiune mica. a fost la doctorul din sat, i-a prescris un tratament (pastile+picaturi) dar ii trece foarte greu si dupa cateva zile revine. in afara de toate acestea, mananca zahar cu lingura de cativa ani, zice ca daca nu mananca nu se simte bine si de multe ori acuza dureri stomacale (zice ca il frige stomacul). nu poate bea vin sau manca ceva acru, doar fructe verzi. a fost operat acum 2 ani de polipi nazali si analizele pe care le-a avut de facut au iesit bine.
ati putea sa-mi spuneti care sunt motivele din cauza carora i se umfla ochii si daca are vreo legatura cu tensiunea marita
si ce analize ar trebui sa faca.
multumesc anticipat.
2 comentarii
0
04-09-2011, ora 18:10
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Poate avea legatura cu tensiunea dar pot fi si alte cauze...intai de toate sa mai cheme asistenta din sat sa-i ia tensiunea si sa o noteze de fiecare data pe un carnetel, cand vine familia la el voi sa stiti cum sta...medicul de familie sa-i dea un tratament complet, pe termen lung si sa-l urmareasca.sa-i ia o glicemie.luati nr. de telefon al medicului de familie si comunicati cu acesta..Daca poate fi transportat nu ar strica un control cardiologic si unul oftalmologic..
0
14-06-2012, ora 18:33
anadia
Nu este medic/terapeut
anadia
buna ziua!
am 19 ani si de ceva vreme mi se umfla fatza(nu doar dimineata, ci si pe parcursul zilei), mainile si picioarele.nu mananc gras sau sarat si nici seara.beau destule lichide.am facut analize pt tiroida si mi s-a spus ca nu am probleme.care ar putea fi cauza?probleme renale sau circulatia sangelui?un medic mi-a spus ca as avea staza limfatica, dar nu mi-a explicat mai mult.ce inseamna aceasta?
multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.