ochi inrositi si pete albicioase

30-09-2010
AmaliaTyly
Nu este medic/terapeut
AmaliaTyly
Buna seara...am citit multe lucruri interesante pe forun, si am decis sa va adresez o intrebare, sotul meu(36 de ani) are o problema la ambi ochii, nu-i ceva care persista dar apare atunci cand se concentreaza asupra unor lucruri ce necesita atentie, in special cand este la volan mai mult timp.Problema esta ca apare senzatia de "nisip in ochii" ii se inrosesc ochii inspre interior(spre nas) doar portiunea aia si ii apare un punct albicios(un fel de grasime) situata aproape de iris, nu-i afecteaza vederea.dispare in aproximativ 8-10 ore daca sta linistit. Sa fie de vina oboseala, sau ar putea fi altceva ce necesita control medical?
O seara buna
3 comentarii
0
04-10-2010, ora 11:16
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Este mai greu de spus fara consult despre ce este vorba, banuiesc ca este vorba despre o episclerita recidivanta si, in acest caz, se recomanda un colir cu un steroid, de exemplu, Netildex, Tobradex ( 1 picatura de 5 ori pe zi in ochiul afectat, 7 zile) si ar trebui sa cautam si o cauza a episcleritei. Mergeti la consult cand apare simptomatologia de mai sus. Ce varsta are dumnealui? Poate este nevoie si de o corectie optica stabilita eventual dupa cicloplegie. Pentru senzatia de " corp strain"( de obicei, apare in sindromul de ochi uscat ), va recomand lacrimi artificiale pe baza de acid hialuronic, in amandoi ochii, 1 picatura, la nevoie. Numai bine
0
05-10-2010, ora 07:57
AmaliaTyly
Nu este medic/terapeut
AmaliaTyly
Buna dimineata.multumesc de raspuns, 36 de ani, asta este varsta lui, si de lacrimat ii lacrimeaza ochii, nu cred sa fie sindromul de "ochi uscat", sau poate o fi si asta, o sa mergem la un control.multumesc inca o data si o sa tine-m cont de sfaturi. O zi frumoasa
0
11-11-2010, ora 21:07
dayanag
Nu este medic/terapeut
dayanag
buna seara.
de cateva zile am observat la ochi un punct alb ca de grasime in partea dinspre spre nas, uneori este mic, alteori este maricel. am ceva probleme si cu fierea si gastrita. are vreo legatura. ultima oara cand am fost la un control oftalmologic totul era in regula, insa acese pete mici de grasime le-am vazut de curand.este ceva grav?
va multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.