ochi care ustura

13-03-2009
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
buna ziua, de cateva zile incoace am ochii obositi si ma cam ustura, mai ales seara, stiu ca sunt o multime de picaturi care se pot folosi pt asa ceva, dar ce imi recomandati? as prefera sa nu fie visine pt ca am inteles ca are multe efecte secundare, daca mai este si alt gen de picaturi ce se pot da fara reteta.
4 comentarii
0
13-03-2009, ora 17:35
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Simptomatologia( usturimea) prezentata de tine sugereaza un sindrom de ochi uscat; iti recomand si un consult oftalmologic cu cicloplegie, este posibil sa ai si un mic viciu de refractie care sa necesite corectie optica( ochii obositi), iar daca stai mult la calculator, ar fi bine sa faci ochelari cu corectia optica potrivita si filtru ( astfel de lentile sunt produse de Essilor, Hoya, Zeiss); pentru usturime, usaciune, senzatie de "nisip in ochi", iti recomand, in cursul zilei, lacrimi artificiale pe baza de acid hialuronic, Lubristil( Eyestil colir) - 1 picatura in AO, la nevoie; sunt unidoze, nu contin conservant si, prin urmare, sunt foarte bine tolerate; Seara, iti recomand un lubrifiant pe baza de acid hialuronic, Eyestil gel oftalmic, unidoze, 1 aplicati in sacul conjunctival inferior, in AO( amandoi ochii), timp de1 luna de zile, apoi la nevoie, daca persista senzatia de usturime( o alternativa este Blugel ); numai bine
0
13-03-2009, ora 17:35
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Simptomatologia( usturimea) prezentata de tine sugereaza un sindrom de ochi uscat; iti recomand si un consult oftalmologic cu cicloplegie, este posibil sa ai si un mic viciu de refractie care sa necesite corectie optica( ochii obositi), iar daca stai mult la calculator, ar fi bine sa faci ochelari cu corectia optica potrivita si filtru ( astfel de lentile sunt produse de Essilor, Hoya, Zeiss); pentru usturime, usaciune, senzatie de "nisip in ochi", iti recomand, in cursul zilei, lacrimi artificiale pe baza de acid hialuronic, Lubristil( Eyestil colir) - 1 picatura in AO, la nevoie; sunt unidoze, nu contin conservant si, prin urmare, sunt foarte bine tolerate; Seara, iti recomand un lubrifiant pe baza de acid hialuronic, Eyestil gel oftalmic, unidoze, 1 aplicati in sacul conjunctival inferior, in AO( amandoi ochii), timp de1 luna de zile, apoi la nevoie, daca persista senzatia de usturime( o alternativa este Blugel ); numai bine
0
19-10-2009, ora 21:07
lyana8520
Nu este medic/terapeut
lyana8520
aM FOST RECENT LA UN CONSULT OFTALMOLOGIC SI MI-A SPUS CA NU AM NEVOIE DE OCHELARI. aM UN SERVICIU DESTUL DE SOLICITANT SI AS FI VRUT NISTE OCHELARI DE PROTECTIE. dAR MI S-A SPUS CA NU ESTE NEVOIE. mI-A PRESCRIS EYESTIL GEL MONODOZA 0.4 ML. INSA SCRIE PE INTERNET CA NU SE POATE FOLOSI MONODOZA DECAT O SINGURA DATA DUPA DESIGILARE. Mie mi-a prescris doar 5 monodoze si trebuie sa le foloesc de 3 ori pe zi. Ce ma sfatuiti?
0
26-10-2009, ora 22:02
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Cate ore stai la calculator? Eu iti recomand lacrimile artificiale pe baza de acid hialuronic - Eyestil colir, Lubristil, Visustrin, la nevoie( cand apare senzatia de usturime, uscaciune, " corp strain"), nu gel, pentru ca apare o senzatie neplacuta de "ceata", eventual puteti folosi gelul seara, inainte de culcare; Unidozele nu contin conservanti, prin urmare, se folosesc pentru o singura aplicatie, restul se arunca;numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: