ochi exagerat de sensibili?

02-02-2009
ruxpux
Nu este medic/terapeut
ruxpux
De 4 ani si ceva port lentile de contact, am miopie(stg -2.25, dr-1.25)cu astigmatism.Ochii mei sunt verzi si dintotdeauna am avut ochii sensibili la lumina si vant, dar in ultimul an s-a accentuat si ma deranjeaza ff tare!Aproape tot timpul, cand ies afara, indiferent de vremea de afara, lacrimez, la inceput mai mult, si pe maura ce ma obisnuiesc, mai putin dar niciodata nu se opreste!Si chestia asta face sa-mi curga si nasul, astfel incat sunt dependenta de servetelele de hartie!
In timpul zilei, in primele ore dupa ce mi-am pus lentilele, mi se strang in coltul ochilor niste chestii gelatinoase care atunci cand le scot, constat ca sunt peste tot pe sub pleoape si se intind ca niste ate.De cateva ori pe luna ma trezesc si cu ochii lipiti.Ochii nu ma dor, nu-i am rosii decat cand trebuie sa schimb lentilele.Ma deranjeaza enorm hipersensibilitatea asta la lumina si aerul de afara.CE SA FAC?????Inafara de sa ma duc la oftalmolog...
2 comentarii
0
02-02-2009, ora 19:54
iris82
Nu este medic/terapeut
iris82
buna
eu zic daca ai si ochelari de vedere sa incerci pt macar o luna doua sa porti ochelerii sa vezi daca nu e o reactie alergica la lentile chiar daca nu ai avut de la inceput.despre lipitul pleoapelor dimineata eu as zice totusi sa faci un control ofta sa nu fie o infectie (de ex la conjunctivita se lipesc ochii).
sanatate multa
0
02-02-2009, ora 19:56
Cristin4
Nu este medic/terapeut
Cristin4
Lentilele de contact nu sunt bune pentru o utilizare mai indelungata. Eu iti recomand ochelarii. Ei te protejeaza si mai mult de praf si vant. Incearca o luna, doua cu ochelari si vezi cum te simti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.