ochi cu probleme

18-04-2011
renatabalint
Nu este medic/terapeut
renatabalint
Buna ziua! In urma cu aproximativ un an ma trezeam deseori noaptea cu ochii plini de un lichid lipicios si aveam pleoapele lipite, iar ziua aveam mancarimi! Am fost la medic si mi/a dat niste picaturi, dar nu am avut niciun rezultat! Am dus/o tot asa pt ca nu pateam asta zilnic ci la anumite intervale de timp! Dar acum de ceva timp am mancarimi si pielea din jurul ochilor(pleoapa sup si in coltul ochiului) este rosie si foarte uscata si chiar si umflata si uneori seara cand inchid si deschid ochii se aude un sunet ciudat ca si cum ar fii uscati! Am mai fost la oftalmolog, dar medicul mi/a controlat ochii la ceva aparat, am vazut toate literele pe care mi le/a aratat si totusi mi/a dat ochelari -0, 25, care sincer nu modifica nimic..a zis ca daca vreau sa ii port bine, daca nu, nu! Nu stiu ce sa mai fac! Ar trebui sa merg iar la oftalmolog sau la dermatolog??? Va rog sa ma ajutati!
1 comentarii
0
18-04-2011, ora 23:09
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Simptomatologia descrisa de tine este sugestiva pentru blefaroconjunctivita cronica cu eczema palpebrala secundara; eu iti recomand inainte de a incepe tratamentul, un examen bacteriologic al secretiei conjunctivale cu antibiograma, examen de evidentiere a Ag chlamydial, Ig G antiVHS; Iti recomand o igiena locala riguroasa cu un sampon " no tears" dimineata si seara ;local, pentru ca exista eczema palpebrala, macarime, si pana obtinem un rezultat, Tobradex unguent oftalmic -1 aplicatie in sacul conjunctival inferior si la nivelul marginilor plapebrale si pleoapelor, dimineata si seara, 10 zile;tratamentul va fi ajustat in functie de rezultatul investigatiilor; daca exista si senzatie de uscaciune, usturime, corp strain., recomand lacrimi artificiale pe baza de acid hialuronic- 1 picatura in amandoi ochii la nevoie; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.