ochi iritati

04-06-2008
linalina
Nu este medic/terapeut
linalina
buna ziua. nici macar nu stiu la ce sectiune sa las intrebarea dar pentru ca unul dintre simptome consta in iritarea ochilor, adresez intrebarile mele in aceasta rubrica. sint alergica la curent si cum ma trage curentul, dupa vreo 15 minute sint la pamant, ochii rosi am tendinta sa-i scarpin, curge nasul si m-am saturat. medicul mi-a recomandat claritin si atat. dar as dori sa stiu dc exista vreun remediu care sa elimine alergia total. multumesc. pentru mine e un chin sa merg vara cu mijloacele de transport in comun(geamuri deschise)
1 comentarii
0
05-06-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata!Se pare ca este vorba de o conjunctivita alergica, in contextul unui status alergic;Va recomand o igiena locala riguroasa cu un sampon pentru bebelusi " No Tears", dimineata si seara, produse cosmetice hipoalergenice, testate oftalmologic, un lubrifiant ocular, Lubristil 1 picatura in amandoi ochii, de 2 ori pe zi si un antihistaminic colir, Opatanol(Zaditen) 1 picatura in AO, 1 luna, apoi la nevoie, cand apare prurit, lacrimare;Este necesar sa mergeti la un medic alergolog pentru a descoperi la ce alergeni sunteti sensibila( exista divesre teste);medicul alergolog poate initia si un tratament de desensibilizare; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.